Kommunicera med leverantören? Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören

Shenzhen N-net High-Tech Co.,Ltd

Produkter

Home > Produkter > Industrial Media Converter > Industriell Gigabit Media Converter > Indusrtial gigabit media converter

Indusrtial gigabit media converter
Indusrtial gigabit media converter

Indusrtial gigabit media converter

Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Money Gram,Western Union
Incoterm: FOB,CIF,FCA
Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
Leverans Time: 3 dagar

Grundläggande information

    Modell nr: NT-IN311

    Communication Mode: Full-Duplex & Half-Duplex

    Typ: Optisk omkopplare

    Sändningshastighet: 10/100 / 1000Mbps

    Ethernet Port QTY: 1

    Fiber Type: Dual Fiber, Single Mode

    Wavelength: 1310nm

    Connector Type: SC

    Distance: 20km, 40km, 60km, 80km, 100km, 120km

    Protection Level: IP40

    Power Supply: DC24V

    MTBF: 100000 Hours

    Working Temperature: -40-85 Degree

    Dimension: 155mm(Length)*125mm(Wide)50mm(Height)

    Weight: 1.2KG

    Warranty: 5 Years

Additional Info

    Förpackning: Kartong

    Produktivitet: 5000pcs/day

    Märke: N-net

    Transportfordon: Ocean,Land,Air,Express

    Hemorten: Kina

    Supply Förmåga: 5000PCS around 10-20 days

    Certifikat: CE, FCC,ISO9001

    HS-nummer: 8536700000

    Hamn: Shenzhen,Yantian

Produktbeskrivning

Översikt


POE är också känt som ett lokalt nätverksbaserat kraftförsörjningssystem (POL, Power over LAN) eller Active Ethernet (Active Ethernet), ibland även kallad power over Ethernet,

NT-IN311 Industrial Gigabit Media converter-serien är 10/100 / 1000Base-TX till 1000Base-SX / LX Indusrtial gigabit media converter. Det kommer att utöka överföringsavståndet till nätverk upp till 100 km via fiberport och UTP-porten kan fungera vid 10M, 100M och 1000M applikation.

Detta är den senaste standardspecifikationen som använder befintliga standard Ethernet-överföringskablar för att samtidigt överföra data och elektrisk ström, och upprätthåller kompatibilitet med befintliga Ethernet-system och användare.

NT-IN311 Indusrtial gigabit Fiber media converter-serie är förpackad i ett speciellt kompakt IP40-metallhölje som möjliggör antingen DIN-skena eller panelmontering för enkel installation i kontrollskåpet. Den accepterar en integrerad strömförsörjning med ett brett spänningsområde för världsomspännande drift.

IEEE 802.3af-standarden är en ny standard baserad på POE i Ethernet-strömförsörjningssystemet. Den lägger till relaterade standarder för direkt strömförsörjning via nätverkskablar på basis av IEEE 802.3. Det är en förlängning av den befintliga Ethernet-standarden och den första internationella kraftdistributionsstandarden. standard.

Den kan också utrustas med dubbelt redundanta, reversibla polaritet 12V DC till 52V DC-strömförsörjningsingångar för applikationer med hög tillgänglighet som kräver dubbla eller backup-ingångar.

IEEE började utveckla standarden 1999. De tidigaste deltagande tillverkarna inkluderar 3Com, Intel, PowerDsine, Nortel, Mitel och National Semiconductor. Bristerna i denna standard har emellertid alltid begränsat marknadens expansion.

NT-IN311 Indusrtial gigabit media converter-serie uppfyllde IEEE 802.3at High Power over Ethernet-teknik (tillval). Det är nedåt kompatibelt med 802.3af PoE-standarder för att låta användare flexibelt distribuera standard- och högdrivna enheter samtidigt utan mjukvarukonfiguration.

Fram till juni 2003 godkände IEEE standarden 802.3af, som tydligt fastställer strömdetekterings- och kontrollfrågor i fjärrsystem, och ansluter routrar, switchar och hubb till IP-telefoner, säkerhetssystem och trådlösa LAN via Ethernet-kablar. till utrustning som punkter specificeras.

