Kommunicera med leverantören? Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören

Shenzhen N-net High-Tech Co.,Ltd

Produkter

Home > Produkter > Industrial Media Converter > Industriell snabb POE Media Converter > industriell nätverksbrytare 10 / 100m snabb

industriell nätverksbrytare 10 / 100m snabb
industriell nätverksbrytare 10 / 100m snabb

industriell nätverksbrytare 10 / 100m snabb

Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Western Union
Incoterm: FOB,CIF,FCA
Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
Leverans Time: 4 dagar

Grundläggande information

    Modell nr: NT-IN111-1POE

    Communication Mode: Full-Duplex & Half-Duplex

    Sändningshastighet: 10 / 100Mbps

    Typ: Optisk omkopplare

    Ethernet Port QTY: 1

    Fiber Type: Dual Fiber, Single Mode

    Wavelength: 1310nm

    Connector Type: SC

    Distance: 20km, 40km, 60km, 80km, 100km, 120km

    Protection Level: IP40

    Power Supply: DC24V

    MTBF: 100000 Hours

    Working Temperature: -40-85 Degree

    Dimension: 155mm(Length)*125mm(Wide)*50mm(Height)

    Weight: 1.2KG

    Warranty: 5 Years

Additional Info

    Förpackning: Kartong

    Produktivitet: 5000pcs/day

    Märke: N-net

    Transportfordon: Ocean,Land,Air,Express

    Hemorten: Kina

    Supply Förmåga: 5000pcs around 10-20 days

    Certifikat: CE, FCC,ISO9001

    HS-nummer: 8517622990

    Hamn: Shenzhen,Yantian

Produktbeskrivning


Översikt


Fiberoptiska sändtagare har vanligtvis följande grundläggande egenskaper:

NT-IN111D är en industriell snabb POE-mediekonverterare utrustad med en 10 / 100M UTP-port och låg hastighetsdata. Denna Industrial Media Converter har en 10 / 100Base-T-port, 3 låghastighetsdataporter och en 100Bse-FX-port.

1.Providera dataöverföring med extremt låg latens.

Med strikt industriell design är det en grundläggande garanti för stabilitet och genomförbarhet för flexibel förlängning av sändningsavståndet från Ethernet och låg hastighetsdata i den extrema industriella miljön.

2. Helt transparent för nätverksprotokoll.

Använd NT-IN111D Industrial Fast POE-mediekonverterare som utrustar låghastighetsdataport med NT-IN114D 10/100 Fiber Ethenrnet Network Switch, buffring av tung trafikbrist, hastighetsutjämning av nätverkstjänster och fjärröverföring av låg hastighetsdata kan perfekt lösa , med den ledande funktionsfördelen på detta område.

3. Anta ett speciellt ASIC-chip för att realisera datalinjens snabbspedition. Programmerbara ASIC: er koncentrerar flera funktioner på ett enda chip, vilket har fördelarna med enkel design, hög tillförlitlighet och låg energiförbrukning. Det kan göra det möjligt för enheten att få högre prestanda och lägre kostnad.

NT-IN111D Industrial Fast POE-mediekonverterare kan installeras i kontrollskåpet genom att använda valfritt sätt för DIN-RIAL eller väggfäste. Det är en kompakt produkt som stöder bred arbetstemperatur, redundant effektingång, IP40-skydd, LED-indikatorlampa, är det bästa valet för den industriella specialapplikationen och en pålitlig lösning för dina industriella Ethernet-anslutningar.

4.Rackutrustning kan erbjuda hot-swap-funktion för enkelt underhåll och oavbruten uppgradering.

Funktioner



  1. Procotols: IEEE802.3 / u, 10Base-T.100Base-TX
  2. 10 / 100Base-TX kan automatiskt identifiera direktlinjen och tvärlinjen, är kompatibel med olika kort, switchar, HUB och andra Ethernet-enheter
  3. Ta genomskärning och framåt teknik, effektivt minska tidsfördröjningen i nätverket.
  4. Stöd Max upp till 11K Bytes paketöverföring
  5. Stöd genomskuren transmission och full duplex flödesreglering / halvduplex mottrycksläge
  6. Stöd för 3 låghastighetsdataport, var och en kan ställa in som en separat RS232-, RS485- eller kontaktstängningstyp.
  7. Dataöverföring med låg hastighet adopterar Time Division Multiplexing-sändning, vilket gör låg fördröjning och lätt att applicera utan ockupera IP-adress.
  8. Låghastighetsdataport stöder hastigheten 0-115200bps
  9. Dataport med låg hastighet stöder flera skydd mot blixtar, överspänning, överspänning och ESD
  10. 12V till 48V DC eller 24V AC Bredd effektingång, redundant effekt och backspolaritetsskydd
  11. Stöd detektering och indikering på fjärrströmmen
  12. -40 Till 80 ℃ driftstemperatur för att möta olika komplexa miljöer
  13. IP40 skyddsstandardhus
  14. Power-port och Ethernet-port stöder ESD-skydd och EFT-skydd
  15. DIN-skena och panelmontering för effektiv användning
  16. Stöd för dubbelfibrer i flera lägen, dubbelfibrer i enstegsläge och enfibrerad enkelval av fiberport, utvidgat användarnas behov



Specifikation:


Parameter

  Specifications

 Design Level

 Industrial grade IP40 design standards

 Access mode

 10/100Mbps

 Standard

IEEE802.3/u.10Base-T.100Base-TX

 Wavelength

 1310nm/1550nm

 Transmission distance

 Dual-fiber multi-mode:2 km

 Single fiber single mode: 20/40/60/80/100 km

 Dual-fiber single mode:20/40/60/80/100 /120 km

 Category-5 twisted pairs: 100m

 Port

 One RJ45 port: 

   Connecting STP/UTP category-5 twisted pairs, EIA568A/B

 One optical port: 

   Multi-mode :SC / FC/LC(50/125, 62.5/125μm)

   Single mode : SC / FC/LC (9/125)

 3 low-speed data port, Industrial terminals, connecting to RS232,R485,contact closure according to the setting

 Conversion means

 Store and Forward mode or Time division

 Flow control

 Full duplex: flow control;

 Half duplex: back pressure

 BER

 <10-9

 MTBF

 50,000 hrs

 LED indicator

 L/A(Link/Transmit),100M(Speed),

PWR(Power),RPF(Remote power-off),SD(Fiber signal)

D1(Data passage 1 signal),D2(Data passage 2 signal),D3(Data passage 3 signal)

Power supply

 Power Input Range: 12 ~ 48VDC/24VAC ,

6-PIN Terminals, Redundant dual power, support power-off detection

 Power consumption

 <2W (without PSE function)

 Operating temperature

 -40~80ºC

 Operating humidity

 5%~90%  non-condensing

 Storage Temperature

 -40~80ºC

 Storage humidity

 5%~90%  non-condensing

 Dimensions

 155mm(length)×125mm(wide)×50mm(height)




certifiering:


EMI

  FCC Part 15, CISPR (EN55022) class A

EMC

  FCC,CE

EMS

  EN61000-4-2 (ESD), Level 4

  EN61000-4-3 (RS), Level 3

  EN61000-4-4 (EFT), Level 4

  EN61000-4-5 (Surge), Level 4

  EN61000-4-6 (CS), Level 3

  EN61000-4-8, Level 5

  EN61000-4-11

Shock

  IEC 60068-2-27

Free Fall

  IEC 60068-2-32

Vibration

  IEC 60068-2-6

Green product

  RoHS


Ansökan:


Industrial Media Converter

Produktkategorier : Industrial Media Converter > Industriell snabb POE Media Converter

Skicka förfrågan

Milla Lin

Ms. Milla Lin

Tel:86-755-83874688

Fax:86-755-3329728

Mobiltelefon:+8615999563479Contact me with Whatsapp

E-post:szjl@n-net.com.cn

Adress:5-6 floor, C Building, Yiyuantong Industrial Zone,Xuexiang Community, Bantian, Longgang District, Shenzhen, Guangdong