Kommunicera med leverantören? Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören

Shenzhen N-net High-Tech Co.,Ltd

Produkter

Home > Produkter > Industrial Media Converter > Industriell snabb POE Media Converter > 10-100 PoE Industrial Ethernet-to-fiber Converter

10-100 PoE Industrial Ethernet-to-fiber Converter
10-100 PoE Industrial Ethernet-to-fiber Converter
10-100 PoE Industrial Ethernet-to-fiber Converter
10-100 PoE Industrial Ethernet-to-fiber Converter

10-100 PoE Industrial Ethernet-to-fiber Converter

Betalning Typ: L/C,T/T,D/P,Paypal,Western Union
Incoterm: FOB,CIF,FCA
Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
Leverans Time: 4 dagar

Grundläggande information

    Modell nr: NT-IN111-1POE

    Communication Mode: Full-Duplex & Half-Duplex

    Typ: Optisk omkopplare

    Sändningshastighet: 10 / 100Mbps

    Ethernet Port QTY: 1

    Fiber Type: Dual Fiber, Single Mode

    Wavelength: 1310nm

    Connector Type: SC

    Distance: 20km, 40km, 60km, 80km, 100km, 120km

    Protection Level: IP40

    Power Supply: DC24V

    MTBF: 100000 Hours

    Working Temperature: -40-85 Degree

    Dimension: 155mm(Length)*125mm(Wide)50mm(Height)

    Weight: 1.2KG

    Warranty: 5 Years

Additional Info

    Förpackning: Kartong

    Produktivitet: 5000pcs/day

    Märke: N-net

    Transportfordon: Ocean,Land,Air,Express

    Hemorten: Kina

    Supply Förmåga: 5000pcs around 10-20 days

    Certifikat: CE,FCC,ISO9001

    HS-nummer: 8517622990

    Hamn: Shenzhen,Yantian

Produktbeskrivning

Översikt


Med utvecklingen av nätverksteknologi kommer många tillfällen att kräva fiberoptiska sändtagare för överföring på lång avstånd, så att det nu finns många utländska och inhemska tillverkare av fiberoptiska sändtagare, och produktlinjen är också mycket rik.

NT-IN111 Industrial Fast POE Media Converter-serien N-net är 10 / 100Base-TX till 100Base-FX Industrial Media Converter.

Sändtagarna är alla elektriska till optiska nätverksstrukturer.

Det kommer att utöka överföringsavståndet till nätverket upp till 120 km via fiberport och UTP-porten kan fungera med 10M eller 100M applikation.

Olika typer och modeller av enstegsfibersändtagare
NT-IN111 Industrial Media Converter-serien är förpackad i ett kompakt IP40-fodral som möjliggör antingen DIN-skena eller panelmontering för effektiv användning av skåp.

Utvecklingen av optiska fibernät har blivit en oundviklig trend.

Den accepterar en integrerad strömförsörjning med ett brett spänningsområde för världsomspännande drift. Det kan också utrustas med två redundanta, reversibla polaritet 12V DC till 48V DC-strömförsörjningsingångar för applikationer med hög tillgänglighet som kräver dubbla eller backup-ingångar.

Därför använder företag nu direkt optisk fiber som överföringsmedium för att bygga ett ryggradsnät under byggandet av sina egna nät, och många företag har också uppgraderat sina ursprungliga nät baserat på affärsbehov.

NT-IN111 Industrial Media Converter- serien uppfylls IEEE 802.3at High Power over Ethernet-teknik (tillval). Det är bakåtkompatibelt med 802.3af PoE-standarder så att användare flexibelt kan använda standard- och högdrivna enheter samtidigt utan programkonfiguration.

Men på grund av kapital-, arbetskrafts- eller tidsöverväganden behöver många företagsanvändare akut en billig lösning, som inte bara kan sänka kostnaderna, utan också låta den ursprungliga utrustningen få det högsta värdet.

Med Data och Power over Ethernet från en enhet kan NT-IN111 Industrial Switch- serien minska kablarnas utplacering och eliminera behovet av dedikerade eluttag på väggen, taket eller någon annan nåbar plats.

Funktioner


  1. Inbyggd effektiv kopplingskärna för att implementera flödeskontroll och minska sändningspaketen
  2. Standard: IEEE802.3u 100BASE-FX, IEEE802.3u 100BASE-TX, IEEE802.3 10BASE-T, IEEE802.3x Flow Control, IEEE802.3at
  3. 10 / 100Base-TX kan automatiskt identifiera direktlinjen och tvärlinjen, är kompatibel med olika kort, switchar, HUB och andra Ethernet-enheter
  4. Denna 10-100 PoE Industrial Ethernet-to-fiber-omvandlare använder en butik och framåt-mekanism för att undvika paketförlust och felramar
  5. Stöd genomskuren transmission och full duplex flödesreglering / halvduplex mottrycksläge
  6. Stöd jumbo-ram upp till 9K (genomskärningsläge)
  7. 12V till 48V DC eller 24V AC Bredd effektingång, redundant effekt och backspolaritetsskydd
  8. -40 Till 80 ℃ driftstemperatur för att möta olika tuffa miljöer
  9. IP40 skyddsstandardhus
  10. Power-port och Ethernet-port stöder ESD-skydd och EFT-skydd
  11. DIN-skena och panelmontering för effektiv användning
  12. Stöd för dubbelfibrer i flera lägen, dubbelfibrer i enstegsläge och enfibrerad enkelval av fiberport, utvidgat användarnas behov
  13. Support DIP-omkopplare för inställning av driftläge
  14. Stöd POE-strömförsörjning upp till 25,5W (tillval)


Specifikationer


 Parameter

 Specifications

 Design Level

Industrial grade IP40 design standards

 Access mode

10/100Mbps

 Standard

IEEE802.3u 100BASE-FX, IEEE802.3u 100BASE-TX, IEEE802.3 10BASE-T, IEEE802.3x Flow Control, IEEE802.3at

 Wavelength

1310nm/1550nm

 Transmission distance

Dual-fiber multi-mode:2 km

Single fiber single mode: 20/40/60/80/100 km

Dual-fiber single mode:20/40/60/80/100 /120 km

Category-5 twisted pairs: 100m

 Port

One RJ45 port: 

Connecting STP/UTP category-5 twisted pairs, EIA568A/B

One optical port: 

Multi-mode :SC / FC/LC(50/125, 62.5/125μm)

Single mode : SC / FC/LC (8.3/125, 8.7/125, 9/125 or 10/125μm)

 Conversion means

Store and Forward mode or Cut-Through mode

 Address table

1K

 Buffer space

Built in 288Kb RAM for data buffer

 Flow control

Full duplex: flow control;

Half duplex: back pressure

 

 

 BER

<10-9

 MTBF

50,000 hrs

 LED indicator

Power Supply : PWR 1 , PWR 2

UTP Port: POE1, L/A,100M

Fiber Port: F1

 Power supply

Power Input Range: 12 ~ 48VDC/24VAC ,

6-PIN Terminals, Redundant dual power

 Power consumption

<5W (without PSE function)

 Operating temperature

-40~80ºC

 Operating humidity

5%~90%  non-condensing

 Storage Temperature

-40~80ºC

 Storage humidity

5%~90%  non-condensing

 Dimensions

140mm (W)×110mm (D)×40mm (H)

 Weight

 


certifiering


EMI

  FCC Part 15, CISPR (EN55022) class A

EMC

  FCC,CE

EMS

  EN61000-4-2 (ESD), Level 4

  EN61000-4-3 (RS), Level 3

  EN61000-4-4 (EFT), Level 4

  EN61000-4-5 (Surge), Level 4

  EN61000-4-6 (CS), Level 3

  EN61000-4-8, Level 5

  EN61000-4-11

Shock

  IEC 60068-2-27

Free Fall

  IEC 60068-2-32

Vibration

  IEC 60068-2-6

Green product

  RoHS


Ansökan


Industrial POE Switch

Dimensionera


Industrial POE Switch

Produktkategorier : Industrial Media Converter > Industriell snabb POE Media Converter

Skicka förfrågan

Milla Lin

Ms. Milla Lin

Tel:86-755-83874688

Fax:86-755-3329728

Mobiltelefon:+8615999563479Contact me with Whatsapp

E-post:szjl@n-net.com.cn

Adress:5-6 floor, C Building, Yiyuantong Industrial Zone,Xuexiang Community, Bantian, Longgang District, Shenzhen, Guangdong