Kommunicera med leverantören? Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören

Shenzhen N-net Technology Co.,Ltd

Produkter

Home > Produkter > Industriell Ethernet Switch > Industriell Gigabit Ethernet Switch > industriell 2 RJ45 portar media omvandlare

industriell 2 RJ45 portar media omvandlare
industriell 2 RJ45 portar media omvandlare

industriell 2 RJ45 portar media omvandlare

Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Western Union
Incoterm: FOB,CIF,FCA
Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
Leverans Time: 4 dagar

Grundläggande information

    Modell nr: NT-IN312

    Communication Mode: Full-Duplex & Half-Duplex

    Typ: Optisk omkopplare

    Sändningshastighet: 10/100 / 1000Mbps

    Ethernet Port QTY: 2

    Fiber Type: Dual Fiber, Single Mode

    Wavelength: 1310nm

    Connector Type: SC

    Distance: 20km, 40km, 60km, 80km, 100km

    Protection Level: IP40

    Power Supply: DC24V

    MTBF: 100000 Hours

    Working Temperature: -40-85 Degree

    Dimension: 155mm(Length)*125mm(Wide)50mm(Height)

    Weight: 1.2KG

    Warranty: 5 Years

Additional Info

    Förpackning: Kartong

    Produktivitet: 5000pcs/day

    Märke: N-net

    Transportfordon: Ocean,Land,Air,Express

    Hemorten: Kina

    Supply Förmåga: 5000pcs around 10-20 days

    Certifikat: CE,FCC,ISO9001

    HS-nummer: 8536700000

    Hamn: Shenzhen,Yantian

Produktbeskrivning

Översikt

NT-IN 312 Industrial Gigabit Ethernet Switch- serien är 2-port 10/100 / 1000Base-TX till 1000Base-SX / LX Industrial Fiber Converter. Det kommer att förlänga överföringsavståndet för nätverk upp till 100Km via fiberporten, och UTP-porten kan fungera vid 10M, 100M, 1000M applikation.

NT-IN 312 Industrial Gigabit Ethernet Switch- serien är förpackad i ett speciellt kompakt IP40-metallfodral som gör det möjligt att antingen montera DIN-skena eller montering på panelen för enkel montering på styrskåp. Det ger en integrerad strömförsörjning med ett brett spektrum av spänningar för världsomspännande drift. Det erbjuder även dubbla redundanta, reversibla polaritet 12V DC till 48V DC strömförsörjning ingångar för hög tillgänglighet applikationer som kräver dubbla eller backup kraftingångar.

NT-IN312 Industrial Fiber Switch- serien uppfyllde IEEE 802.3at High Power Ethernet-teknik (tillval). Den är nedåtkompatibel med 802.3af PoE-standarder för att tillåta användare att flexibelt använda standard- och högdrivna enheter samtidigt utan att det behövs programkonfiguration. Med data och ström över Ethernet från en enhet ska NT-IN312 Industrial Network Switch- serien minska kabeldragningen och eliminera behovet av dedikerade eluttag på väggen, taket eller på en oåtkomlig plats.

Funktioner


  1. Inbyggd effektiv växlingskärna för att genomföra flödesstyrning och minska sändningspaket
  2. Standard: IEEE802.3 10Base-T, IEEE802.3u 100Base-TX / FX, IEEE802.3ab 1000Base-T, IEEE802.3z 1000Base-SX / LX, IEEE802.3x Flow Control, IEEE802.3at PSE
  3. 10/100 / 1000Base-TX kan automatiskt identifiera direktlinjen (MDI) och cross-line (MDIX), är kompatibel med olika kort, switchar, HUB och andra Ethernet-enheter
  4. Denna Industrial Fiber Media Converter använder en lagrings-och-framåt-mekanism för att undvika paketförlust och felramar
  5. Stöd genomskuren överföring och full duplex flödesreglering / halvduplex baktrycksläge
  6. Jumbo-ramar stöder högst 1536 byte
  7. 12V till 48V DC eller 24V AC Bred ströminmatning, redundant effekt och omvänd polaritetsskydd
  8. -40 till 80 driftstemperatur för att möta en rad komplexa miljöer
  9. IP40 skyddsstandard för bostäder
  10. Stöd Ethernet ESD-skydd och DC-effekt EFT-skydd
  11. DIN-skena och panelmontering för enkel installation
  12. Stöd Dual-fiber multi-mode, dubbel-fiber enkel-och single-fiber enkel-mode fiber port val, utvidgade användarnas behov
  13. 12 G switchväv, 1K MAC-adress automatisk inlärningsbord och 512 kb intern databuffert
  14. Stöd max till 2 PSE-port, och varje port kan leverera ström upp till 25,5W (tillval)
  15. Stöd SFP-fibermodul


Specifikationer

 Parameter

  Specifications

 Design Level

 Industrial grade IP40 design standards

 Access mode

 10/100/1000Mbps

 Standard

  IEEE802.3 10Base-T.IEEE802.3u 100Base-TX/FX.IEEE802.3ab 1000Base-T.

  IEEE802.3z 1000Base-SX/LX.IEEE802.3x Flow Control. IEEE802.3at PSE

 Wavelength

 850nm/1310nm/1550nm

 Transmission distance

 Dual-fiber multi-mode:500km

 Single fiber single mode: 20/40/60/80km

 Dual-fiber single mode:20/40/60/80/100km

 Category-5 twisted pairs: 100m

 Port

 Two RJ45 ports: 

   Connecting STP/UTP category-5/6 twisted pairs, EIA568A/B

 One optical port: 

   Multi-mode :SC/FC/LC(50/125, 62.5/125μm)

   Single mode : SC/FC/LC (8.3/125, 8.7/125, 9/125 or 10/125μm)

 Conversion mechanism

 Store and Forward

 MAC address table

 1K

 Buffer space

 Built in 512Kb RAM for data buffer

 Flow control

 Full duplex: flow control;

 Half duplex: back pressure

 BER

 <10-9

 MTBF

 50,000 hours

 LED indicator

 Power Supply : PWR 1 , PWR 2

 (1~2)UTP Port: POE ,L/A ,1000

 Fiber Port: SD

 Power supply

 Power Input Range: 12 ~ 48VDC/24VAC ,

  6-PIN Terminals, Redundant dual power

 Power consumption

 <5W (without PSE function)

 Operating temperature

 -40~80ºC

 Operating humidity

 5%~90%  non-condensing

 Storage Temperature

 -40~85ºC

 Storage humidity

 5%~90%  non-condensing

 Dimensions

 140mm (W)×110mm (D)×40 mm (H)

 Weight

 

certifiering


EMI

  FCC Part 15, CISPR (EN55022) class A

EMC

  FCC,CE

EMS

  EN61000-4-2 (ESD), Level 4

  EN61000-4-3 (RS), Level 3

  EN61000-4-4 (EFT), Level 4

  EN61000-4-5 (Surge), Level 4

  EN61000-4-6 (CS), Level 3

  EN61000-4-8, Level 5

  EN61000-4-11

Shock

  IEC 60068-2-27

Free Fall

  IEC 60068-2-32

Vibration

  IEC 60068-2-6

Green product

  RoHS


Ansökan


Industrial media converter


Mått



Industrial media converter

Produktkategorier : Industriell Ethernet Switch > Industriell Gigabit Ethernet Switch

Skicka förfrågan

Milla Lin

Ms. Milla Lin

E-post:

szjl@n-net.com.cn

Skicka förfrågan

Tel:86-755-83874688

Fax:86-755-3329728

Mobiltelefon:+8615999563479Contact me with Whatsapp

E-post:szjl@n-net.com.cn

Adress:5-6 floor, C Building, Yiyuantong Industrial Zone,Xuexiang Community, Bantian, Longgang District, Shenzhen, Guangdong