http://se.nnetswitch.com
Home > Produkter > Media Converter > Snabb Media Converter > Single Fiber Media Converter för dataöverföring

Single Fiber Media Converter för dataöverföring

    Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Western Union
    Incoterm: FOB,CIF,FCA
    Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
    Leverans Time: 4 dagar

Ladda ner:

Grundläggande information

Modell nr: NT-S1100

Sändningshastighet: 10 / 100Mbps

Power Supply: 5V 1A

MTBF: 100000

Working Temperature: -20~70℃

Dimension: 9.5cm*7cm*2.5cm

Weight: 0.16kg

Package Info: 36pcs/carton Size:48cm*36cm*39cm

Capacity: 5000pcs/day

Warranty: 3 Years

Ethernet Port QTY: 1

Wavelength: 1550nm, 1310nm

Connector Type: SC

Distance: 20km, 40km, 60km, 80km, 100km

Hamnar: ≦ 8

Fiber Type: Single Mode, Single Fiber

Additional Info

Förpackning: Kartong

Produktivitet: 5000pc/day

Märke: N-net

Transportfordon: Ocean,Land,Air,Express

Hemorten: Kina

Supply Förmåga: 5000PCS around 10-20 days

Certifikat: CE, FCC,ISO9001

HS-nummer: 8517622990

Hamn: Shenzhen,Yantian,Shekou

Produktbeskrivning

N-net Single Fiber Media Converter för dataöverföring, snabb Ethernet Media Converter


NT-S1100, Fiber Converter, är en omvandlare av övergång mellan kortdistans Ethernet-signaler och långdistansoptiska signaler. Fast Media Converter äger single fiber och single mode vars överföringsavstånd är 20km till 100km. 10 / 100M Media Converter är ansluten till SC-kontakten. Den kan användas var som helst i nätverket för att integrera nyare teknik med befintlig utrustning för att stödja ny applikation, teknik och framtida tillväxt.


Fiber till Ethernet Media Converter Funktioner


  1. 10/100 Mbps autodetekterad, vilket underlättar nätverksuppgradering
  2. Inbyggd effektiv växlingskärna för att genomföra flödesstyrning och minska sändningspaket
  3. Full-duplex och halvduplex auto-avkänd eller DIP-switch inställning
  4. Stöd för automatisk känsla av MDI / MDI-X, vilket underlättar systeminstallation och installation
  5. DIP-switch som stöder inställningen halv / full duplex av FX
  6. DIP-switch som stöder 10 / 100Mbps förvaring och framåt och 100Mbps genomskuren transmission
  7. LFP-funktionen (Link Fault Pass-Through)
  8. Stödja överföringen av 100Base-FX eller STM-1, kompatibel med andra enheter
  9. Stöd för lågtidslagsöverföring
  10. Stödja överföringen av extra långa paket upp till 1600 byte
  11. Extrem låg strömförbrukning (mindre än 2W), pålitlig och stabil prestanda
  12. Alternativ i single-mode enfiber


Fiber till Ethernet Converter Application

100M Fiber Optic to RJ45 Media Converters



fast fiber media converter


Snabb Media Converter Beställningsinformation


NT-S1100-DIP--20

10/100Base-T to 100Base-F, WDM, single mode, 20km, SC, standalone, external power adaptor

NT-S1100-DIP-40

10/100Base-T to 100Base-F, WDM, single mode, 40km, SC, standalone, external power adaptor

NT-S1100-DIP-60

10/100Base-T to 100Base-F, WDM, single mode, 60km, SC, standalone, external power adaptor

NT-S1100-DIP-80

10/100Base-T to 100Base-F, WDM, single mode, 80km, SC, standalone, external power adaptor

NT-S1100-DIP-100

10/100Base-T to 100Base-F, WDM, single mode, 100km, SC, standalone, external power adaptor

Produktkategorier : Media Converter > Snabb Media Converter

E-posta denna leverantör
  • *Ämne:
  • *Meddelanden:
    Ditt meddelande måste vara mellan 20-8000 tecken
Kommunicera med leverantören?Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören