Kommunicera med leverantören? Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören

Shenzhen N-net High-Tech Co.,Ltd

Produkter

Home > Produkter > Media Converter > Gigabit Media Converter > 100 / 1000M FX Gigabit Media Converter

100 / 1000M FX Gigabit Media Converter
100 / 1000M FX Gigabit Media Converter
100 / 1000M FX Gigabit Media Converter
100 / 1000M FX Gigabit Media Converter

100 / 1000M FX Gigabit Media Converter

Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Western Union
Incoterm: FOB,CIF
Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
Leverans Time: 4 dagar

Grundläggande information

    Modell nr: NT-3200

    Communication Mode: Full-Duplex & Half-Duplex

    Typ: Optisk omkopplare

    Sändningshastighet: 10/100 / 1000Mbps

    Hamnar: ≦ 8

    MTBF: 100000 Hours

    Rate: 100/1000 Mbps

    Working Temperature: -20-70 Degree

    Warranty: 3 Years

Additional Info

    Förpackning: paket

    Produktivitet: 50000

    Märke: N-net

    Transportfordon: Ocean,Land,Air,EXPRESS

    Hemorten: Kina

    Supply Förmåga: 50000

    Certifikat: CE, FCC,ISO9001

    HS-nummer: 8517622990

    Hamn: Shenzhen

Produktbeskrivning

N-net 100 / 1000M FX Gigabit Media Converter

Jitter är den viktigaste parametern för att mäta sändtagarens robusthet, eftersom jitter direkt återspeglar sändtagarens bitfelfrekvens. De faktorer som påverkar jitter är utformningen av kraft och mark, kalibreringskretsar, förpackningsegenskaper osv. Det viktigaste är höghastighetsklockan som genereras av PLL.

NT-3200 är en gigabit fiber media converter som 10/100 / 1000Base-TX till 100 / 1000Base-FX Media Converter är den första mediekonverteraren på marknaden som uppfyller 100 / 1000M autosensation i fiberoptisk port, vilket ökar flexibiliteten av hela nätverket. Den uppfyller IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE802.3z, IEEE802.3ab standarder och stöder anslutningen mellan 10Base-T, 10Base-TX, 1000Base-T, 100Base-FX och 1000Base-SX / LX. Nu kan du enkelt migrera från 100Mbit fiber till Gigabit utan att byta kundutrustning (CPE). Börja använda NT-S3200 i din nuvarande 100Mbit-infrastruktur. När du är redo att flytta till Gigabit Ethernet, ändra bara den centrala omkopplaren och all NT-S3200 kommer automatiskt att anpassa sig till Gigabit-hastigheten. Detta minskar antalet kundbesök i halva och minskar installationskostnaderna med 50%. Inget behov av egenutrustning, det är kompatibelt med dina befintliga Ethernet-produkter och följer alla accepterade standarder. Njut av den första mediaomvandlaren på marknaden med fiber med dubbla hastigheter och gör stora besparingar i installationskostnaderna.

100 / 1000M FX Media Converter- funktioner


  1. Stöd interkonvertering mellan 1000Base-T och 1000Base-SX / LX
  2. 100 / 1000Base-FX autosensad
  3. Unik patenterad omvandlare som stöder både 100 Mbps och 1 Gbps vid fiberporten med samma SFP-modul
  4. Autoförhandling eller manuellt läge (10M, 100M & 1000M) vid TP-port
  5. Hög kompatibilitetskapacitet: kompatibel med nätverkskort, nav, switch och repeater från andra märken
  6. Stöd hel / dubbelsidig automatisk avkänning
  7. Stöd MDI / MDI-X automatiskt avkänt
  8. Stöd för överföring av extra långt VLAN-datapaket
  9. Stöd för överföring av Qos-paket
  10. Stöd för överföring av VoIP-paket
  11. Avkänna hastigheten (100 eller 1000) för fiber automatiskt
  12. Underlätta uppgraderingen av nätverket, spara kostnaderna
  13. Underlätta för att behålla produkternas konsistens och hela systemet
  14. Uppfylla de olika kraven på bandbredd för slutanvändare


100 / 1000M Fiber Port Media Converter Specifikationer


 

UTP Interface

 

 Connector: RJ 45

 Rate: 10/100/1000M auto-sensed

 MDI/MDI-X auto-sensed

 Cat.5 UTP cable EIA 568 A/B

Fiber Interface

 

 SFP module

 Connector: LC(default), SC

 Rate: 100/1000M auto-sensed

 Full/half duplex auto-sensed

 Single mode: 8.3/125, 8.7/125, 9/125or10/125µm

Power Supply

 

external power: AC 110~265V/DC-48V input

              DC5V 2A output

LED Indicators

 

PWR (power supply), FDX (TP full duplex operation), TP/FX SPD (TP/FX operate speed), TP/FX LINK/ACT (TP/FX link status)

Working Temperature

0℃~60℃

Relative Humidity

5%~90%

Gigabit Fiber Media Converter- applikation

100/1000M fiber media converter

Fiber Media Converter Gigabit Packing

2

4

Produktkategorier : Media Converter > Gigabit Media Converter

Skicka förfrågan

Milla Lin

Ms. Milla Lin

Tel:86-755-83874688

Fax:86-755-3329728

Mobiltelefon:+8615999563479Contact me with Whatsapp

E-post:szjl@n-net.com.cn

Adress:5-6 floor, C Building, Yiyuantong Industrial Zone,Xuexiang Community, Bantian, Longgang District, Shenzhen, Guangdong