Kommunicera med leverantören? Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören

Shenzhen N-net High-Tech Co.,Ltd

Produkter

Home > Produkter > Media Converter > Gigabit Media Converter > 10/100 / 1000M Fiber Optic Media Converter

10/100 / 1000M Fiber Optic Media Converter
10/100 / 1000M Fiber Optic Media Converter
10/100 / 1000M Fiber Optic Media Converter
10/100 / 1000M Fiber Optic Media Converter
10/100 / 1000M Fiber Optic Media Converter

10/100 / 1000M Fiber Optic Media Converter

Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Money Gram,Western Union
Incoterm: FOB,CIF,FCA,CPT
Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
Leverans Time: 5 dagar

Grundläggande information

    Modell nr: NT-3011

    Kommunikationsläge: Andra

    Typ: Andra

    Hamnar: ≦ 8

    Rate: 10/100/1000 Mbps

    Working Temperature: -20-70 Degree

    Uplink Port: 1 Fiber Port

    Downlink Port: 1 Ethernet Port

    Warranty: 3 Years

    MTBF: 100000 Hours

Additional Info

    Förpackning: kartong

    Produktivitet: 5000 pcs per day

    Märke: N-net

    Transportfordon: Ocean,Land,Air,EXPRESS

    Hemorten: Kina

    Supply Förmåga: 5000 pcs around 10-20 days

    Certifikat: CE, FCC,ISO9001

    HS-nummer: 8517622990

    Hamn: Shenzhen

Produktbeskrivning

N-net 10/100 / 1000M Fiber Optic Media Converter

Med den ökande efterfrågan på nätverkshantering av utrustning av operatörer tror man att nätverkshanteringen av fiberoptiska sändtagare kommer att bli alltmer praktiska och intelligenta.

NT3011 adaptiv Gigabit Ethernet-mediekonverterare 10/100/1000 Mbps anpassar omkopplingsteknik för att uppfylla mediekonvertering.

Den optiska fibermottagaren bryter 100-metersgränsen för Ethernet-kablar vid dataöverföring. Förlita sig på högpresterande switchchips och buffertar med stor kapacitet, samtidigt som de verkligen uppnår icke-blockerande överföringsprestanda för överföring, ger det också balanserad trafik, isoleringskonflikter och upptäcka fel och andra funktioner för att säkerställa hög säkerhet och stabilitet under dataöverföring.

Jag uppfyller IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE802.3z och IEEE802.3ab standarderna. För närvarande stöder det två typer av media nätverksanslutningar: 10BaseT / 100BaseTX / 1000BaseT och 1000BaseSX, interkonverterande elektriska signaler från 10BaseT / 100BaseTX / 1000BaseT tvinnade par med optiska signaler på 1000BaseSX. Det utökar överföringsavståndet från nätverket från 100 meter via kopparkabel till 500 meter via fiberoptisk kabel. Den stöder överföring i multimode dual fiber, single mode dual fiber och single mode single fiber.


Parameter  Specifications
Access mode 10/100/1000Mbps Gigabit Ethernet
Standard IEEE802.3 10Base-T Ethernet, IEEE802.3u 100Base-TX Fast Ethernet, IEEE802.3ab 1000Base-T,
IEEE802.3z 1000Base-SX Gigabit Ethernet
Wavelength 850nm/1310nm/1550nm
Transmission distance Multi-mode Dual-fiber: 220m (62.5/125μm)/550m (50/125μm)
Single mode Dual-fiber: 20/40/60/80/100km
Port One RJ45 port:
 Connecting with STP/UTP category-5 twisted pairs, EIA568A/B
One optical port:
 Multi-mode dual-fiber: SC/LC(SFP) (50, 62.5/125μm)
Single mode dual-fiber: SC/FC/LC(SFP) (9/125μm)
Single mode single fiber: SC/FC/LC(SFP) (9/125μm)
BER <10-9
MTBF 100,000 hours
LED indicator POWER (power supply), FX LINK (optical link action)
TP LINK1000 (TP cable rate1000M), TP LINK100 (TP cable rate 100M)
TP ACT (TP cable packet forwarding action), FDX (TP full duplex operation)
Power supply External: AC90~264V/DC100~380V input, 5V 2A output
Power consumption Max. 5W 
Operating temperature range -10~55ºC
Operating humidity 5%~90% 
Maintaining temperatures -40~70ºC
Maintaining humidity range 5% ~ 90% non-condensing
Dimensions 71mm (W)×94mm (D)×26 mm (H) (external power supply)



Fiber Optic till Ethernet Conv erter Pa cking


2

Produktkategorier : Media Converter > Gigabit Media Converter

Skicka förfrågan

Milla Lin

Ms. Milla Lin

Tel:86-755-83874688

Fax:86-755-3329728

Mobiltelefon:+8615999563479Contact me with Whatsapp

E-post:szjl@n-net.com.cn

Adress:5-6 floor, C Building, Yiyuantong Industrial Zone,Xuexiang Community, Bantian, Longgang District, Shenzhen, Guangdong