Kommunicera med leverantören? Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören

Shenzhen N-net High-Tech Co.,Ltd

Produkter

Home > Produkter > Industrial Media Converter > Industrial Fast Media Converter > Snabb Ethernet-omkopplare 10 / 100M

Snabb Ethernet-omkopplare 10 / 100M
Snabb Ethernet-omkopplare 10 / 100M

Snabb Ethernet-omkopplare 10 / 100M

Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Western Union
Incoterm: FOB,CIF,FCA
Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
Leverans Time: 3 dagar

Grundläggande information

    Modell nr: NT-IN114D

    Communication Mode: Full-Duplex & Half-Duplex

    Typ: Optisk omkopplare

    Sändningshastighet: 10 / 100Mbps

    Ethernet Port QTY: 4

    Fiber Type: Dual Fiber, Single Mode

    Wavelength: 1310nm

    Connector Type: SC

    Distance: 20km, 40km, 60km, 80km, 100km

    Protection Level: IP40

Additional Info

    Förpackning: Kartong

    Produktivitet: 5000pcs/day

    Märke: N-net

    Transportfordon: Ocean,Land,Air,Express

    Hemorten: Kina

    Supply Förmåga: 5000pcs around 10-20 days

    Certifikat: CE, FCC,ISO9001

    HS-nummer: 8536700000

    Hamn: Shenzhen,Yantian

Produktbeskrivning

Översikt

Nätverkshantering på användarsidan kan delas in i tre huvudsakliga sätt:

NT-IN111D är en snabb Ethernet-switch 10 / 100M utrustad med en 10 / 100M UTP-port och låg hastighetsdata. Det tillhandahåller en 10 / 100Base-T-portar, 3 låghastighetsdataporter och en 100Bse-FX-port.

Den första är att köra ett specifikt protokoll mellan centralkontoret och klientenheten. Protokollet ansvarar för att skicka klientens statusinformation till centralkontoret. Centralenhetens CPU behandlar denna statusinformation och skickar den till nätverkshanteringsservern.

Med strikt industriell design är det en grundläggande garanti för stabilitet och genomförbarhet för flexibel förlängning av sändningsavståndet från Ethernet och låg hastighetsdata i den extrema industriella miljön.

Den andra är att den optiska fibersändtagaren i den centrala änden kan upptäcka den optiska kraften i den optiska porten, så när det finns ett problem på den optiska vägen, kan den bedömas enligt den optiska kraften om det är ett problem på den optiska vägen fiber eller ett fel i användarutrustningen;

Använd NT-IN111D industriell mediekonverterare som utrustar låg hastighetsdataport med NT-IN114D Fast Ethernet-omkopplare 10 / 100M, buffring av kraftig trafikskur, hastighetsutjämning av nätverkstjänster och fjärröverföring av låg hastighetsdata kan perfekt lösa, med ledande funktionsfördel på detta område.

Den tredje är att installera en huvudkontroll-CPU på fiberändtagaren i användaränden, så att nätverkshanteringssystemet kan övervaka användarändanordningens arbetsstatus å ena sidan, och också kan realisera fjärrkonfiguration och fjärrstart. Av de tre användarändningsmetoderna för nätverkshantering är de första två strikt fjärrövervakning av användarändningsutrustning, och den tredje är verklig fjärrstyrd nätverkshantering.

NT-IN111D Fast Ethernet-omkopplare 10 / 100M kan installeras i kontrollskåpet genom att använda valfritt sätt för DIN-RIAL eller väggfäste.

Eftersom den tredje metoden lägger till en CPU till användaränden, vilket också ökar kostnaden för användarutrustningen, kommer de två första metoderna att vara mer fördelaktiga vad gäller pris. Med den ökande efterfrågan på nätverkshantering av utrustning av operatörer tror man att nätverkshanteringen av fiberoptiska sändtagare kommer att bli alltmer praktiska och intelligenta.

Det är en kompakt produkt som stöder bred arbetstemperatur, redundant effektingång, IP40-skydd, LED-indikatorlampa, är det bästa valet för den industriella specialapplikationen och en pålitlig lösning för dina industriella Ethernet-anslutningar.


Funktioner


Procotols: IEEE802.3 / u, 10Base-T.100Base-TX

10 / 100Base-TX kan automatiskt identifiera direktlinjen och tvärlinjen, är kompatibel med olika kort, switchar, HUB och andra Ethernet-enheter

Ta genomskärning och framåt teknik, effektivt minska tidsfördröjningen i nätverket.

Stöd Max upp till 11K Bytes paketöverföring

Stöd genomskuren transmission och full duplex flödesreglering / halvduplex mottrycksläge

Stöd för 3 låghastighetsdataport, var och en kan ställa in som en separat RS232-, RS485- eller kontaktstängningstyp.

Dataöverföring med låg hastighet adopterar Time Division Multiplexing-sändning, vilket gör låg fördröjning och lätt att applicera utan ockupera IP-adress.

Låghastighetsdataport stöder hastigheten 0-115200bps

Dataport med låg hastighet stöder flera skydd mot blixtar, överspänning, överspänning och ESD

12V till 48V DC eller 24V AC Bredd effektingång, redundant effekt och backspolaritetsskydd

Den här snabba Ethernet-omkopplaren 10 / 100M stöder upptäckt och indikering på fjärrström

-40 Till 80 ℃ driftstemperatur för att möta olika komplexa miljöer

IP40 skyddsstandardhus

Power-port och Ethernet-port stöder ESD-skydd och EFT-skydd

DIN-skena och panelmontering för effektiv användning

Den här snabba Ethernet-omkopplaren 10 / 100M Stöder dubbelfibrers multiläge, dubbelfiber enkelläge och enkelfiber enkellägesfiberportport, utvidgade användarnas behov


Specifikation:


Parameterspecifikationer

Designnivå Industriklass IP40 designstandarder

Åtkomstläge 10/100 Mbps

Standard IEEE802.3 / u.10Base-T.100Base-TX

Våglängd 1310nm / 1550nm

Överföringsavstånd Dual-fiber multi-mode: 2 km

Enkelfiber med enkel fiber: 20/40/60/80/100 km

Enkelfunktion med dubbelfibrer: 20/40/60/80/100 / 120 km

Tvinnade par i kategori-5: 100m Port One RJ45-port: Ansluta STP / UTP-tvinnade par kategori, EIA568A / B

En optisk port: Multiläge: SC / FC / LC (50/125, 62,5 / 125μm) Enkeltläge: SC / FC / LC (9/125)

3 låghastighetsdataport, industriella terminaler, anslutning till RS232, R485, kontaktstängning enligt inställningen

Konvertering betyder lagrings- och vidarebefordringsläge eller tidsdelning

Flödesreglering Full duplex: flödeskontroll; Halv duplex: mottryck

BER <10-9

MTBF 50 000 timmar

LED-indikator L / A (länk / sändning), 100M (hastighet),

PWR (Power), RPF (Remote off-off), SD (Fiber signal)

D1 (Data passage 1 signal), D2 (Data passage 2 signal), D3 (Data passage 3 signal)

Strömförsörjning Power Input Range: 12 ~ 48VDC / 24VAC,

6-PIN-terminaler, Redundant dubbel ström, stöd för avstängning av avstängning

Strömförbrukning <2W (utan PSE-funktion)

Driftstemperatur -40 ~ 80 ° C

Driftfuktighet 5% ~ 90% icke kondenserande

Lagringstemperatur -40 ~ 80 ° C

Lagringsfuktighet 5% ~ 90% icke-kondenserande

Mått 155mm (längd) × 125mm (bred) × 50mm (höjd)


certifiering


EMI FCC del 15, CISPR (EN55022) klass A

EMC FCC, CE

EMS EN61000-4-2 (ESD), nivå 4

EN61000-4-3 (RS), nivå 3

EN61000-4-4 (EFT), nivå 4

EN61000-4-5 (Överspänning), nivå 4

EN61000-4-6 (CS), nivå 3

EN61000-4-8, nivå 5

EN61000-4-11

Chock IEC 60068-2-27

Free Fall IEC 60068-2-32

Vibration IEC 60068-2-6

Grön produkt RoHS


Produktbild

fast ethernet switch


Produktkategorier : Industrial Media Converter > Industrial Fast Media Converter

Skicka förfrågan

Milla Lin

Ms. Milla Lin

Tel:86-755-83874688

Fax:86-755-3329728

Mobiltelefon:+8615999563479Contact me with Whatsapp

E-post:szjl@n-net.com.cn

Adress:5-6 floor, C Building, Yiyuantong Industrial Zone,Xuexiang Community, Bantian, Longgang District, Shenzhen, Guangdong