http://se.nnetswitch.com
Home > Produkter > Media Converter > Managed Media Converter > Fristående 10 / 100M Managed Fiber Media Converter

Fristående 10 / 100M Managed Fiber Media Converter

    Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Western Union
    Incoterm: FOB,CIF,FCA
    Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
    Leverans Time: 4 dagar
Grundläggande information

Modell nr: NT-LM105

Communication Mode: Full-Duplex & Half-Duplex

Typ: Optisk omkopplare

Sändningshastighet: 10 / 100Mbps

Connector Type: SC

Power Supply: 5V 1A

MTBF: 100000

Working Temperature: -20~70℃

Dimension: 9.5cm*7cm*2.5cm

Weight: 0.16kg

Package Info 36pcs/carton Size:48cm*36cm*39cm: 36pcs/carton Size:48cm*36cm*39cm

Capacity: 5000pcs/day

Warranty: 3 Years

Additional Info

Förpackning: kartong

Produktivitet: 5000pc/day

Märke: N-net

Transportfordon: Ocean,Land,Air,express

Hemorten: Kina

Supply Förmåga: 5000PCS around 10-20 days

Certifikat: CE,FCC,ISO9001

HS-nummer: 8517622990

Hamn: Shenzhen,Yantian

Produktbeskrivning

Fristående 10 / 100M Managed Fiber Media Converter


N-NET NT-LM105 stöder hanterade autoförhandlingar och OAM-funktioner. Managed Media Converter kan hantera fjärrdykor genom fiberkopplade mediaomvandlare / switchar (som måste stödja IEEE802.3ah-standarden).

1. Erbjuder en Ethernet-port, en 100BASE-FX.100BASE-SX / LX optisk port eller SFP-port.

2. Stöd 4 olika OAM-funktioner: Upptäck av OAM, MIB variabelt svar, OAM Loopback, Dying Gasp alarm.

3. Stöd till valfri LFP-funktion

4. Stödja Jumbo-ramöverföring

5. Stöd MDI / MDIX UTP-kabel


Media Converter Fiber till Ethernet Funktionella egenskaper


1. Stöd LFP-funktion.

2. Stöd Q-in-Q-funktion, Optisk port och Ethernet-port kan ställas in separat som dubbla Tag-portar, och kan ställas in som ISP Tag och ISP Tag TPID vid behov.

3. Kan fråga och konfigurera driftsläget för varje port på lokala och fjärranslutna enheter, inklusive porthastighet, hel / halvduplex och flödesstyrning, etc., och kan visa realtidsstatus för varje port.

4. Stöd för bandbreddsbegränsning: med ett steg på 64kps kan bandbredden ställas in mellan 0Mbps och 100Mbps vid behov.

5.Offer MIB bibliotek filer, stöd OpenView.Snmpc och andra program.

6. Support länk linjehastighet loopback, bekväm för linje debugging


Ethernet till fiberkonverterare Grundparameter


Structure Size

(H×W×D)

32mm×127mm×156mm

Optical Port

SC/PC.ST/PC.FC/PC.SFP

Working temperature(℃)

(0,45)

Storage

temperature(℃)

(-40,80)

Power dissipation(W)

Typical value:5W

Relative humidity 

5%~90% no condensing


Media Converter Optisk portanslutning


NT-LM105 stöder hot plug-SFP-porten. När ett par optiska moduler är anslutna måste fyra krav uppfyllas.

1. Optiska våglängder måste vara desamma, speciellt för optiska optiska portar med en enkel fiber, kräver optisk våg med sändnings-mottagning med skillnadsfrekvenser. Sändnings- och mottagningsoperationsvåglängderna bör matcha varandra (till exempel: om TX är 1310nm och motsatt ände RX bör vara 1310nm).

2. Mängden optiska moduler måste vara densamma.

3. De optiska krafterna måste matcha

4. Överensstämma med Ethernet-protokollet i IEEE802.3.IEEE802.3u.IEEE802.3z.IEEE802.3x.


Managed Optic Media Converter Nätverksbyggnadsmetod


Vid anslutning av produkter i nätverket måste reglerna 3.1 följas. Regler för anslutning av optiska portar: för NT-LM105-fibermediaomvandlare, bygga nätverket enligt följande

Skissa kartor.

NT-LM105

NT-LM105

Produktkategorier : Media Converter > Managed Media Converter

E-posta denna leverantör
  • *Ämne:
  • *Meddelanden:
    Ditt meddelande måste vara mellan 20-8000 tecken
Kommunicera med leverantören?Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören