Kommunicera med leverantören? Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören

Shenzhen N-net High-Tech Co.,Ltd

Produkter

Home > Produkter > Industriell Ethernet Switch > Industriell Gigabit Ethernet Switch > Industriell kvalitet 1Fiber 2RJ45 Gigabit Ethernet-switch

Industriell kvalitet 1Fiber 2RJ45 Gigabit Ethernet-switch
Industriell kvalitet 1Fiber 2RJ45 Gigabit Ethernet-switch
Industriell kvalitet 1Fiber 2RJ45 Gigabit Ethernet-switch
Industriell kvalitet 1Fiber 2RJ45 Gigabit Ethernet-switch

Industriell kvalitet 1Fiber 2RJ45 Gigabit Ethernet-switch

Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Western Union
Incoterm: FOB,CIF,FCA
Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
Leverans Time: 4 dagar

Grundläggande information

    Modell nr: NT-IN312S-20

    Ethernet Port QTY: 2

    Fiber Type: Single Mode, Dual Fiber

    Wavelength: 1310nm

    Connector Type: SC

    Distance: 20km, 40km, 60km, 80km, 100km, 120km

    Power Supply: 12-48VDC Or 24VAC

    MTBF: 100,000hours

    Working Temperature: 100,000hours

    Dimension: 140mm (W)×110mm (D)×40 Mm (H)

    Weight: 1kg

    Warranty: 5Years

    Communication Mode: Full-Duplex & Half-Duplex

    Typ: Optisk omkopplare

    Sändningshastighet: 10/100 / 1000Mbps

Additional Info

    Förpackning: Kartong

    Produktivitet: 5000pcs/day

    Märke: N-net

    Transportfordon: Ocean,Land,Air,Express

    Hemorten: Shenzhen, Kina

    Supply Förmåga: 5000pcs around 10-20 days

    Certifikat: CE, FCC,ISO9001

    HS-nummer: 8536700000

    Hamn: Shenzhen,Yantian

Produktbeskrivning

Översikt


På grund av de olika optiska fibrerna som används är transmissionsavståndet för den optiska fibersändtagaren också annorlunda. På grund av det relativt korta överföringsavståndet för multimodfibern kan den bara täcka ett avstånd på 2 kilometer till 5 kilometer.

N-net NT-IN312S-20 är en industriell Ethernet-switch med 1Fiber och 2RJ45-port, är utformad för att konvertera Ethernet-nätverk till fibernät genom transparent konvertering

Ethernet-signaler till optiska signaler.

Därför är data som stöds av multimodfibersändtagaren Överföringsavståndet är också relativt kort, och dataöverföring kan endast uppnås inom området 2 till 5 kilometer.
Applikationsfält

Det kommer att utöka överföringsavståndet till nätverket till 20 km via fiberport och UTP-porten kan stödja 100 till 250 meters överföring vid 10M, 100M, 1000M

applikation, PoE valfritt.

Små och medelstora företagsnätverk är i allmänhet täta och inte lika spridda som stora företag. Därför behöver täckningen av de erforderliga optiska fibertransceiverna inte vara för stor, och detta är kännetecknet för multimodoptiska fibertransceiver. De flesta små och medelstora företag använder fortfarande 100M-nätverket. Därför behöver vi bara välja 100M multimode fibertagare för att tillgodose användarnas behov.

Den tillhandahåller en integrerad strömförsörjning med ett brett spänningsområde för drift över hela världen, den erbjuder också dubbla 12 ~ 48 VDC-ingångar redundanta.


Funktioner

1. Inbyggd effektiv kopplingskärna för att implementera flödeskontroll och minska sändningspaketen

2. Standard: IEEE802.3 10Base-T.IEEE802.3u 100Base-TX / FX.IEEE802.3ab 1000Base-T. IEEE802.3z 1000Base-SX / LX.IEEE802.3x Flödeskontroll. IEEE802.3at PSE

3. 10/100 / 1000Base-TX kan automatiskt identifiera direktlinjen (MDI) och tvärlinjen (MDIX), är kompatibel med olika kort, Ethernet-switchar, HUB och andra Ethernet-enheter

4. Denna industriella nätverksomkopplare tillämpar en butik och framåt-mekanism för att undvika paketförlust och felramar

5. Stöd genomskuren transmission och full duplex flödesreglering / halvduplex mottrycksläge

6. Jumbo-ramar stöder maximalt 1536 byte

7. 12V till 48V DC eller 24V AC Bredd effektingång, redundant effekt och backspolaritetsskydd

8. -40 till 80 ℃ driftstemperatur för att möta olika komplexa miljöer

9. IP40-skyddsstandard för bostäder

10. Denna industriella Gigabit Ethernet-switch Stöd Ethernet ESD-skydd och DC-kraft EFT-skydd

11. DIN-skena och panelmontering för enkel installation

12. Stöd Dual-fiber multi-mode, dual-fiber single-mode och single-fiber single-mode fiber port-utvidgning, utökade användarnas behov

13. 12 G-switchväv, 1K MAC-adress automatisk inlärningstabell och 512 kb intern databuffert

14. Stöd max till 2 PSE-port och varje port kan leverera ström upp till 25,5W (valfritt)

15. Denna industriella fiberomkopplare stöder SFP-fibermodul


Specifikationer


 Parameter

  Specifications

 Design Level

 Industrial grade IP40 design standards

 Access mode

 10/100/1000Mbps

 Standard

  IEEE802.3 10Base-T.IEEE802.3u 100Base-TX/FX.IEEE802.3ab 1000Base-T.

  IEEE802.3z 1000Base-SX/LX.IEEE802.3x Flow Control. IEEE802.3at PSE

 Wavelength

 850nm/1310nm/1550nm

 Transmission distance

 Dual-fiber multi-mode:500km

 Single fiber single mode: 20/40/60/80km

 Dual-fiber single mode:20/40/60/80/100km

 Category-5 twisted pairs: 100m

 Port

 Two RJ45 ports: 

   Connecting STP/UTP category-5/6 twisted pairs, EIA568A/B

 One optical port: 

   Multi-mode :SC/FC/LC(50/125, 62.5/125μm)

   Single mode : SC/FC/LC (8.3/125, 8.7/125, 9/125 or 10/125μm)

 Conversion mechanism

 Store and Forward

 MAC address table

 1K

 Buffer space

 Built in 512Kb RAM for data buffer

 Flow control

 Full duplex: flow control;

 Half duplex: back pressure

 BER

 <10-9

 MTBF

 50,000 hours

 LED indicator

 Power Supply : PWR 1 , PWR 2

 (1~2)UTP Port: POE ,L/A ,1000

 Fiber Port: SD

 Power supply

 Power Input Range: 12 ~ 48VDC/24VAC ,

  6-PIN Terminals, Redundant dual power

 Power consumption

 <5W (without PSE function)

 Operating temperature

 -40~80ºC

 Operating humidity

 5%~90%  non-condensing

 Storage Temperature

 -40~85ºC

 Storage humidity

 5%~90%  non-condensing

 Dimensions

 140mm (W)×110mm (D)×40 mm (H)

 Weight



certifiering


EMI

  FCC Part 15, CISPR (EN55022) class A

EMC

  FCC,CE

EMS

  EN61000-4-2 (ESD), Level 4

  EN61000-4-3 (RS), Level 3

  EN61000-4-4 (EFT), Level 4

  EN61000-4-5 (Surge), Level 4

  EN61000-4-6 (CS), Level 3

  EN61000-4-8, Level 5

  EN61000-4-11

Shock

  IEC 60068-2-27

Free Fall

  IEC 60068-2-32

Vibration

  IEC 60068-2-6

Green product

  RoHS

Produktkategorier : Industriell Ethernet Switch > Industriell Gigabit Ethernet Switch

Skicka förfrågan

Milla Lin

Ms. Milla Lin

Tel:86-755-83874688

Fax:86-755-3329728

Mobiltelefon:+8615999563479Contact me with Whatsapp

E-post:szjl@n-net.com.cn

Adress:5-6 floor, C Building, Yiyuantong Industrial Zone,Xuexiang Community, Bantian, Longgang District, Shenzhen, Guangdong