Kommunicera med leverantören? Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören

Shenzhen N-net High-Tech Co.,Ltd

Produkter

Home > Produkter > Industriell Ethernet Switch > Industriell snabb Ethernet-switch > Datafibrer för låg hastighet

Datafibrer för låg hastighet
Datafibrer för låg hastighet

Datafibrer för låg hastighet

Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Western Union
Incoterm: FOB,CIF,FCA
Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
Leverans Time: 4 dagar

Grundläggande information

    Modell nr: NT-IN114D

    Communication Mode: Full-Duplex & Half-Duplex

    Typ: Optisk omkopplare

    Sändningshastighet: 10 / 100Mbps

    Ethernet Port QTY: 4

    Fiber Type: Dual Fiber, Single Mode

    Wavelength: 1310nm

    Connector Type: SC

    Distance: 20km, 40km, 60km, 80km, 100km, 120km

    Protection Level: IP40

    Power Supply: DC24V

    MTBF: 100000 Hours

    Working Temperature: -40-85 Degree

    Dimension: 155mm(Length)*125mm(Wide)*50mm(Height)

    Weight: 1.2KG

    Warranty: 5 Years

Additional Info

    Förpackning: Kartong

    Produktivitet: 5000pcs/day

    Märke: N-net

    Transportfordon: Ocean,Land,Air,Express

    Hemorten: Kina

    Supply Förmåga: 5000pcs around 10-20 days

    Certifikat: CE,FCC,ISO9001

    HS-nummer: 8536700000

    Hamn: Shenzhen,Yantian

Produktbeskrivning

Översikt

2. Hög kommunikationshastighet

NT-IN114D Industrial Fast Ethernet Switch-serien är en industriell Fast Ethernet-switch som utrustar 4 10 / 100M UTP-port med låg hastighetsdataport. Det tillhandahåller 4 10 / 100Base-T-portar, 3 låg hastighetsdataport och 1100FX-port.

10. Snabb Ethernet på 100 Mb / s har börjat användas i stor utsträckning, och 1 Gb / s Ethernet-teknik har gradvis mognat, medan den traditionella fältbussen har en maximal hastighet på endast 12 MB / s (som Siemens Profibus-DP).

Med strikt industriell design är det en grundläggande garanti för stabilitet och genomförbarhet för flexibel förlängning av sändningsavståndet från Ethernet och låg hastighetsdata i den extrema industriella miljön.

Uppenbarligen är Ethernet-hastigheten mycket snabbare än den traditionella fältbussen, som helt kan uppfylla de ökande bandbreddskraven i industriella kontrollnät.

Använd NT-IN114D industriell snabb Ethernet-switch som utrustar låghastighetsdataport med NT-IN111D industriell mediekonverterare, buffring av kraftig trafikbrist, hastighetsutjämning av nätverkstjänster och fjärröverföring av låg hastighetsdata kan perfekt lösa med den ledande funktionen fördel på detta område.

3. Stark resursdelningsförmåga

NT-IN114D Industrial Fiber Switch kan installeras i styrskåpet genom att använda valfritt sätt för DIN-RIAL eller väggfäste. Det är en kompakt produkt som stöder bred arbetstemperatur,

Med utvecklingen av Internet / intranät har Ethernet trängt in i alla hörn, användare på nätverket har släppt begränsningarna för resursens geografiska placering,

redundant kraftuttag, IP40-skydd, LED-indikatorlampa, är det bästa valet för den industriella specialapplikationen och en pålitlig lösning för din industriella Ethernet-anslutning.

och kan bläddra i data från den industriella kontrollsidan på vilken dator som är ansluten till Internet för att uppnå "Integrerad kontroll" är oöverträffad av någon annan fältbuss.

NT-IN114D-AT (AF) Industrial Network Switch-serien lägger till PoE-funktion, utrustad med 4 POE-kraftport. Inget behov av ström eller strömkabel, den högupplösta IP-kameran, den trådlösa AP, IP-telefonenheten kan drivas med Poe-tekniken via en UTP. För N-net Poe ostyrd industriell switch stöd IEEE802.3at standard, utgång 25,5W.

Funktioner


  1. Inbyggd effektiv kopplingskärna för att implementera flödeskontroll och minska sändningspaketen
  2. Standard: IEEE802.3 / u, 10Base-T, 100BASE-TX, IEEE802.3af, IEEE802.3at
  3. 10 / 100Base-TX kan automatiskt identifiera direktlinjen och tvärlinjen, är kompatibel med olika kort, switchar, HUB och andra Ethernet-enheter
  4. Den använder en butik och framåt-mekanism för att undvika paketförlust och felramar
  5. Tillhandahålla 4 oberoende 10 / 100M Base-TX-portar till UTP redundant och multi-user access
  6. Stöd Max upp till 1552Bytes paketöverföring
  7. Stöd genomskuren transmission och full duplex flödesreglering / halvduplex mottrycksläge
  8. Stöd för 3 låghastighetsdataport, var och en kan ställa in som en separat RS232-, RS485- eller kontaktstängningstyp.
  9. Dataöverföring med låg hastighet adopterar Time Division Multiplexing-sändning, vilket gör låg fördröjning och lätt att applicera utan uppta IP-adress.
  10. Låghastighetsdataport stöder hastigheten 0-115200bps
  11. Dataport med låg hastighet stöder flera skydd mot blixtar, överspänning, överspänning och ESD
  12. 12V till 48V DC eller 24V AC Bredd effektingång, redundant effekt och backspolaritetsskydd
  13. Stöd detektering och indikering på fjärrströmmen
  14. -40 Till 80 ℃ driftstemperatur för att möta olika komplexa miljöer
  15. IP40 skyddsstandardhus
  16. Power-port och Ethernet-port stöder ESD-skydd och EFT-skydd
  17. DIN-skena och panelmontering för effektiv användning
  18. Stöd för dubbelfibrer i flera lägen, dubbelfibrer i enstegsläge och enfibrerad enkelval av fiberport, utvidgat användarnas behov
  19. Stöd POE-strömförsörjning upp till 25,5W för en enda port
  20. 7 Gbps icke-blockerande hastighet för bandbreddslinje, 2K MAC-adress automatisk inlärning och 16Mb Intern cache


Specifikation

Parameter

  Specifications

 Design Level

 Industrial grade IP40 design standards

 Access mode

 10/100/1000Mbps

 Standard

IEEE802.3/u.10Base-T.100Base-TX.IEEE802.3af.IEEE802.3at

 Wavelength

 1310nm/1550nm

 Transmission distance

 Dual-fiber multi-mode:2 km

 Single fiber single mode: 20/40/60/80/100 km

 Dual-fiber single mode:20/40/60/80/100 /120 km

 Category-5 twisted pairs: 100m

 Port

 Four RJ45 port: 

   Connecting STP/UTP category-5 twisted pairs, EIA568A/B

 One optical port: 

   Multi-mode :SC / FC/LC(50/125, 62.5/125μm)

   Single mode : SC / FC/LC (9/125)

 3 low-speed data port, Industrial terminals, connecting to RS232,R485,contact closure according to the setting

 Conversion means

 Store and Forward mode or Time division

 Address table

          2K

 Buffer space

 Built in 16M RAM for data buffer

 Flow control

 Full duplex: flow control;

 Half duplex: back pressure

 BER

 <10-9

 MTBF

 50,000 hrs

 LED indicator

 L/A(Link/Transmit),100M(Speed),

PWR(Power),RPF(Remote power-off),SD(Fiber signal)

D1(Data passage 1 signal),D2(Data passage 2 signal),D3(Data passage 3 signal)


 Power supply

 Power Input Range: 12 ~ 48VDC/24VAC ,

6-PIN Terminals, Redundant dual power, support power-off detection

 Power consumption

 <3W (without PSE function)

 Operating temperature

 -40~80ºC

 Operating humidity

 5%~90%  non-condensing

 Storage Temperature

 -40~80ºC

 Storage humidity

 5%~90%  non-condensing

 Dimensions

 155mm(length)×125mm(wide)×50mm(height)

 Weight

 

certifiering

EMI

  FCC Part 15, CISPR (EN55022) class A

EMC

  FCC,CE

EMS

  EN61000-4-2 (ESD), Level 4

  EN61000-4-3 (RS), Level 3

  EN61000-4-4 (EFT), Level 4

  EN61000-4-5 (Surge), Level 4

  EN61000-4-6 (CS), Level 3

  EN61000-4-8, Level 5

  EN61000-4-11

Shock

  IEC 60068-2-27

Free Fall

  IEC 60068-2-32

Vibration

  IEC 60068-2-6

Green product

  RoHS


Ansökan

Industrial POE Switch


Mått


Industrial POE Switch

Produktkategorier : Industriell Ethernet Switch > Industriell snabb Ethernet-switch

Skicka förfrågan

Milla Lin

Ms. Milla Lin

Tel:86-755-83874688

Fax:86-755-3329728

Mobiltelefon:+8615999563479Contact me with Whatsapp

E-post:szjl@n-net.com.cn

Adress:5-6 floor, C Building, Yiyuantong Industrial Zone,Xuexiang Community, Bantian, Longgang District, Shenzhen, Guangdong