http://se.nnetswitch.com
Home > Produkter > Industriell Ethernet Switch > Industriell Gigabit Ethernet Switch > Industrial grade 1Fiber 2RJ45 Gigabit Ethernet Switch

Industrial grade 1Fiber 2RJ45 Gigabit Ethernet Switch

    Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Western Union
    Incoterm: FOB,CIF,FCA
    Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
    Leverans Time: 4 dagar
Grundläggande information

Modell nr: NT-IN312S-20

Ethernet Port QTY: 2

Fiber Type: Single Mode, Dual Fiber

Wavelength: 1310nm

Connector Type: SC

Distance: 20km, 40km, 60km, 80km, 100km, 120km

Power Supply: 12-48VDC Or 24VAC

MTBF: 100,000hours

Working Temperature: 100,000hours

Dimension: 140mm (W)×110mm (D)×40 Mm (H)

Weight: 1kg

Warranty: 5Years

Communication Mode: Full-Duplex & Half-Duplex

Typ: Optisk omkopplare

Sändningshastighet: 10/100 / 1000Mbps

Additional Info

Förpackning: Kartong

Produktivitet: 5000pcs/day

Märke: N-net

Transportfordon: Ocean,Land,Air,Express

Hemorten: Shenzhen, Kina

Supply Förmåga: 5000pcs around 10-20 days

Certifikat: CE, FCC,ISO9001

HS-nummer: 8536700000

Hamn: Shenzhen,Yantian

Produktbeskrivning

Översikt


N-net NT-IN312S-20 är en industriell Ethernet-switch med 1Fiber och 2RJ45-port, utformad för att konvertera Ethernet-nätverk till fibernät genom transparent omvandling

Ethernet signaler till optiska signaler. Det kommer att förlänga överföringsavståndet för nätverket till 20Km via fiberporten, och UTP-porten kan stödja överföring på 100 till 250 meter vid 10M, 100M, 1000M

ansökan, PoE valfritt. Det ger en integrerad strömförsörjning med ett brett utbud av spänningar för världsomspännande drift, det erbjuder även dubbla 12 ~ 48 VDC-strömförsörjningar överflödiga.


Funktioner

1. Inbyggd effektiv omkopplingskärna för att genomföra flödesstyrning och minska sändningspaket

2. Standard: IEEE802.3 10Base-T.IEEE802.3u 100Base-TX / FX.IEEE802.3ab 1000Base-T. IEEE802.3z 1000Base-SX / LX.IEEE802.3x Flow Control. IEEE802.3at PSE

3. 10/100 / 1000Base-TX kan automatiskt identifiera direktlinjen (MDI) och tvärlinjen (MDIX), är kompatibel med olika kort, Ethernet-switchar, HUB och andra Ethernet-enheter

4. Den här industriella nätverksomkopplaren tillämpar en lagrings-och-framåt-mekanism för att undvika paketförlust och felramar

5. Stöd genomskuren överföring och full duplex flödesreglering / halvduplex baktrycksläge

6. Jumbo-ramar stöder högst 1536 byte

7. 12V till 48V DC eller 24V AC Bred ströminmatning, redundant effekt och omvänd polaritetsskydd

8. -40 till 80 ℃ driftstemperatur för att möta en mängd olika komplexa miljöer

9. IP40 skyddsstandard för bostäder

10. Denna Industrial Gigabit Ethernet Switch Support Ethernet ESD-skydd och DC-effekt EFT-skydd

11. DIN-skena och panelmontering för enkel installation

12. Stöd Dual-fiber multifunktionell, dubbelfibrerad enkel och enkel fiber-fiberoptisk fiberportsval, utvidgade användarnas behov

13. 12 G switchväv, 1K MAC-adress automatisk inlärningsbord och 512 kb intern databuffert

14. Stöd max till 2 PSE-port, och varje port kan leverera ström upp till 25,5W (tillval)

15. Denna SFP fibermodul med industriell fiberbrytare


Specifikationer


 Parameter

  Specifications

 Design Level

 Industrial grade IP40 design standards

 Access mode

 10/100/1000Mbps

 Standard

  IEEE802.3 10Base-T.IEEE802.3u 100Base-TX/FX.IEEE802.3ab 1000Base-T.

  IEEE802.3z 1000Base-SX/LX.IEEE802.3x Flow Control. IEEE802.3at PSE

 Wavelength

 850nm/1310nm/1550nm

 Transmission distance

 Dual-fiber multi-mode:500km

 Single fiber single mode: 20/40/60/80km

 Dual-fiber single mode:20/40/60/80/100km

 Category-5 twisted pairs: 100m

 Port

 Two RJ45 ports: 

   Connecting STP/UTP category-5/6 twisted pairs, EIA568A/B

 One optical port: 

   Multi-mode :SC/FC/LC(50/125, 62.5/125μm)

   Single mode : SC/FC/LC (8.3/125, 8.7/125, 9/125 or 10/125μm)

 Conversion mechanism

 Store and Forward

 MAC address table

 1K

 Buffer space

 Built in 512Kb RAM for data buffer

 Flow control

 Full duplex: flow control;

 Half duplex: back pressure

 BER

 <10-9

 MTBF

 50,000 hours

 LED indicator

 Power Supply : PWR 1 , PWR 2

 (1~2)UTP Port: POE ,L/A ,1000

 Fiber Port: SD

 Power supply

 Power Input Range: 12 ~ 48VDC/24VAC ,

  6-PIN Terminals, Redundant dual power

 Power consumption

 <5W (without PSE function)

 Operating temperature

 -40~80ºC

 Operating humidity

 5%~90%  non-condensing

 Storage Temperature

 -40~85ºC

 Storage humidity

 5%~90%  non-condensing

 Dimensions

 140mm (W)×110mm (D)×40 mm (H)

 Weight



certifiering


EMI

  FCC Part 15, CISPR (EN55022) class A

EMC

  FCC,CE

EMS

  EN61000-4-2 (ESD), Level 4

  EN61000-4-3 (RS), Level 3

  EN61000-4-4 (EFT), Level 4

  EN61000-4-5 (Surge), Level 4

  EN61000-4-6 (CS), Level 3

  EN61000-4-8, Level 5

  EN61000-4-11

Shock

  IEC 60068-2-27

Free Fall

  IEC 60068-2-32

Vibration

  IEC 60068-2-6

Green product

  RoHS

Produktkategorier : Industriell Ethernet Switch > Industriell Gigabit Ethernet Switch

E-posta denna leverantör
  • *Ämne:
  • *Meddelanden:
    Ditt meddelande måste vara mellan 20-8000 tecken
Kommunicera med leverantören?Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören