http://se.nnetswitch.com
Home > Produkter > Media Converter > Gigabit Media Converter > Extern 1000M Fiber Media Converter

Extern 1000M Fiber Media Converter

    Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Western Union
    Incoterm: FOB,CIF,FCA
    Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
    Leverans Time: 4 dagar
Grundläggande information

Modell nr: NT-2100

Sändningshastighet: 1000Mbps

Hamnar: ≦ 8

Ethernet Port QTY: 1

Fiber Type: Dual Fiber, Single Mode, Multi Mode, Single Fiber

Wavelength: 850nm, 1550nm, 1310nm

Connector Type: LC

Distance: 550m, 2km, 20km, 40km, 60km, 80km, 100km, 120km

Power Supply: 5V 1A

MTBF: 100000

Working Temperature: -20~70℃

Dimension: 9.5cm*7cm*2.5cm

Weight: 0.16kg

Package Info: 36pcs/carton Size:48cm*36cm*39cm

Capacity: 5000pcs/day

Warranty: 3 Years

Additional Info

Förpackning: Kartong

Produktivitet: 5000pc/day

Märke: N-net

Transportfordon: Ocean,Land,Air,Express

Hemorten: Kina

Supply Förmåga: 5000PCS around 10-20 days

Certifikat: CE,FCC,ISO9001

HS-nummer: 8517622990

Hamn: Shenzhen,Yantian

Produktbeskrivning

N-net Extern 1000M Fiber Media Converter


NT-2100 Gigabit Fiber Ethernet Converter är en 1000M adaptiv full Gigabit Ethernet optisk media omvandlare används för optisk överföring via höghastighets Ethernet. 10/100 / 1000M Media Converter kan växla mellan twisted pair och optisk och relaying över 1000 Base-TX och 1000 Base-Fx-nätverkssegment, som möter långdistans-, höghastighets- och bredbandsuppkopplade Gigabit Ethernet-arbetsgruppsanvändare behöver höghastighets fjärrsamkoppling upp till 550M reläfritt datanätverk. Fiber Media Converter Gigabit är med jämna och pålitliga prestanda, design i enlighet med Ethernet-standard och blixtskydd, särskilt tillämpligt på ett brett spektrum av fält som kräver ett brett bredbandsdatanätverk och hög tillförlitlig dataöverföring eller dedikerat IP-dataöverföringsnätverk, som telekommunikation, kabel-tv, järnväg, militär, ekonomi och värdepapper, tull, civil luftfart, sjöfart, kraft, vattenskydd och oljefält etc, och Fiber Optic To Ethernet är en idealisk typ av anläggning för att bygga bredbandsnätverk, kabel-tv och intelligent bredband FTTB / FTTH-nätverk.


Ethernet Media Converter Funktioner



  1. Stödja omvandling mellan 1000Base-T och 1000Base-SX / LX
  2. 1000M mediakonverter med SFP-kortplats finns tillgänglig
  3. Stöd för fullduplex och halvduplex och detekteras automatiskt
  4. Stöd för automatisk känsla av MDI / MDI-X, vilket underlättar systeminstallation och installation
  5. Stödja överföringen av extra långa VLAN-paket
  6. Supporting Service Quality (QoS) och säkerställande av överföring av VoIP-paket;
  7. Alternativ i dubbel-fiber med flera funktioner



Gigabit Media Converter Application


NT-2100


Tekniska index för småfibermediaomvandlare


Parameter

Specifications

Access mode

1000Mbps Gigabit Ethernet

Standard

IEEE802.3ab 1000Base-T , IEEE802.3z 1000Base-SX/LX Gigabit Ethernet

Wavelength

850nm/1310nm/1550nm

Transmission distance

Dual-fiber multi-mode: 500m (fiber size: 62.5/125μm)/550m (fiber size: 50/125μm)

Port

One RJ45 port: for connecting with STP/UTP category-5 twisted pairs

One optical port: Multi-mode Dual-fiber: SC/LC(SFP) (50, 62.5/125μm)

Single mode Dual-fiber: SC/FC/LC(SFP) (9/125μm)

Single mode Single fiber: SC/FC/LC(SFP) (9/125μm)

Conversion means

Media conversion

BER

<10-9

MTBF

100,000 hours

LED indicator

POWER (power supply), FX LINK (optical link action), TP LINK1000 (TP cable link1000M), TP LINK100 (TP cable link 100M), TP ACT (TP cable packet forwarding action)

Power

External: AC90~264V/DC100~380V input, 5V2A output

Internal: AC90~264V/DC100~380V input

Power consumption

5W

Operating temperature

-10~55ºC

Operating humidity

5%~90%

Maintaining temperature

-40~70ºC

Maintaining humidity

5% ~ 90% non-condensing

Dimensions

110mm(W)*140mm(D)*30mm(H) (internal power supply)

71mm (W) * 94mm (D)*26 mm (H) (external power supply)

26mm(W)*88mm(D)* 114mm(H) (card type)

Produktkategorier : Media Converter > Gigabit Media Converter

E-posta denna leverantör
  • *Ämne:
  • *Meddelanden:
    Ditt meddelande måste vara mellan 20-8000 tecken
Kommunicera med leverantören?Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören