Kommunicera med leverantören? Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören

Shenzhen N-net High-Tech Co.,Ltd

Produkter

Home > Produkter > Industriell Ethernet Switch > Industriell snabb Ethernet POE-omkopplare > snabb Ethernet POE-övervakad switch

snabb Ethernet POE-övervakad switch

snabb Ethernet POE-övervakad switch

Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Western Union
Incoterm: FOB,CIF,FCA
Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
Leverans Time: 3 dagar

Grundläggande information

    Modell nr: NT-IN116-4POE

    Communication Mode: Full-Duplex & Half-Duplex

    Typ: Optisk omkopplare

    Sändningshastighet: 10 / 100Mbps

    Hamnar: ≦ 8

    Fiber Type: Dual Fiber, Single Mode

    Wavelength: 1310nm

    Connector Type: SC

    Distance: 20km, 40km, 60km, 80km, 100km, 120km

    Protection Level: IP40

Additional Info

    Förpackning: Kartong

    Produktivitet: 5000pcs/day

    Märke: N-net

    Transportfordon: Ocean,Land,Air,Express

    Hemorten: Kina

    Supply Förmåga: 5000pcs around 10-20 days

    Certifikat: CE, FCC,ISO900

    HS-nummer: 8536700000

    Hamn: Shenzhen,Yantian

Produktbeskrivning

Översikt

(6) Anvisad hamn: Anvisad hamn
Kopplingsporten i nätverket som har den minsta kumulativa vägen till rotbryggan. Varje port på rotbron är en utsedd hamn.

NT-IN116 Industrial Fast Ethernet POE-omkopplarserie är förpackad i ett kompakt IP40-fodral som gör det möjligt att montera DIN-skena eller panelmontering för effektiv användning av skåputrymmet.

(7) Icke-utsett port: Icke-designad port
De återstående portarna är ospecificerade portar, och de deltar inte i vidarebefordran av data, det vill säga blockerade portar.

Den tillhandahåller en integrerad strömförsörjning med ett brett spänningsområde för världsomspännande drift. Det erbjuder också dubbla redundanta, reversibla polaritet 12V DC till 48V DC-strömförsörjningsingångar för applikationer med hög tillgänglighet som kräver dubbla eller backup-ingångar.

(Rotporten väljs från bron som inte är root och den angivna porten väljs från nätverkssegmentet).
Status för spännträdprotokollet:
När protokollet med spännträd fungerar går alla portar genom en etableringsprocess för hamnstat.

NT-IN116 Industrial Fast Ethernet POE- switchserien uppfylls IEEE 802.3at High Power over Ethernet-teknik (tillval). Det är bakåtkompatibelt med 802.3af PoE-standarder så att användare flexibelt kan använda standard- och högdrivna enheter samtidigt utan programkonfiguration.

Spanning Tree Protocol sänder via BPDU för att bestämma arbetsstatus och roll för varje switch och dess port,
NT-IN116 Industrial Fast Ethernet POE-switchserie är fyr-port 10 / 100Base-TX till enkelport 100Base-FX Industrial Fast Ethernet Media Converter med enkelfiberport och dubbla kopparportar. Omvandlarna kan utöka överföringsavståndet till nätverk upp till 120 km via fiberport och UTP-porten kan fungera med 10M eller 100M applikation.

Med Data och Power over Ethernet från en enhet kan NT-IN116 Industrial Fast Ethernet POE-omkopplarserien minska kablarnas utplacering och eliminera behovet av dedikerade eluttag på väggen, taket eller någon annan nåbar plats.

Funktioner

Inbyggd effektiv kopplingskärna för att implementera flödeskontroll och minska sändningspaketen

Standard: IEEE802.3u 100BASE-FX, IEEE802.3u 100BASE-TX.IEEE802.3 10BASE-T.IEEE802.3x Flow Control.IEEE802.3at, 10 / 100Base-TX kan automatiskt identifiera direktlinjen och korslinjen, är kompatibel med olika kort, switchar, HUB och andra Ethernet-enheter

Denna industriella Ethernet-switch använder en butik och framåt-mekanism för att undvika paketförlust och felramar

Stöd genomskuren transmission och full duplex flödesreglering / halvduplex mottrycksläge

Stöd jumbo ram upp till 1552K (butik-framåt-läge)

12V till 48V DC eller 24V AC Bredd effektingång, redundant effekt och backspolaritetsskydd

-40 Till 80 ℃ driftstemperatur för att möta olika komplexa miljöer

IP40 skyddsstandardhus

Power-port och Ethernet-port stöder ESD-skydd och EFT-skydd

DIN-skena och panelmontering för effektiv användning

Stöd för dubbelfibrer i flera lägen, dubbelfibrer i enstegsläge och enfibrerad enkelval av fiberport, utvidgat användarnas behov

Stöd POE-strömförsörjning upp till 25,5W (tillval)

Specifikationer


 Parameter

 Specifications

 Design Level

 Industrial grade IP40 design standards

 Access mode

 10/100Mbps

 Standard

IEEE802.3u 100BASE-FX,IEEE802.3u 100BASE-TX. IEEE802.3 10BASE-T.

IEEE802.3x Flow Control.IEEE802.3at

 Wavelength

 1310nm/1550nm

 Transmission distance

 Dual-fiber multi-mode:2 km

 Single fiber single mode: 20/40/60/80/100 km

 Dual-fiber single mode:20/40/60/80/100 /120 km

 Category-5 twisted pairs: 100m

 Port

 Four RJ45 port: 

   Connecting STP/UTP category-5 twisted pairs, EIA568A/B

 One optical port: 

   Multi-mode :SC / FC/LC(50/125, 62.5/125μm)

   Single mode : SC / FC/LC (8.3/125, 8.7/125, 9/125 or 10/125μm)

 Conversion means

 Store and Forward mode

 Address table

          2K

 Buffer space

 Built in 512Kb RAM for data buffer

 Flow control

 Full duplex: flow control;

 Half duplex: back pressure

 BER

 <10-9

 MTBF

 50,000 hrs

 LED indicator

 Power Supply : PWR1, PWR2

 UTP Port: POE(Green), L/A(Orange)

 Fiber Port: FX1

 Power supply

 Power Input Range: 12 ~ 48VDC/24VAC ,

6-PIN Terminals, Redundant dual power

 Power consumption

 <5W (without PSE function)

 Operating temperature

 -40~80ºC

 Operating humidity

 5%~90%  non-condensing

 Storage Temperature

 -40~80ºC

 Storage humidity

 5%~90%  non-condensing

 Dimensions

 140mm (W)×110mm (D)×40mm (H)

 Weight

 

Certification

EMI

  FCC Part 15, CISPR (EN55022) class A

EMC

  FCC,CE

EMS

  EN61000-4-2 (ESD), Level 4

  EN61000-4-3 (RS), Level 3

  EN61000-4-4 (EFT), Level 4

  EN61000-4-5 (Surge), Level 4

  EN61000-4-6 (CS), Level 3

  EN61000-4-8, Level 5

  EN61000-4-11

Shock

  IEC 60068-2-27

Free Fall

  IEC 60068-2-32

Vibration

  IEC 60068-2-6

Green product

  RoHS


Ansökan

industrial fast poe switch



Produktkategorier : Industriell Ethernet Switch > Industriell snabb Ethernet POE-omkopplare

Skicka förfrågan

Milla Lin

Ms. Milla Lin

Tel:86-755-83874688

Fax:86-755-3329728

Mobiltelefon:+8615999563479Contact me with Whatsapp

E-post:szjl@n-net.com.cn

Adress:5-6 floor, C Building, Yiyuantong Industrial Zone,Xuexiang Community, Bantian, Longgang District, Shenzhen, Guangdong