Kommunicera med leverantören? Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören

Shenzhen N-net Technology Co.,Ltd

Produkter

Home > Produkter > Industrial Media Converter > Industriell Gigabit Media Converter > Indusrtial gigabit media converter

Indusrtial gigabit media converter
Indusrtial gigabit media converter

Indusrtial gigabit media converter

Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Money Gram,Western Union
Incoterm: FOB,CIF,FCA
Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
Leverans Time: 3 dagar

Grundläggande information

    Modell nr: NT-IN311

    Communication Mode: Full-Duplex & Half-Duplex

    Typ: Optisk omkopplare

    Sändningshastighet: 10/100 / 1000Mbps

    Ethernet Port QTY: 1

    Fiber Type: Dual Fiber, Single Mode

    Wavelength: 1310nm

    Connector Type: SC

    Distance: 20km, 40km, 60km, 80km, 100km, 120km

    Protection Level: IP40

    Power Supply: DC24V

    MTBF: 100000 Hours

    Working Temperature: -40-85 Degree

    Dimension: 155mm(Length)*125mm(Wide)50mm(Height)

    Weight: 1.2KG

    Warranty: 5 Years

Additional Info

    Förpackning: Kartong

    Produktivitet: 5000pcs/day

    Märke: N-net

    Transportfordon: Ocean,Land,Air,Express

    Hemorten: Kina

    Supply Förmåga: 5000PCS around 10-20 days

    Certifikat: CE, FCC,ISO9001

    HS-nummer: 8536700000

    Hamn: Shenzhen,Yantian

Produktbeskrivning

Översikt


NT-IN311 Industrial Gigabit Media Converter-serien är 10/100 / 1000Base-TX till 1000Base-SX / LX Indusrtial Gigabit Media Converter. Det kommer att förlänga överföringsavståndet för nätverk upp till 100Km via fiberporten, och UTP-porten kan fungera vid 10M, 100M och 1000M applikation.

NT-IN311 Indusrtial gigabit Fiber Media Converter-serien är förpackad i ett speciellt kompakt IP40 metallfodral som gör det möjligt att antingen montera DIN-skena eller montering på panelen för enkel installation på styrskåp. Den accepterar en integrerad strömförsörjning med ett brett spektrum av spänningar för världsomspännande drift. Det kan också utrustas med dubbla redundanta, reversibla polaritet 12V DC till 52V DC strömförsörjning ingångar för hög tillgänglighet applikationer som kräver dubbla eller backup kraftingångar.

NT-IN311 Indusrtial Gigabit Media Converter-serien uppfyllde IEEE 802.3at High Power Ethernet-teknik (tillval). Den är nedåtkompatibel med 802.3af PoE-standarder för att tillåta användare att flexibelt använda standard- och högdrivna enheter samtidigt utan att det behövs programkonfiguration. Med data och ström över Ethernet från en enhet, ska NT-IN311 Indusrtial Media Converter-serien minska kabeldragningen och eliminera behovet av dedikerade eluttag på väggen, taket eller någon oåtkomlig plats.

Funktioner

  1. Inbyggd effektiv växlingskärna för att genomföra flödesstyrning och minska sändningspaket
  2. Standard: IEEE802.3 10Base-T, IEEE802.3u 100Base-TX / FX, IEEE802.3ab 1000Base-T, IEEE802.3z 1000Base-SX / LX, IEEE802.3x Flow Control, IEEE802.3at PSE
  3. 10/100 / 1000Base-TX kan automatiskt identifiera direktlinjen (MDI) och cross-line (MDIX), är kompatibel med olika kort, switchar, HUB och andra Ethernet-enheter
  4. Det gäller lagring och framåtmekanism för att undvika paketförlust och felramar
  5. Stöd för överföring av trådhastighet och full-duplex flödesreglering / halvduplex baktrycksläge
  6. Jumbo-ramar stöder högst 1536 byte
  7. 12V till 52V DC eller 24V AC Bred ströminmatning, överflödig ström och omvänd polaritetsskydd
  8. -40 till 80 driftstemperatur för att möta en rad komplexa miljöer
  9. IP40 skyddsstandard för bostäder
  10. Strömport och Ethernet-port stöder ESD-skydd och EFT-skydd
  11. DIN-skena och panelmontering för enkel installation.
  12. Stöd Dual-fiber multi-mode, dubbel-fiber enkel-och single-fiber enkel-mode fiber port val, utvidgade användarnas behov
  13. Stödja POE-nätaggregat upp till 25,5W (tillval)
  14. Stöd SFP-fibermodul


Specifikationer

 Parameter

 Specifications

 Design Level

 Industrial grade IP40 design standards

 Access mode

 10/100/1000Mbps

 Standard

  IEEE802.3 10Base-T, IEEE802.3u 100Base-TX/FX, IEEE802.3ab 1000Base-T, IEEE802.3z 1000Base-SX/LX, IEEE802.3x Flow Control, IEEE802.3at PSE

 Wavelength

 850nm/1310nm/1550nm

 Transmission distance

 Dual-fiber multi-mode:500km

 Single fiber single mode:20/40/60/80km

 Dual-fiber single mode:20/40/60/80/100km

 Category-5 twisted pairs:100m

 Port

 One RJ45 port: 

   Connecting STP/UTP category-5/6 twisted pairs, EIA568A/B

 One optical port: 

   Multi-mode :SC/FC/LC(50/125, 62.5/125μm)

   Single mode : SC/FC/LC (8.3/125, 8.7/125, 9/125 or 10/125μm)

 Conversion mechanism

 Store and Forward

 MAC address table

 1K

 Buffer space

 Built in 512Kb RAM for data buffer

 Flow control

 Full duplex: flow control;

 Half duplex: back pressure

 BER

 <10-9

 MTBF

 100,000 hours

 LED indicator

 Power Supply : PWR 1 , PWR 2

 UTP Port: POE, L/A ,1000

 Fiber Port: SD

 Power supply

 Power Input Range: 12 ~ 48VDC/24VAC ,

  6-PIN Terminals, Redundant dual power

 Power consumption

 <4W (without PSE function)

 Operating temperature

 -40~80ºC

 Operating humidity

 5%~90%  non-condensing

 Storage Temperature

 -40~85ºC

 Storage humidity

 5%~90%  non-condensing

 Dimensions

 140mm (W)×110mm (D)×40 mm (H)


Ap plication

Industrial poe switch


Förpackning


Indusrtial gigabit media converterIndusrtial gigabit media converter


Produktkategorier : Industrial Media Converter > Industriell Gigabit Media Converter

Skicka förfrågan

Milla Lin

Ms. Milla Lin

E-post:

szjl@n-net.com.cn

Skicka förfrågan

Tel:86-755-83874688

Fax:86-755-3329728

Mobiltelefon:+8615999563479Contact me with Whatsapp

E-post:szjl@n-net.com.cn

Adress:5-6 floor, C Building, Yiyuantong Industrial Zone,Xuexiang Community, Bantian, Longgang District, Shenzhen, Guangdong