http://se.nnetswitch.com
Home > Produkter > Media Converter > Gigabit Media Converter > 10/100 / 1000M Intern Fiber Media Converter

10/100 / 1000M Intern Fiber Media Converter

    Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Western Union
    Incoterm: FOB
    Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
    Leverans Time: 4 dagar
Grundläggande information

Modell nr: NT-3011D

Communication Mode: Full-Duplex & Half-Duplex

Typ: Optisk omkopplare

Hamnar: ≦ 8

Sändningshastighet: 10/100 / 1000Mbps

Rate: 10/100/1000 Mbps

Warranty: 3 Years

Working Temperature: -20-70 Degree

Uplink Port: 1 Fiber Port

Downlink Port: 1 Ethernet Port

MTBF: 100000 Hours

Additional Info

Förpackning: kartong

Produktivitet: 50000

Märke: N-net

Transportfordon: Ocean,Land,Air,express

Hemorten: Kina

Supply Förmåga: 50000

Certifikat: CE,FCC,ISO9001

HS-nummer: 8517622990

Hamn: Shenzhen,Yantian

Produktbeskrivning

N-net 10/100 / 1000M Intern Fiber Media Converter

NT-3011 är en intern Gigabit Fiber Ethernet Converter. Denna serie använder växlingsteknik för att uppfylla mediaomvandling. För närvarande stöder den 10Base-T / 100Base-T / 100Base-TX / 1000Base-T och 1000Base-SX / LX-nätverksanslutningen, mellanomvandlande elektriska signaler av 10Base-T / 100Base-TX / 1000Base-T twisted par med optiska signaler på 1000Base-SX / LX. Det utökar överföringsavståndet för nätverk från 100m via kopparkabel till 550m via fiberoptiska kablar. Den stöder överföring i multimode dubbel fiber.

Egenskaper för intern Gigabit Fiber Ethernet Converter

  1. Stödja omvandling mellan adaptiva 10Base-T / 100Base-TX / 1000Base-T med 1000Base-SX / LX
  2. 10/100 / 1000M mediekonverterare med SFP-kortplats finns tillgänglig
  3. Stöd för fullduplex och halvduplex och detekteras automatiskt
  4. Stöd för automatisk känsla av MDI / MDI-X, vilket underlättar systeminstallation och installation
  5. Stödjande JUMBO ram max 9K (tillval)
  6. Stödja överföringen av extra långa VLAN-paket
  7. Supporting Service Quality (QoS) och säkerställande av överföring av VoIP-paket;
  8. Alternativ i multimode i dubbel fiber


10/100 / 1000M Intern Media Converter Specifikationer

Parameter

Specifications

Access mode

10/100/1000Mbps Gigabit Ethernet

Standard

IEEE802.3 10Base-T Ethernet, IEEE802.3u 100Base-TX/FX Fast Ethernet, IEEE802.3ab 1000Base-T , IEEE802.3z 1000Base-SX/LX Gigabit Ethernet

Wavelength

1310nmnm/1550nm

Transmission distance

Multimode Dual fiber: 550m

Category-5 twisted pairs: 100m

Port

One RJ45 port: for connecting with STP/UTP category-5 twisted pairs

One optical port: Single mode, dual fiber: SC, FC or LC(SFP) (9/125μm)

Conversion means

Media conversion

BER

<10-9

MTBF

100,000 hours

LED indicator

POWER (power supply), FX LINK (optical link action), TP LINK1000 (TP cable rate1000M), TP LINK100 (TP cable rate 100M), TP ACT (TP cable packet forwarding action)

Power supply

Internal: AC90~264V/DC-48V input

Power consumption

5W

Operating temperature

-10~55ºC

Operating humidity

5%~90%

Maintaining temperature

-40~70ºC

Maintaining humidity

5% ~ 90% non-condensing

Dimensions

156 mm (L)×127 mm (W)×32 mm (H) (internal power supply)


10/100 / 1000M Intern Media Converter Application

NT-3011D(2)



NT-3011D


Produktkategorier : Media Converter > Gigabit Media Converter

E-posta denna leverantör
  • *Ämne:
  • *Meddelanden:
    Ditt meddelande måste vara mellan 20-8000 tecken
Kommunicera med leverantören?Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören