Kommunicera med leverantören? Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören

Shenzhen N-net High-Tech Co.,Ltd

Produkter

Home > Produkter > Industrial Media Converter > Industrial Gigabit POE Media Converter > Industriell snabb Ethernet-omvandlare

Industriell snabb Ethernet-omvandlare
Industriell snabb Ethernet-omvandlare

Industriell snabb Ethernet-omvandlare

Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Western Union
Incoterm: FOB,CIF,FCA
Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
Leverans Time: 4 dagar

Grundläggande information

    Modell nr: NT-IN312-2POE

    Communication Mode: Full-Duplex & Half-Duplex

    Typ: Optisk omkopplare

    Sändningshastighet: 10/100 / 1000Mbps

    Ethernet Port QTY: 2

    Fiber Type: Dual Fiber, Single Mode

    Wavelength: 1310nm

    Connector Type: SC

    Distance: 20km, 40km, 60km, 80km, 100km

    Protection Level: IP40

    Power Supply: DC24V

    MTBF: 100000 Hours

    Working Temperature: -40-85 Degree

    Dimension: 155mm(Length)*125mm(Wide)*50mm(Height)

    Weight: 1.2KG

    Warranty: 5 Years

Additional Info

    Förpackning: Kartong

    Produktivitet: 5000pcs/day

    Märke: N-net

    Transportfordon: Ocean,Land,Air,Express

    Hemorten: Kina

    Supply Förmåga: 5000pcs around 10-20 days

    Certifikat: CE, FCC,ISO9001

    HS-nummer: 8536700000

    Hamn: Shenzhen,Yantian

Produktbeskrivning

Översikt

Konverteraren har en PSE-styrenhet med en port som tillhandahåller funktioner för PD-signatur och kraftövervakning.

NT-IN 312 Industrial Gigabit POE Media Converter-serien är 2-port 10/100 / 1000Base-TX till 1000Base-SX / LX Industrial Gigabit Fiber Converter.

Andra funktioner inkluderar överströmskydd och LFP-funktioner. Det stora formatet (länk Fauit-genomgång) gör det möjligt för media-omvandlare att övervaka fiber- och koppar-RX-portar för signalförlust.

Det kommer att utöka överföringsavståndet till nätverket upp till 100 km via fiberport och UTP-porten kan fungera vid 10M, 100M, 1000M applikation.

I händelse av förlust av den mottagna signalen på en medieport, kommer konverteraren automatiskt att inaktivera TX-signalen från den andra mediaporten och därigenom passera länkfelet.

NT-IN 312 Industrial Media Converter-serien är förpackad i ett speciellt kompakt IP40-metallhölje som tillåter antingen DIN-skena eller panelmontering för enkel installation i kontrollskåpet.

Oavsett om du köper den enklaste Ethernet-omkopplaren eller en uppsättning trådlösa AP-routrar, kommer bilagan att innehålla en fyrkantig, dum, svart och tjock AC-transformator (allmänt känd som en strömförsörjning), som är olämpligt att använda.

Den tillhandahåller en integrerad strömförsörjning med ett brett spänningsområde för världsomspännande drift. Det erbjuder också dubbla redundanta, reversibla polaritet 12V DC till 48V DC-strömförsörjningsingångar för applikationer med hög tillgänglighet som kräver dubbla eller backup-ingångar.

Är det möjligt att använda nätverkskabeln för både signalöverföring och strömförsörjning?

NT-IN312 Industrial Gigabit Media Converter-serie uppfyllde IEEE 802.3at High Power over Ethernet-teknik (tillval).

Det finns liknande exempel i våra liv. Till exempel använder vi vanliga fasta telefoner i våra hem, som inte kräver ytterligare ström.

Det är nedåt kompatibelt med 802.3af PoE-standarder för att låta användare flexibelt distribuera standard- och högdrivna enheter samtidigt utan mjukvarukonfiguration.

Även om hemmet är avstängt för att ringa samtal, eftersom telefonlinjen inte bara kan sända röstsignaler, utan också ansvara för att slå telefonen (smarta telefoner är stora, kräver ibland extra ström). Som ett resultat kom PoE (Power over Ethernet, Power over Ethernet) -teknologi till.

Med data och Power over Ethernet från en enhet ska NT-IN312 Industrial Media Converter-serien minska kablarnas utplacering och eliminera behovet av dedikerade eluttag på väggen, taket eller någon annan nåbar plats.


Funktioner


  1. Inbyggd effektiv kopplingskärna för att implementera flödeskontroll och minska sändningspaketen
  2. Standard: IEEE802.3 10Base-T.IEEE802.3u 100Base-TX / FX.IEEE802.3ab 1000Base-T. IEEE802.3z 1000Base-SX / LX.IEEE802.3x Flödeskontroll. IEEE802.3at PSE 10/100 / 1000Base-TX kan automatiskt identifiera direktlinjen (MDI) och tvärlinjen (MDIX), är kompatibel med olika kort, switchar, HUB och andra Ethernet-enheter
  3. Denna industriella snabba Ethernet-omvandlare tillämpar en butik och framåt-mekanism för att undvika paketförlust och felramar
  4. Stöd genomskuren transmission och full duplex flödesreglering / halvduplex mottrycksläge
  5. Jumbo-ramar stöder maximalt 1536 byte
  6. 12V till 48V DC eller 24V AC Bredd effektingång, redundant effekt och backspolaritetsskydd
  7. -40 till 80 ℃ driftstemperatur för att möta olika komplexa miljöer
  8. IP40-skyddsstandard för bostäder
  9. Stöd Ethernet ESD-skydd och DC-kraft EFT-skydd
  10. DIN-skena och panelmontering för enkel installation
  11. Stöd Dual-fiber multi-mode, dual-fiber single-mode och single-fiber single-mode fiberport-utvidgning, utökade användarnas behov
  12. 12 G-switchväv, 1K MAC-adress automatisk inlärningstabell och 512 kb intern databuffert
  13. Stöd max till 2 PSE-port och varje port kan leverera ström upp till 25,5W (valfritt)
  14. Stöd SFP-fibermodul


Specifikationer

 Parameter

  Specifications

 Design Level

 Industrial grade IP40 design standards

 Access mode

 10/100/1000Mbps

 Standard

  IEEE802.3 10Base-T.IEEE802.3u 100Base-TX/FX.IEEE802.3ab 1000Base-T.

  IEEE802.3z 1000Base-SX/LX.IEEE802.3x Flow Control. IEEE802.3at PSE

 Wavelength

 850nm/1310nm/1550nm

 Transmission distance

 Dual-fiber multi-mode:500km

 Single fiber single mode: 20/40/60/80km

 Dual-fiber single mode:20/40/60/80/100km

 Category-5 twisted pairs: 100m

 Port

 Two RJ45 ports: 

   Connecting STP/UTP category-5/6 twisted pairs, EIA568A/B

 One optical port: 

   Multi-mode :SC/FC/LC(50/125, 62.5/125μm)

   Single mode : SC/FC/LC (8.3/125, 8.7/125, 9/125 or 10/125μm)

 Conversion mechanism

 Store and Forward

 MAC address table

 1K

 Buffer space

 Built in 512Kb RAM for data buffer

 Flow control

 Full duplex: flow control;

 Half duplex: back pressure

 BER

 <10-9

 MTBF

 50,000 hours

 LED indicator

 Power Supply : PWR 1 , PWR 2

 (1~2)UTP Port: POE ,L/A ,1000

 Fiber Port: SD

 Power supply

 Power Input Range: 12 ~ 48VDC/24VAC ,

  6-PIN Terminals, Redundant dual power

 Power consumption

 <5W (without PSE function)

 Operating temperature

 -40~80ºC

 Operating humidity

 5%~90%  non-condensing

 Storage Temperature

 -40~85ºC

 Storage humidity

 5%~90%  non-condensing

 Dimensions

 140mm (W)×110mm (D)×40 mm (H)

 



certifiering


EMI

  FCC Part 15, CISPR (EN55022) class A

EMC

  FCC,CE

EMS

  EN61000-4-2 (ESD), Level 4

  EN61000-4-3 (RS), Level 3

  EN61000-4-4 (EFT), Level 4

  EN61000-4-5 (Surge), Level 4

  EN61000-4-6 (CS), Level 3

  EN61000-4-8, Level 5

  EN61000-4-11

Shock

  IEC 60068-2-27

Free Fall

  IEC 60068-2-32

Vibration

  IEC 60068-2-6

Green product

  RoHS


Produktbild


Industrial Media Converter

Produktkategorier : Industrial Media Converter > Industrial Gigabit POE Media Converter

Skicka förfrågan

Milla Lin

Ms. Milla Lin

Tel:86-755-83874688

Fax:86-755-3329728

Mobiltelefon:+8615999563479Contact me with Whatsapp

E-post:szjl@n-net.com.cn

Adress:5-6 floor, C Building, Yiyuantong Industrial Zone,Xuexiang Community, Bantian, Longgang District, Shenzhen, Guangdong