http://se.nnetswitch.com
Home > Produkter > Media Converter > Gigabit Media Converter > Gigabit Ethernet Media Converter

Gigabit Ethernet Media Converter

    Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Western Union
    Incoterm: FOB,CIF
    Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
    Leverans Time: 4 dagar
Grundläggande information

Modell nr: NT-2100

Kommunikationsläge: Andra

Typ: Ethernet Switch

Sändningshastighet: 100Mbps

Hamnar: ≦ 8

Warranty: 3 Years

Working Temperature: -20-70 Degree

MTBF: 100000 Hours

Rate: 10/100Mbps

Additional Info

Förpackning: paket

Produktivitet: 50000

Märke: N-net

Transportfordon: Ocean,Land,Air,EXPRESS

Hemorten: Kina

Supply Förmåga: 50000

Certifikat: CE, FCC,ISO9001

HS-nummer: 8517622990

Hamn: Shenzhen

Produktbeskrivning

N-net Gigabit Ethernet Media Converter

NT-2100 1000 Mbps Gigabit Ethernet Media Converter antar växlingsteknik för att uppfylla mediaomvandling. Vi rekommenderar att du använder NT-2100 i par1000Mbps Gigabit Ethernet media-omvandlare överensstämmer med IEEE802.3z och IEEE802.3ab-standarderna, och stöder två typer av media nätverkskopplingar: 1000Base-T och 1000Base-SX / LX. 1000Mbps Gigabit Ethernet Media Converter omvandlar elektriska signaler från 1000Base-T twisted par med optiska signaler på 1000Base-SX / LX, vilket sträcker sig överföringsavståndet för ett nätverk från 100m via kopparkablar till 50km via fiberoptiska kablar. 1000Mbps Gigabit Ethernet media omvandlaren stöder överföring i Multi-mode dubbelfiber, enkel-mode dubbelfiber och single-mode enkelfiber.


Funktioner för Gigabit Ethernet Media Converter


  1. Stödja omvandling mellan 1000Base-T och 1000Base-SX / LX
  2. 1000M mediakonverter med SFP-kortplats finns tillgänglig
  3. Stöd för fullduplex och halvduplex och detekteras automatiskt
  4. Stöd för automatisk känsla av MDI / MDI-X, vilket underlättar systeminstallation och installation
  5. Stödja överföringen av extra långa VLAN-paket
  6. Supporting Service Quality (QoS) och säkerställande av överföring av VoIP-paket;
  7. Alternativ i dubbel-fiber med flera funktioner



Media Converter Gigabit Specifikationer

Parameter

Specifications

Access mode

1000Mbps Gigabit Ethernet

Standard

IEEE802.3ab 1000Base-T , IEEE802.3z 1000Base-SX/LX Gigabit Ethernet

Wavelength

850nm/1310nm/1550nm

Transmission distance

Dual-fiber multi-mode: 500m (fiber size: 62.5/125μm)/550m (fiber size: 50/125μm)

Port

One RJ45 port: for connecting with STP/UTP category-5 twisted pairs

One optical port: Multi-mode Dual-fiber: SC/LC(SFP) (50, 62.5/125μm)

Single mode Dual-fiber: SC/FC/LC(SFP) (9/125μm)

Single mode Single fiber: SC/FC/LC(SFP) (9/125μm)

Conversion means

Media conversion

BER

<10-9

MTBF

100,000 hours

LED indicator

POWER (power supply), FX LINK (optical link action), TP LINK1000 (TP cable link1000M), TP LINK100 (TP cable link 100M), TP ACT (TP cable packet forwarding action)

Power

External: AC90~264V/DC100~380V input, 5V2A output

Internal: AC90~264V/DC100~380V input

Power consumption

5W

Operating temperature

-10~55ºC

Operating humidity

5%~90%

Maintaining temperature

-40~70ºC

Maintaining humidity

5% ~ 90% non-condensing

Dimensions

110mm(W)*140mm(D)*30mm(H) (internal power supply)

71mm (W) * 94mm (D)*26 mm (H) (external power supply)

26mm(W)*88mm(D)* 114mm(H) (card type)


Gigabit Ethernet Media Converter Application

multi-mode dual fiber media converter



Produktkategorier : Media Converter > Gigabit Media Converter

E-posta denna leverantör
  • *Ämne:
  • *Meddelanden:
    Ditt meddelande måste vara mellan 20-8000 tecken
Kommunicera med leverantören?Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören