http://se.nnetswitch.com
Home > Produkter > Media Converter > Gigabit Media Converter > Gigabit extern SFP port media converter

Gigabit extern SFP port media converter

    Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Western Union
    Incoterm: FOB,CIF,FCA
    Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
    Leverans Time: 4 dagar
Grundläggande information

Modell nr: NT-G2100SFP

Hamnar: ≦ 8

Sändningshastighet: 10/100 / 1000Mbps

Ethernet Port QTY: 1

Wavelength: 1550nm, 850nm, 1310nm

Connector Type: LC

Distance: 120km, 550m, 2km, 20km, 40km, 60km, 80km, 100km

Power Supply: 5V 1A

MTBF: 100000

Working Temperature: -20~70℃

Dimension: 12.9.5cm*7cm*2.5cm

Weight: 0.16kg

Package Info: 36pcs/carton Size:48cm*36cm*39cm

Capacity: 5000pcs/day

Warranty: 3 Years

Fiber Type: Dual Fiber, Single Mode, Multi Mode, Single Fiber

Additional Info

Förpackning: Kartong

Produktivitet: 5000pc/day

Märke: N-net

Transportfordon: Ocean,Land,Air,Express

Hemorten: Kina

Supply Förmåga: 5000PCS around 10-20 days

Certifikat: CE,FCC,ISO9001

HS-nummer: 8517622990

Hamn: Shenzhen,Yantian

Produktbeskrivning

Översikt

NT-2100SFP är en 2SFP-port fibermediaomvandlare. De dubbla SFP-platserna gör Ethernet-signalerna enkla och effektiva genom att lägga till enläges- eller multimodemoduler eller kombinationen av båda typerna. NT-2100SFP ger hög tillförlitlighet och flexibilitet för att utöka mediaöverföringsavståndet baserat på SFP transivermoduler,. Den har justerbar 3-ports switchläge eller 2 Fibrerport redundant läge, enkel distribution fristående eller med chassi, och stöder Plug & Play Installation-funktionen.


Nyckelfunktioner

Överensstämmer med IEEE 802.3 10Base-T Ethernet, IEEE802.3 100Base-TX Fast Ethernet, IEEE 802.3ab 1000Base-T Gigabit Ethernet, IEEE 802.3z 1000Base-SX / LX, IEEE 802.3x flödesstyrning

2 portar 1000Base-SX / LX SFP-fiberoptik, 1 port 10/100 / 1000Base-T RJ45

Automatisk förhandling för 10/100 Base-TX Full-Duplex och 10/100 Base-TX Half-Duplex

Stöd IEEE 802.3x Full-Duplex Flow Control och Back-tryck för Half-Duplex för att eliminera paketförlust

Stöd Auto MDI / MDI-X-funktionen

Stöd VLAN-taggen, Multicast passera och stödja maxpacklängden 1522 byte

Store-och-framåt-mekanism och automatisk omkoppling med 3 portar

Specifikationer

 Parameter

 Specifications

 Access mode

 10/100/1000Mbps Gigabit Ethernet

 Standard

 IEEE802.3 10Base-T Ethernet, IEEE802.3u 100Base-TX Fast Ethernet, IEEE802.3ab 1000Base-T ,

 IEEE802.3z 1000Base-SX/LX Gigabit Ethernet, IEEE802.3x flow control

 Wavelength

 Vary on SFP fiber module

 Transmission distance

 SFP port: Vary on SFP fiber module

 Category-5 twisted pairs: 100m

 Port

 One RJ45 port:

 Connecting with STP/UTP category-5 twisted pairs, EIA568A/B

 Two SFP port slots:

 Vary on SFP fiber module

 BER

 <10-9

 MTBF

 100,000 hours

 Switch mechanism

 Store-and-Forward

 LED indicator

 POWER (power supply), TP Speed (On:1000Mbps,Off:10/100Mbps)

 TP LINK/ACT , SD1(SFP Port 1 link/act LED), SD2(SFP Port 2 link/act LED)

 Power supply

 External: AC90~264V/DC100~380V input, 5V 2A output

 Power consumption

 Max. 5W 

 Operating temperature

 -10~55ºC

 Operating humidity

 5%~90%

 Maintaining temperature

 -40~70ºC

 Maintaining humidity

 5% ~ 90% non-condensing

 Dimensions

 71mm (W)×94mm (D)×26 mm (H) (external power supply)

Produktkategorier : Media Converter > Gigabit Media Converter

E-posta denna leverantör
  • *Ämne:
  • *Meddelanden:
    Ditt meddelande måste vara mellan 20-8000 tecken
Kommunicera med leverantören?Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören