Kommunicera med leverantören? Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören

Shenzhen N-net High-Tech Co.,Ltd

Produkter

Home > Produkter > Industriell Ethernet Switch > Industriell snabb Ethernet POE-omkopplare > POE hanterade snabb Ethernet-switch

POE hanterade snabb Ethernet-switch

POE hanterade snabb Ethernet-switch

Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Western Union
Incoterm: FOB,CIF,FCA
Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
Leverans Time: 4 dagar

Grundläggande information

    Modell nr: NT-IN122-2POE

    Communication Mode: Full-Duplex & Half-Duplex

    Typ: Optisk omkopplare

    Sändningshastighet: 10 / 100Mbps

    Ethernet Port QTY: 2

    Fiber Type: Dual Fiber, Single Mode

    Wavelength: 1310nm

    Connector Type: SC

    Distance: 20km, 40km, 60km, 80km, 100km, 120km

    Protection Level: IP40

Additional Info

    Förpackning: Kartong

    Produktivitet: 5000pcs/day

    Märke: N-net

    Transportfordon: Ocean,Land,Air,Express

    Hemorten: Kina

    Supply Förmåga: 5000pcs around 10-20 days

    Certifikat: CE, FCC,ISO900

    HS-nummer: 8536700000

    Hamn: Shenzhen,Yantian

Produktbeskrivning

Översikt


Enhetstypredigering
Digitala programstyrda switchar är indelade i långa sträckor och lokala switchar. Det finns också typer dedikerade till signalering och intelligenta nätverk. [1]

NT-IN122 Industrial POE-hanterad snabb Ethernet-switchserie är 2-Port Industrial Fast Ethernet Redundant Media Converter som stöder konvertering mellan enkelport 10 / 100Base-TX och dual-port 100Base-FX.

1970 öppnade Frankrike världens första programstyrda digitala switch med hjälp av tidsdelad multiplexeringsteknik och storskaliga integrerade kretsar. Då utvecklades världen kraftfullt. På 1980-talet började programstyrda och digitala switchar spridas i världen.
Konverterarna är utformade för kritiska nätverk som kräver omedelbar automatisk återställning när redundant läge är valt. I växelläge möjliggör omvandlarna nätverksöverföringssträckan till upp till maximalt 120 km via fiberport, och UTP-porten är tillgänglig på antingen 10M eller 100M applikation.

Enhetsfunktionsredigering
De grundläggande funktionerna för det digitala programstyrda utbytet [2] är: abonnentlinjeåtkomst, trunkanslutning, fakturering, enhetshantering, etc.

NT-IN122 Industrial POE-hanterad snabb Ethernet-switch serie är förpackad i ett kompakt IP40-fodral som möjliggör antingen DIN-skena eller panelmontering för effektiv användning av skåputrymmet. Det lokala utbytet upptäcker automatiskt användarens åtgärd utanför kroket, returnerar en ringsignal till användarens telefon, tar emot pulssignalen eller DTMF-signal som har genererats av telefonen och slutför sedan anslutningen från den som ringer till telefonen uppringt nummer (det anropade numret Det kan vara på samma switch eller en annan switch).

Den tillhandahåller en integrerad strömförsörjning med ett brett spänningsområde för världsomspännande drift. Det erbjuder också dubbla redundanta, reversibla polaritet 12V DC till 48V DC-strömförsörjningsingångar för applikationer med hög tillgänglighet som kräver dubbla eller backup-ingångar.

När anslutningen är avslutad förblir omkopplaren ansluten tills den som upptäcker kommunikationen hänger upp.

NT-IN122 Industrial POE-hanterade snabba Ethernet- switchserien uppfylls IEEE 802.3at High Power over Ethernet-teknik (tillval). Det är bakåtkompatibelt med 802.3af PoE-standarder så att användare flexibelt kan använda standard- och högdrivna enheter samtidigt utan programkonfiguration. Med Data och Power over Ethernet från en enhet kan NT-IN122 Industrial POE-hanterade snabba Ethernet-switchserier minska kabeldistributionen och eliminera behovet av dedikerade eluttag på väggen, taket eller någon annan nåbar plats.

Funktioner

Inbyggd effektiv kopplingskärna för att implementera flödeskontroll och minska sändningspaketen

Standard: IEEE802.3u 100BASE-FX.IEEE802.3u 100BASE-TX.IEEE802.3 10BASE-T.

IEEE802.3x Flow Control.IEEE802.3at 10 / 100Base-TX kan automatiskt identifiera direktlinjen och tvärlinjen, är kompatibel med olika kort, switchar, HUB och andra Ethernet-enheter

Denna industriella POE-hanterade snabba Ethernet-switch använder en butik och framåt-mekanism för att undvika paketförlust och felramar

Stöd för full duplex flödeskontroll / halvduplex mottrycksläge

12V till 48V DC eller 24V AC Bredd effektingång, redundant effekt och backspolaritetsskydd

-40 Till 80 ℃ driftstemperatur för att möta olika komplexa miljöer

IP40 skyddsstandardhus

Power-port och Ethernet-port stöder ESD-skydd och EFT-skydd

DIN-skena och panelmontering för effektiv användning

Stöd för dubbelfibrer i flera lägen, i enfas med tvåfibrer och i enfibrer med enfas fiberport, utvidgat användarnas behov

Stöd POE-strömförsörjning upp till 25,5W (tillval)


Specifikationer

 Parameter

 Specifications

 Design Level

 Industrial grade IP40 design standards

 Access mode

 10/100Mbps

 Standard

IEEE802.3u 100BASE-FX.IEEE802.3u 100BASE-TX.IEEE802.3 10BASE-T.

IEEE802.3x Flow Control.IEEE802.3at

 Wavelength

 1310nm/1550nm

 Transmission distance

 Dual-fiber multi-mode:2 km

 Single fiber single mode: 20/40/60/80/100 km

 Dual-fiber single mode:20/40/60/80/100 /120 km

 Category-5 twisted pairs: 100m

 Port

 One RJ45 port: 

   Connecting STP/UTP category-5 twisted pairs, EIA568A/B

 Two optical port: 

   Multi-mode :SC / FC/LC(50/125, 62.5/125μm)

   Single mode : SC / FC/LC (8.3/125, 8.7/125, 9/125 or 10/125μm)

 Conversion means

 Store and Forward mode

 Address table

          1K

 Buffer space

 Built in 288Kb RAM for data buffer

 Flow control

 Full duplex: flow control;

 Half duplex: back pressure

 BER

 <10-9

 MTBF

 50,000 hrs

 LED indicator

 Power Supply : PWR1 , PWR2

 UTP Port: POE1, L/A, 100M

 Fiber Port: FX1, FX2

 DIP Switch

 RE:Redundant Mode

 SW:Switch Mode

 Power supply

 Power Input Range: 12 ~ 48VDC/24VAC ,

6-PIN Terminals, Redundant dual power

 Power consumption

 <5W (without PSE function)

 Operating temperature

 -40~80ºC

 Operating humidity

 5%~90%  non-condensing

 Storage Temperature

 -40~80ºC

 Storage humidity

 5%~90%  non-condensing

 Dimensions

 140mm (W)×110mm (D)×40mm (H)

 Weight

 

    Certification

EMI

  FCC Part 15, CISPR (EN55022) class A

EMC

  FCC,CE

EMS

  EN61000-4-2 (ESD), Level 4

  EN61000-4-3 (RS), Level 3

  EN61000-4-4 (EFT), Level 4

  EN61000-4-5 (Surge), Level 4

  EN61000-4-6 (CS), Level 3

  EN61000-4-8, Level 5

  EN61000-4-11

Shock

  IEC 60068-2-27

Free Fall

  IEC 60068-2-32

Vibration

  IEC 60068-2-6

Green product

  RoHS


Produktbild

Industrial POE managed fast Ethernet switch

Produktkategorier : Industriell Ethernet Switch > Industriell snabb Ethernet POE-omkopplare

Skicka förfrågan

Milla Lin

Ms. Milla Lin

Tel:86-755-83874688

Fax:86-755-3329728

Mobiltelefon:+8615999563479Contact me with Whatsapp

E-post:szjl@n-net.com.cn

Adress:5-6 floor, C Building, Yiyuantong Industrial Zone,Xuexiang Community, Bantian, Longgang District, Shenzhen, Guangdong