Med Data och Power over Ethernet från en enhet ska NT-IN311 Indusrtial media converter-serien minska kablarnas utplacering och eliminera behovet av dedikerade eluttag på väggen, taket eller någon annan nåbar plats.

Funktioner

  1. Inbyggd effektiv kopplingskärna för att implementera flödeskontroll och minska sändningspaketen
  2. Standard: IEEE802.3 10Base-T, IEEE802.3u 100Base-TX / FX, IEEE802.3ab 1000Base-T, IEEE802.3z 1000Base-SX / LX, IEEE802.3x Flow Control, IEEE802.3at PSE
  3. 10/100 / 1000Base-TX kan automatiskt identifiera direktlinjen (MDI) och tvärlinjen (MDIX), är kompatibel med olika kort, switchar, HUB och andra Ethernet-enheter
  4. Det tillämpar butik och framåt-mekanism för att undvika paketförlust och felramar
  5. Stöd överföring av trådhastighet och full duplexflödeskontroll / halvduplex mottrycksläge
  6. Jumbo-ramar stöder maximalt 1536 byte
  7. 12V till 52V DC eller 24V AC Bredd effektingång, redundant effekt och polaritetsskydd
  8. -40 till 80 ℃ driftstemperatur för att möta olika komplexa miljöer
  9. IP40-skyddsstandard för bostäder
  10. Power-port och Ethernet-port stöder ESD-skydd och EFT-skydd
  11. DIN-skena och panelmontering för enkel installation.
  12. Stöd Dual-fiber multi-mode, dual-fiber single-mode och single-fiber single-mode fiberport-utvidgning, utökade användarnas behov
  13. Stöd POE-strömförsörjning upp till 25,5W (tillval)
  14. Stöd SFP-fibermodul


Specifikationer

 Parameter

 Specifications

 Design Level

 Industrial grade IP40 design standards

 Access mode

 10/100/1000Mbps

 Standard

  IEEE802.3 10Base-T, IEEE802.3u 100Base-TX/FX, IEEE802.3ab 1000Base-T, IEEE802.3z 1000Base-SX/LX, IEEE802.3x Flow Control, IEEE802.3at PSE

 Wavelength

 850nm/1310nm/1550nm

 Transmission distance

 Dual-fiber multi-mode:500km

 Single fiber single mode:20/40/60/80km

 Dual-fiber single mode:20/40/60/80/100km

 Category-5 twisted pairs:100m

 Port

 One RJ45 port: 

   Connecting STP/UTP category-5/6 twisted pairs, EIA568A/B

 One optical port: 

   Multi-mode :SC/FC/LC(50/125, 62.5/125μm)

   Single mode : SC/FC/LC (8.3/125, 8.7/125, 9/125 or 10/125μm)

 Conversion mechanism

 Store and Forward

 MAC address table

 1K

 Buffer space

 Built in 512Kb RAM for data buffer

 Flow control

 Full duplex: flow control;

 Half duplex: back pressure

 BER

 <10-9

 MTBF

 100,000 hours

 LED indicator

 Power Supply : PWR 1 , PWR 2

 UTP Port: POE, L/A ,1000

 Fiber Port: SD

 Power supply

 Power Input Range: 12 ~ 48VDC/24VAC ,

  6-PIN Terminals, Redundant dual power

 Power consumption

 <4W (without PSE function)

 Operating temperature

 -40~80ºC

 Operating humidity

 5%~90%  non-condensing

 Storage Temperature

 -40~85ºC

 Storage humidity

 5%~90%  non-condensing

 Dimensions

 140mm (W)×110mm (D)×40 mm (H)


Ap plication

Industrial poe switch


Förpackning


Indusrtial gigabit media converterIndusrtial gigabit media converter


Produktkategorier : Industrial Media Converter > Industriell Gigabit Media Converter

Skicka förfrågan

Milla Lin

Ms. Milla Lin

Tel:86-755-83874688

Fax:86-755-3329728

Mobiltelefon:+8615999563479Contact me with Whatsapp

E-post:szjl@n-net.com.cn

Adress:5-6 floor, C Building, Yiyuantong Industrial Zone,Xuexiang Community, Bantian, Longgang District, Shenzhen, Guangdong