Kommunicera med leverantören? Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören

Shenzhen N-net High-Tech Co.,Ltd

Produkter

Home > Produkter > Industriell Ethernet Switch > Industriell snabb Ethernet POE-omkopplare > 10/100 Mbps industriell POE-fiberomkopplare

10/100 Mbps industriell POE-fiberomkopplare
10/100 Mbps industriell POE-fiberomkopplare

10/100 Mbps industriell POE-fiberomkopplare

Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Western Union
Incoterm: FOB,CIF,FCA,CPT
Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
Leverans Time: 5 dagar

Grundläggande information

    Modell nr: NT-IN114-4POE

    Kommunikationsläge: Andra

    Typ: Ethernet Switch

    Sändningshastighet: 100Mbps

    Hamnar: Andra

    Support Din-rail/desktop/wall Mounted: IP 40 Protection Deign

    Ethernet Port QTY: 4

    Fiber Type: Dual Fiber, Multi Mode

    Connector Type: SC

    Distance: 20km, 40km, 60km, 80km, 100km, 120km

Additional Info

    Förpackning: kartong

    Produktivitet: 50000

    Märke: N-net

    Transportfordon: Ocean,Land,Air,EXPRESS

    Hemorten: Kina

    Supply Förmåga: 50000

    Certifikat: CE, FCC,ISO900

    HS-nummer: 8536700000

    Hamn: Shenzhen,Yantian

Produktbeskrivning

N-net 10/100 Mbps industriell PoE-fiberomkopplare

Network loop redigering

Ethernet är en buss- eller stjärnstruktur och kan inte bilda en slinga, annars kommer det att ge två allvarliga konsekvenser:

NT-IN114-serien är quad-port 10 / 100Base-TX till en-port 100Base-FX Industrial Fast Ethernet Media Converter med enkelfiberport och dubbla kopparportar.

(1) En sändningsstorm inträffar och orsakar överbelastning i nätverket.

Omvandlarna kan utöka överföringsavståndet till nätverk upp till 120 km via fiberport och UTP-porten kan fungera med 10M eller 100M applikation.

(2) Den klonade ramen kommer att visas i varje port, vilket orsakar adressinlärning (inspelningsramkällans adress) kaos.
Lösningar för att lösa problem med slingor:

NT-IN114-serien är förpackad i ett kompakt IP40-fodral som tillåter antingen DIN-skena eller panelmontering för effektiv användning av skåputrymmet.

(1) När du utformar nätverket ska du konstgjord undvika slingor.

Den tillhandahåller en integrerad strömförsörjning med ett brett spänningsområde för världsomspännande drift. Det erbjuder också dubbla redundanta, reversibla polaritet 12V DC till 48V DC-strömförsörjningsingångar för applikationer med hög tillgänglighet som kräver dubbla eller backup-ingångar.

(2) Använd funktionen Spanning Tree Protocol (STP) för att skära ett loopat nätverk i ett loopless nätverk.
STP är standardiserad av IEEE802 som 802.1d-standarden.

NT-IN114-serien uppfylls IEEE 802.3at High Power over Ethernet-teknik (tillval). Det är bakåtkompatibelt med 802.3af PoE-standarder så att användare flexibelt kan använda standard- och högdrivna enheter samtidigt utan programkonfiguration. Med Data och Power over Ethernet från en enhet kan NT-IN114-serien minska kabeldistributionen och eliminera behovet av dedikerade eluttag på väggen, taket eller någon annan nåbar plats.




4 portar snabb Ethernet PoE- switchfunktioner


  1. Inbyggd effektiv kopplingskärna för att implementera flödeskontroll och minska sändningspaketen
  2. Standard: IEEE802.3u 100BASE-FX, IEEE802.3u 100BASE-TX.IEEE802.3 10BASE-T.
  3. IEEE802.3x Flow Control.IEEE802.3at
  4. 10 / 100Base-TX kan automatiskt identifiera direktlinjen och tvärlinjen, är kompatibel med olika kort, switchar, HUB och andra Ethernet-enheter
  5. Den använder en butik och framåt-mekanism för att undvika paketförlust och felramar
  6. Stöd genomskuren transmission och full duplex flödesreglering / halvduplex mottrycksläge
  7. Stöd jumbo ram upp till 1552K (butik-framåt-läge)
  8. 12V till 48V DC eller 24V AC Bredd effektingång, redundant effekt och backspolaritetsskydd
  9. -40 Till 80 ℃ driftstemperatur för att möta olika komplexa miljöer
  10. IP40 skyddsstandardhus
  11. Power-port och Ethernet-port stöder ESD-skydd och EFT-skydd
  12. DIN-skena och panelmontering för effektiv användning
  13. Stöd för dubbelfibrer i flera lägen, dubbelfibrer i enstegsläge och enfibrerad enkelval av fiberport, utvidgat användarnas behov
  14. Stöd PoE-strömförsörjning upp till 25,5W (tillval)



PoE-switch 10 / 100M- specifikationer

 Parameter

 Specifications

 Design Level

 Industrial grade IP40 design standards

 Access mode

 10/100Mbps

 Standard

IEEE802.3u 100BASE-FX,IEEE802.3u 100BASE-TX. IEEE802.3 10BASE-T.

IEEE802.3x Flow Control.IEEE802.3at

 Wavelength

 1310nm/1550nm

 Transmission distance

 Dual-fiber multi-mode:2 km

 Single fiber single mode: 20/40/60/80/100 km

 Dual-fiber single mode:20/40/60/80/100 /120 km

 Category-5 twisted pairs: 100m

 Port

 Four RJ45 port: 

   Connecting STP/UTP category-5 twisted pairs, EIA568A/B

 One optical port: 

   Multi-mode :SC / FC/LC(50/125, 62.5/125μm)

   Single mode : SC / FC/LC (8.3/125, 8.7/125, 9/125 or 10/125μm)

 Conversion means

 Store and Forward mode

 Address table

          2K

 Buffer space

 Built in 512Kb RAM for data buffer

 Flow control

 Full duplex: flow control;

 Half duplex: back pressure

 BER

 <10-9

 MTBF

 50,000 hrs

 LED indicator

 Power Supply : PWR1, PWR2

 UTP Port: PoE(Green), L/A(Orange)

 Fiber Port: FX1

 Power supply

 Power Input Range: 12 ~ 48VDC/24VAC ,

6-PIN Terminals, Redundant dual power

 Power consumption

 <5W (without PSE function)

 Operating temperature

 -40~80ºC

 Operating humidity

 5%~90%  non-condensing

 Storage Temperature

 -40~80ºC

 Storage humidity

 5%~90%  non-condensing

 Dimensions

 140mm (W)×110mm (D)×40mm (H)


Ethernet PoE Switch Application

industrial fast poe switch


Förpackning


5


Produktkategorier : Industriell Ethernet Switch > Industriell snabb Ethernet POE-omkopplare

Skicka förfrågan

Milla Lin

Ms. Milla Lin

Tel:86-755-83874688

Fax:86-755-3329728

Mobiltelefon:+8615999563479Contact me with Whatsapp

E-post:szjl@n-net.com.cn

Adress:5-6 floor, C Building, Yiyuantong Industrial Zone,Xuexiang Community, Bantian, Longgang District, Shenzhen, Guangdong