Kommunicera med leverantören? Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören

Shenzhen N-net Technology Co.,Ltd

Produkter

Home > Produkter > Industrial Media Converter > Industrial Fast Media Converter > 2FX till 1Tx Industrial Fast Ethernet Media Converter med fiberredundans

2FX till 1Tx Industrial Fast Ethernet Media Converter med fiberredundans
2FX till 1Tx Industrial Fast Ethernet Media Converter med fiberredundans
2FX till 1Tx Industrial Fast Ethernet Media Converter med fiberredundans

2FX till 1Tx Industrial Fast Ethernet Media Converter med fiberredundans

Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Western Union
Incoterm: FOB,CIF,FCA
Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
Leverans Time: 4 dagar

Grundläggande information

    Modell nr: NT-IN121BF

    Ethernet Port QTY: 1

    Fiber Type: Multi Mode, Dual Fiber

    Wavelength: 1310nm

    Connector Type: SC

    Distance: 2km

    Communication Mode: Full-Duplex & Half-Duplex

    Typ: Optisk omkopplare

    Sändningshastighet: 10 / 100Mbps

Additional Info

    Produktivitet: 5000pc/day

    Märke: N-net

    Transportfordon: Ocean,Land,Air

    Hemorten: Shenzhen, Kina

    Supply Förmåga: 5000pcs around 10-20 days

    Certifikat: CE, FCC,ISO9001

    HS-nummer: 8536700000

    Hamn: Shenzhen,Guangzhou

Produktbeskrivning

2FX till 1Tx Industrial Fast Ethernet Media Converter med fiberredundans


N-net NT-IN121BF är en 2FX till 1Tx Industrial Fast Ethernet Media Converter med fiberredundans. Den stöder dipfunktionen, efter att du kopplat på dipbrytaren medan en fiberport bryts ner, kan den automatiskt växla till en annan fiberport för att fortsätta överföringen, så med 2 fiberportar kan den uppnå fiberredundansfunktion. Fiberkontakten kan vara SC, ST och LC. Den kan stödja överföringsavstånd från 20 till 120 km.



Funktioner

1. Inbyggd effektiv växlingskärna för att genomföra flödesstyrning och minska sändningspaket

2. Standard: IEEE802.3u 100BASE-FX, IEEE802.3u 100BASE-TX, IEEE802.3 10BASE-T,

IEEE802.3x Flow Control, IEEE802.3at PSE

3. 10 / 100Base-TX kan automatiskt identifiera direktlinjen och tvärlinjen, är kompatibel med olika kort, switchar, HUB och andra Ethernet-enheter

4. Denna 2FX till 1Tx Industrial Fast Ethernet Media Converter med fiberredundans använder en lagrings-och-framåt-mekanism för att undvika paketförlust och felramar

5. Stöd genomskuren överföring och full duplex flödesreglering / halvduplex baktrycksläge

6. Stöd jumbo ram upp till 9K (genomskärningsläge)

7. 12V till 48V DC eller 24V AC Bred ströminmatning, redundant effekt och omvänd polaritetsskydd

8. -40 till 85 ℃ driftstemperatur för att möta en mängd olika komplexa miljöer

9. IP30 skyddsstandardhus

10. Strömport och Ethernet-port stöder ESD-skydd och EFT-skydd

11. DIN-skena och panelmontering för effektiv användning

12 Stöd för dubbelfibrer i flera lägen, dubbelfibrer med enstaka och enfibrer med en enda fiberport, utökat användarnas behov

13. Stödja POE-nätaggregat upp till 25,5W (tillval)

Specifikationer


 Parameter

 Specifications

 Design Level

 Industrial grade IP30 design standards

 Access mode

 10/100Mbps

 Standard

  IEEE802.3u 100BASE-FX/TX, IEEE802.3 10BASE-T, IEEE802.3x Flow Control, IEEE802.3at PSE

 Wavelength

 1310nm/1550nm

 Transmission distance

 Dual-fiber multi-mode:2 km

 Single fiber single mode: 20/40/60/80/100 km

 Dual-fiber single mode:20/40/60/80/100 /120 km

 Category-5 twisted pairs: 100m

 Port

 One RJ45 port: 

   Connecting STP/UTP category-5 twisted pairs, EIA568A/B

 Two optical port: 

   Multi-mode :SC / FC/LC(50/125, 62.5/125μm)

   Single mode : SC / FC/LC (8.3/125, 8.7/125, 9/125 or 10/125μm)

 Conversion means

 Store and Forward mode or Cut-Through mode

 Address table

 1K

 Buffer space

 Built in 288Kb RAM for data buffer

 Flow control

 Full duplex: flow control;

 Half duplex: back pressure

 BER

 <10-9

 MTBF

 50,000 hrs

 LED indicator

 Power Supply : PWR1 , PWR2

 UTP Port: POE1, L/A, 100M

 Fiber Port: FX1, FX2

 DIP Switch

 RE:Redundant Mode

 SW:Switch Mode

 Power supply

 Power Input Range: 12 ~ 48VDC/24VAC ,

6-PIN Terminals, Redundant dual power

 Power consumption

 <5W (without PSE function)

 Operating temperature

 -40~85ºC

 Operating humidity

 5%~90%  non-condensing

 Storage Temperature

 -40~85ºC

 Storage humidity

 5%~90%  non-condensing

 Dimensions

 140mm (W)×110mm (D)×40mm (H)

 Weight





Produktkategorier : Industrial Media Converter > Industrial Fast Media Converter

Skicka förfrågan

Milla Lin

Ms. Milla Lin

E-post:

szjl@n-net.com.cn

Skicka förfrågan

Tel:86-755-83874688

Fax:86-755-3329728

Mobiltelefon:+8615999563479Contact me with Whatsapp

E-post:szjl@n-net.com.cn

Adress:5-6 floor, C Building, Yiyuantong Industrial Zone,Xuexiang Community, Bantian, Longgang District, Shenzhen, Guangdong