Kommunicera med leverantören? Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören

Shenzhen N-net Technology Co.,Ltd

Produkter

Home > Produkter > Media Converter > Managed Media Converter > Hanterad Ethernet Fiber Media Converter

Hanterad Ethernet Fiber Media Converter
Hanterad Ethernet Fiber Media Converter
Hanterad Ethernet Fiber Media Converter

Hanterad Ethernet Fiber Media Converter

Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Western Union
Incoterm: FOB,CIF,FCA
Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
Leverans Time: 4 dagar

Grundläggande information

    Modell nr: NT-LM105

    MTBF: 100000

    Working Temperature: -20~70℃

    Dimension: 9.5cm*7cm*2.5cm

    Weight: 0.16kg

    Package Info: 36pcs/carton Size:48cm*36cm*39cm

    Capacity: 5000pcs/day

    Warranty: 3 Years

    Power Supply: 220V

Additional Info

    Förpackning: Kartong

    Produktivitet: 5000pc/day

    Märke: N-net

    Transportfordon: Ocean,Land,Air,Express

    Hemorten: Kina

    Supply Förmåga: 5000PCS around 10-20 days

    Certifikat: CE, FCC,ISO9001

    HS-nummer: 8517622990

    Hamn: Shenzhen,Yantian

Produktbeskrivning

Hanterad Ethernet Fiber Media Converter


N-net NT-LM105, Managed Media Converter är mellan ett 10 / 100Base-Tx-segment och ett 100Base-FX-segment. Media Converter Fiber To Ethernet är främst designat för stora, högre hastighet / bandbredd krävande arbetsgrupper som kräver utvidgning av Ethernet-nätverket. Ethernet till fiberomvandlare kan utöka den konventionella 10M Ethernet eller 100M Fast Ethernet till 2 km-120 km via den snabba Ethernet Fiber-optiska linjen. Media Converter är högpresterande, kostnadseffektiva och flexibla lösningar för ett brett spektrum av applikationer inom LAN-campusnätverket. Managed Optic Media Converter är speciellt utformad för fjärrövervakning och hantering av dessa fibermottagarmoduler, energimodulens situation i fiberoptisk länk, som fungerar i racket, baserat på en allmänt använd standard --- SNMP. Förse användare enkelt med stabila fiberoptiska IP-nätverkslösningar.



Hanterad Media Converter Funktion


1. Stöd LFP-funktion.

2. Stöd Q-in-Q-funktion, optisk port och Ethernet-port kan ställas in separat som dubbla tagportar och kan ställas in som ISP-tag och ISP-tag TPID när som helst.

3. Kan fråga och konfigurera driftsläget för varje port på lokala och fjärranslutna enheter, inklusive porthastighet, full / halv duplex och flödeskontroll, etc, och kan visa realtidsstatus för varje port.

4. Stöd bandbreddbegränsande funktion: med steget 64kps kan bandbredden ställas in mellan 0Mbps och 100Mbps efter hand.

5.Bjud upp MIB-biblioteksfiler, stöd för OpenView.Snmpc och andra program.

6. Stödlänk-hastighet loopback, bekvämt för felsökning

Media Converter Fiber To Ethernet Grundläggande parameter


Structure Size

(H×W×D)

32mm×127mm×156mm

Optical Port

SC/PC.ST/PC.FC/PC.SFP

Working temperature(℃)

(0,45)

Storage

temperature(℃)

(-40,80)

Power dissipation(W)

Typical value:5W

Relative humidity 

5%~90% no condensing


Media Converter Optisk portanslutning



NT-LM105 stöder hotplug-SFP-port. När ett par optiska moduler är anslutna måste fyra krav uppfyllas.

1. De optiska våglängderna måste vara desamma, särskilt för optiska fiberportar med enkla fibrer, kräver sändningsmottagande optisk våg med skillnadsfrekvenser. De sändande och mottagande driftvåglängderna bör matcha varandra (till exempel: om TX är 1310nm och motsatt ände RX bör vara 1310nm).

2. Hastigheten för optiska moduler måste vara densamma.

3. De optiska krafterna måste vara matchande

4. Följ Ethernet-protokollet från IEEE802.3.IEEE802.3u.IEEE802.3z.IEEE802.3x.


Hanterad optisk mediekonverterare Nätverksbyggande metod


Vid anslutning av produkter i nätverk måste reglerna i 3.1 följas Regler för anslutning av optiska portar: för NT-LM105 fibermediumkonverterare, vänligen bygg nätverk enligt följande

Skissa kartor.

(1) manged media converter

(2) manged media converter


Produktkategorier : Media Converter > Managed Media Converter

Skicka förfrågan

Milla Lin

Ms. Milla Lin

E-post:

szjl@n-net.com.cn

Skicka förfrågan

Tel:86-755-83874688

Fax:86-755-3329728

Mobiltelefon:+8615999563479Contact me with Whatsapp

E-post:szjl@n-net.com.cn

Adress:5-6 floor, C Building, Yiyuantong Industrial Zone,Xuexiang Community, Bantian, Longgang District, Shenzhen, Guangdong