Kommunicera med leverantören? Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören

Shenzhen N-net Technology Co.,Ltd

Produkter

Home > Produkter > Industrial Media Converter > Industriell snabb POE Media Converter > 10-100 PoE Industrial Ethernet-to-Fiber Converter

10-100 PoE Industrial Ethernet-to-Fiber Converter
10-100 PoE Industrial Ethernet-to-Fiber Converter
10-100 PoE Industrial Ethernet-to-Fiber Converter
10-100 PoE Industrial Ethernet-to-Fiber Converter

10-100 PoE Industrial Ethernet-to-Fiber Converter

Betalning Typ: L/C,T/T,D/P,Paypal,Western Union
Incoterm: FOB,CIF,FCA
Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
Leverans Time: 4 dagar

Grundläggande information

    Modell nr: NT-IN111-1POE

    Communication Mode: Full-Duplex & Half-Duplex

    Typ: Optisk omkopplare

    Sändningshastighet: 10 / 100Mbps

    Ethernet Port QTY: 1

    Fiber Type: Dual Fiber, Single Mode

    Wavelength: 1310nm

    Connector Type: SC

    Distance: 20km, 40km, 60km, 80km, 100km, 120km

    Protection Level: IP40

    Power Supply: DC24V

    MTBF: 100000 Hours

    Working Temperature: -40-85 Degree

    Dimension: 155mm(Length)*125mm(Wide)50mm(Height)

    Weight: 1.2KG

    Warranty: 5 Years

Additional Info

    Förpackning: Kartong

    Produktivitet: 5000pcs/day

    Märke: N-net

    Transportfordon: Ocean,Land,Air,Express

    Hemorten: Kina

    Supply Förmåga: 5000pcs around 10-20 days

    Certifikat: CE,FCC,ISO9001

    HS-nummer: 8517622990

    Hamn: Shenzhen,Yantian

Produktbeskrivning

Översikt


N-net NT-IN111 Industrial Fast POE Media Converter-serien är 10 / 100Base-TX till 100Base-FX Industrial Media Converter. Det kommer att förlänga överföringsavståndet för nätverk upp till 120Km via fiberporten, och UTP-porten kan fungera vid 10M eller 100M-applikation.

NT-IN111 Industrial Media Converter- serien är förpackad i ett kompakt IP40-fodral som tillåter antingen DIN-skena eller panelmontering för effektiv användning av skåputrymme. Den accepterar en integrerad strömförsörjning med ett brett spektrum av spänningar för världsomspännande drift. Det kan också utrustas med dubbla redundanta, reversibla polaritet 12V DC till 48V DC strömförsörjning ingångar för hög tillgänglighet applikationer som kräver dubbla eller backup kraftingångar.

NT-IN111 Industrial Media Converter- serien uppfyller IEEE 802.3at High Power Ethernet-teknik (tillval). Det är bakåtkompatibelt med 802.3af PoE-standarder för att tillåta användare att flexibelt använda standard- och högdrivna enheter samtidigt utan att det behövs programkonfiguration. Med data och ström över Ethernet från en enhet kan NT-IN111 Industrial Switch- serien minska kabeldragningen och eliminera behovet av dedikerade eluttag på vägg, tak eller oåtkomligt ställe.

Funktioner

  1. Inbyggd effektiv växlingskärna för att genomföra flödesstyrning och minska sändningspaket
  2. Standard: IEEE802.3u 100BASE-FX, IEEE802.3u 100BASE-TX, IEEE802.3 10BASE-T, IEEE802.3x Flow Control, IEEE802.3at
  3. 10 / 100Base-TX kan automatiskt identifiera direktlinjen och tvärlinjen, är kompatibel med olika kort, switchar, HUB och andra Ethernet-enheter
  4. Denna 10-100 PoE Industrial Ethernet-to-Fiber Converter använder en lagrings-och-framåt-mekanism för att undvika paketförlust och felramar
  5. Stöd genomskuren överföring och full duplex flödesreglering / halvduplex baktrycksläge
  6. Stöd jumbo ram upp till 9K (genomskärningsläge)
  7. 12V till 48V DC eller 24V AC Bred ströminmatning, redundant effekt och omvänd polaritetsskydd
  8. -40 till 80 driftstemperatur för att möta olika hårda miljöer
  9. IP40 skyddsstandardhus
  10. Strömport och Ethernet-port stöder ESD-skydd och EFT-skydd
  11. DIN-skena och panelmontering för effektiv användning
  12. Stöd för dubbelfibrer i flera lägen, dubbelfibrer med enstaka och enfibrer med en enda fiberport, utökat användarnas behov
  13. Stöd DIP-omkopplare för inställning av driftläge
  14. Stödja POE-nätaggregat upp till 25,5W (tillval)

Specifikationer


 Parameter

 Specifications

 Design Level

Industrial grade IP40 design standards

 Access mode

10/100Mbps

 Standard

IEEE802.3u 100BASE-FX, IEEE802.3u 100BASE-TX, IEEE802.3 10BASE-T, IEEE802.3x Flow Control, IEEE802.3at

 Wavelength

1310nm/1550nm

 Transmission distance

Dual-fiber multi-mode:2 km

Single fiber single mode: 20/40/60/80/100 km

Dual-fiber single mode:20/40/60/80/100 /120 km

Category-5 twisted pairs: 100m

 Port

One RJ45 port: 

Connecting STP/UTP category-5 twisted pairs, EIA568A/B

One optical port: 

Multi-mode :SC / FC/LC(50/125, 62.5/125μm)

Single mode : SC / FC/LC (8.3/125, 8.7/125, 9/125 or 10/125μm)

 Conversion means

Store and Forward mode or Cut-Through mode

 Address table

1K

 Buffer space

Built in 288Kb RAM for data buffer

 Flow control

Full duplex: flow control;

Half duplex: back pressure

 

 

 BER

<10-9

 MTBF

50,000 hrs

 LED indicator

Power Supply : PWR 1 , PWR 2

UTP Port: POE1, L/A,100M

Fiber Port: F1

 Power supply

Power Input Range: 12 ~ 48VDC/24VAC ,

6-PIN Terminals, Redundant dual power

 Power consumption

<5W (without PSE function)

 Operating temperature

-40~80ºC

 Operating humidity

5%~90%  non-condensing

 Storage Temperature

-40~80ºC

 Storage humidity

5%~90%  non-condensing

 Dimensions

140mm (W)×110mm (D)×40mm (H)

 Weight

 


certifiering


EMI

  FCC Part 15, CISPR (EN55022) class A

EMC

  FCC,CE

EMS

  EN61000-4-2 (ESD), Level 4

  EN61000-4-3 (RS), Level 3

  EN61000-4-4 (EFT), Level 4

  EN61000-4-5 (Surge), Level 4

  EN61000-4-6 (CS), Level 3

  EN61000-4-8, Level 5

  EN61000-4-11

Shock

  IEC 60068-2-27

Free Fall

  IEC 60068-2-32

Vibration

  IEC 60068-2-6

Green product

  RoHS


Ansökan


Industrial POE Switch

Dimensionera


Industrial POE Switch

Produktkategorier : Industrial Media Converter > Industriell snabb POE Media Converter

Skicka förfrågan

Milla Lin

Ms. Milla Lin

E-post:

szjl@n-net.com.cn

Skicka förfrågan

Tel:86-755-83874688

Fax:86-755-3329728

Mobiltelefon:+8615999563479Contact me with Whatsapp

E-post:szjl@n-net.com.cn

Adress:5-6 floor, C Building, Yiyuantong Industrial Zone,Xuexiang Community, Bantian, Longgang District, Shenzhen, Guangdong