http://se.nnetswitch.com
Home > Produkter > Media Converter > Gigabit Media Converter > Ej hanterad Full 1000M Media Converter

Ej hanterad Full 1000M Media Converter

    Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Western Union
    Incoterm: FOB,CIF,FCA
    Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
    Leverans Time: 4 dagar
Grundläggande information

Modell nr: NT-2100S

Sändningshastighet: 1000Mbps

Hamnar: ≦ 8

Ethernet Port QTY: 1

Fiber Type: Dual Fiber, Single Mode

Wavelength: 1550nm, 1310nm

Connector Type: SC

Distance: 20km, 40km, 60km, 80km, 100km, 120km

Power Supply: 5V 1A

MTBF: 100000

Working Temperature: -20~70℃

Dimension: 9.5cm*7cm*2.5cm

Weight: 0.16kg

Package Info: 36pcs/carton Size:48cm*36cm*39cm

Capacity: 5000pcs/day

Warranty: 3 Years

Additional Info

Förpackning: Kartong

Produktivitet: 5000pc/day

Märke: N-net

Transportfordon: Ocean,Land,Air,Express

Hemorten: Kina

Supply Förmåga: 5000PCS around 10-20 days

Certifikat: CE,FCC,ISO9001

HS-nummer: 8517622990

Hamn: Shenzhen,Yantian

Produktbeskrivning

N-net- hanterad Full 1000M Media Converter


NT-2100 är en automatiserad omkopplad mediaomvandlare som ger ett gränssnitt mellan 1000BASE-TX RJ45 Ethernet och 1000BASE-FX MultiMode Duplex SC-portar, vilket gör det möjligt för användare att integrera fiberoptisk kabling i 1000Base-TX koppar miljöer. Denna Media Converter är i överensstämmelse med Ethernet-standarden IEEE802.3, 1000BASE-TX och 1000BASE-FX.


Obs! Vi rekommenderar att du använder NT-2100 i par.

Oövervakade funktioner för Full Gigabit Media Converter


  1. Stödja omvandling mellan 1000Base-T och 1000Base-SX / LX
  2. 1000M mediakonverter med SFP-kortplats finns tillgänglig
  3. Stöd för fullduplex och halvduplex och detekteras automatiskt
  4. Stöd för automatisk känsla av MDI / MDI-X, vilket underlättar systeminstallation och installation
  5. Stödja överföringen av extra långa VLAN-paket
  6. Supporting Service Quality (QoS) och säkerställande av överföring av VoIP-paket;
  7. Alternativ i dubbel-fiber med flera funktioner


Oövervakad Gigabit Media Converter Application


NT-2100


Full Gigabit Media Converter Specifikation


Parameter

Specifications

Access mode

1000Mbps Gigabit Ethernet

Standard

IEEE802.3ab 1000Base-T , IEEE802.3z 1000Base-SX/LX Gigabit Ethernet

Wavelength

850nm/1310nm/1550nm

Transmission distance

Dual-fiber multi-mode: 500m (fiber size: 62.5/125μm)/550m (fiber size: 50/125μm)

Port

One RJ45 port: for connecting with STP/UTP category-5 twisted pairs

One optical port: Multi-mode Dual-fiber: SC/LC(SFP) (50, 62.5/125μm)

Single mode Dual-fiber: SC/FC/LC(SFP) (9/125μm)

Single mode Single fiber: SC/FC/LC(SFP) (9/125μm)

Conversion means

Media conversion

BER

<10-9

MTBF

100,000 hours

LED indicator

POWER (power supply), FX LINK (optical link action), TP LINK1000 (TP cable link1000M), TP LINK100 (TP cable link 100M), TP ACT (TP cable packet forwarding action)

Power

External: AC90~264V/DC100~380V input, 5V2A output

Internal: AC90~264V/DC100~380V input

Power consumption

5W

Operating temperature

-10~55ºC

Operating humidity

5%~90%

Maintaining temperature

-40~70ºC

Maintaining humidity

5% ~ 90% non-condensing

Dimensions

110mm(W)*140mm(D)*30mm(H) (internal power supply)

71mm (W) * 94mm (D)*26 mm (H) (external power supply)

26mm(W)*88mm(D)* 114mm(H) (card type)

Produktkategorier : Media Converter > Gigabit Media Converter

E-posta denna leverantör
  • *Ämne:
  • *Meddelanden:
    Ditt meddelande måste vara mellan 20-8000 tecken
Kommunicera med leverantören?Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören