Kommunicera med leverantören? Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören

Shenzhen N-net High-Tech Co.,Ltd

Produkter

Home > Produkter > Industriell Ethernet Switch > Industriell snabb Ethernet-switch > industriell 10 / 100m Ethernet-switch

industriell 10 / 100m Ethernet-switch
industriell 10 / 100m Ethernet-switch

industriell 10 / 100m Ethernet-switch

Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Western Union
Incoterm: FOB,CIF,FCA
Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
Leverans Time: 4 dagar

Grundläggande information

    Modell nr: NT-IN112

    Communication Mode: Full-Duplex & Half-Duplex

    Typ: Optisk omkopplare

    Sändningshastighet: 10 / 100Mbps

    Ethernet Port QTY: 2

    Fiber Type: Dual Fiber, Single Mode

    Wavelength: 1310nm

    Connector Type: SC

    Distance: 20km, 40km, 60km, 80km, 100km, 120km

    Protection Level: IP40

    Power Supply: DC24V

    MTBF: 100000 Hours

    Working Temperature: -40-85 Degree

    Dimension: 155mm(Height)*125mm(Wide)*50mm(Height)

    Weight: 1.2KG

    Warranty: 5 Years

Additional Info

    Förpackning: Kartong

    Produktivitet: 5000pcs/day

    Märke: N-net

    Transportfordon: Ocean,Land,Air,Express

    Hemorten: Kina

    Supply Förmåga: 5000pcs around 10-20 days

    Certifikat: CE, FCC,ISO9001

    HS-nummer: 8536700000

    Hamn: Shenzhen,Yantian

Produktbeskrivning

Översikt


Kommunikationsstandard

NT-IN112 Industrial Fast Ethernet Switch-serien är 10 / 100Base-TX till 100Base-FX Industrial Fast Ethernet Media Converter med enkelfiberport och 2 kopparportar.

PROFInet kan ge en öppen och konsekvent koppling mellan kontor och automatisering.

Omvandlarna kan utöka överföringsavståndet till nätverk upp till 120 km via fiberport och UTP-porten kan fungera med 10M eller 100M applikation.

PROFInet-lösningen täcker alla driftssteg i det distribuerade automatiseringssystemet.

NT-IN112 Industrial Fast Ethernet Switch- serien är förpackad i ett kompakt IP40-fodral som tillåter antingen DIN-skena eller panelmontering för effektiv användning av skåputrymmet.

Den inkluderar huvudsakligen följande aspekter: (1) Öppna objektmodell (strukturmodell) för distribuerat automatiseringssystem; Kommunikationsförhållande);

Den tillhandahåller en integrerad strömförsörjning med ett brett spänningsområde för världsomspännande drift.

(3) Oberoende av tillverkarens konstruktionsplan (applikationsutveckling). PROFInet-lösningen kan beskrivas enkelt och tydligt med en ekvation:

Det erbjuder också dubbla redundanta, reversibla polaritet 12V DC till 48V DC-strömförsörjningsingångar för applikationer med hög tillgänglighet som kräver dubbla eller backup-ingångar.

PROFInet = Profibus + har öppen och konsekvent kommunikation med PROFIBUS och IT-standard Ethernet.
1.1 Programvara för PROFInet-utrustning

NT-IN112 Industrial Switch-serien uppfylls IEEE 802.3at High Power over Ethernet-teknik (tillval). Det är bakåtkompatibelt med 802.3af PoE-standarder så att användare flexibelt kan använda standard- och högdrivna enheter samtidigt utan programkonfiguration. Med Data och Power over Ethernet från en enhet kan NT-IN112 Industrial Fiber Switch-serien minska kablarnas utplacering och eliminera behovet av dedikerade eluttag på väggen, taket eller någon annan nåbar plats.

Funktioner



  1. Inbyggd effektiv kopplingskärna för att implementera flödeskontroll och minska sändningspaketen
  2. Standard: IEEE802.3u 100BASE-FX.IEEE802.3u 100BASE-TX. IEEE802.3 10BASE-T.IEEE802.3x flödeskontroll. IEEE802.3at 10 / 100Base-TX kan automatiskt identifiera direktlinjen och tvärlinjen, är kompatibel med olika kort, switchar, HUB och andra Ethernet-enheter
  3. Denna industriella nätverksomkopplare använder en butik och framåt-mekanism för att undvika paketförlust och felramar
  4. Stöd genomskuren transmission och full duplex flödesreglering / halvduplex mottrycksläge
  5. Stöd jumbo ram upp till 1552K (butik-framåt-läge)
  6. 12V till 48V DC eller 24V AC Bredd effektingång, redundant effekt och backspolaritetsskydd
  7. -40 Till 80 ℃ driftstemperatur för att möta olika komplexa miljöer
  8. IP40 skyddsstandardhus
  9. Power-port och Ethernet-port stöder ESD-skydd och EFT-skydd
  10. DIN-skena och panelmontering för effektiv användning
  11. Stöd för dubbelfibrer i flera lägen, dubbelfibrer i enstegsläge och enfibrerad enkelval av fiberport, utvidgat användarnas behov
  12. Stöd POE-strömförsörjning upp till 25,5W (tillval)



Specifikationer


 Parameter

 Specifications

 Design Level

 Industrial grade IP40 design standards

 Access mode

 10/100Mbps

 Standard

  Standard: IEEE802.3u 100BASE-FX.IEEE802.3u 100BASE-TX. IEEE802.3 10BASE-T.IEEE802.3x Flow Control. IEEE802.3at

 Wavelength

 1310nm/1550nm

 Transmission distance

 Dual-fiber multi-mode:2 km

 Single fiber single mode: 20/40/60/80/100 km

 Dual-fiber single mode:20/40/60/80/100 /120 km

 Category-5 twisted pairs: 100m

 Port

 Two RJ45 port: 

   Connecting STP/UTP category-5 twisted pairs, EIA568A/B

 One optical port: 

   Multi-mode :SC / FC/LC(50/125, 62.5/125μm)

   Single mode : SC / FC/LC (8.3/125, 8.7/125, 9/125 or 10/125μm)

 Conversion means

 Store and Forward mode

 Address table

          2K

 Buffer space

 Built in 512Kb RAM for data buffer

 Flow control

 Full duplex: flow control;

 Half duplex: back pressure

 BER

 <10-9

 MTBF

 50,000 hrs

 LED indicator

 Power Supply : PWR1 , PWR2

 UTP Port: POE(Green), L/A(Orange)

 Fiber Port: F1

 Power supply

 Power Input Range: 12 ~ 48VDC/24VAC ,

6-PIN Terminals, Redundant dual power

 Power consumption

 <5W (without PSE function)

 Operating temperature

 -40~80ºC

 Operating humidity

 5%~90%  non-condensing

 Storage Temperature

 -40~80ºC

 Storage humidity

 5%~90%  non-condensing

 Dimensions

 140mm (W)×110mm (D)×40mm (H)

 Weight

 

certifiering


EMI

  FCC Part 15, CISPR (EN55022) class A

EMC

  FCC,CE

EMS

  EN61000-4-2 (ESD), Level 4

  EN61000-4-3 (RS), Level 3

  EN61000-4-4 (EFT), Level 4

  EN61000-4-5 (Surge), Level 4

  EN61000-4-6 (CS), Level 3

  EN61000-4-8, Level 5

  EN61000-4-11

Shock

  IEC 60068-2-27

Free Fall

  IEC 60068-2-32

Vibration

  IEC 60068-2-6

Green product

  RoHS


Ansökan


industrial 10/100m Ethernet switch

Produktkategorier : Industriell Ethernet Switch > Industriell snabb Ethernet-switch

Skicka förfrågan

Milla Lin

Ms. Milla Lin

Tel:86-755-83874688

Fax:86-755-3329728

Mobiltelefon:+8615999563479Contact me with Whatsapp

E-post:szjl@n-net.com.cn

Adress:5-6 floor, C Building, Yiyuantong Industrial Zone,Xuexiang Community, Bantian, Longgang District, Shenzhen, Guangdong