http://se.nnetswitch.com
Home > Produkter > Media Converter > Snabb Media Converter > 10 / 100M fibermediaomvandlare 120KM

10 / 100M fibermediaomvandlare 120KM

    Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Western Union
    Incoterm: FOB,CIF,FCA
    Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
    Leverans Time: 4 dagar
Grundläggande information

Modell nr: NT-S1100

Sändningshastighet: 10 / 100Mbps

Hamnar: ≦ 8

Power Supply: 5V 1A

MTBF: 100000

Working Temperature: -20~70℃

Dimension: 9.5cm*7cm*2.5cm

Weight: 0.16kg

Package Info: 36pcs/carton Size:48cm*36cm*39cm

Capacity: 5000pcs/day

Warranty: 3 Years

Additional Info

Förpackning: Kartong

Produktivitet: 5000pc/day

Märke: N-net

Transportfordon: Ocean,Land,Air

Hemorten: Kina

Supply Förmåga: 5000PCS around 10-20 days

Certifikat: CE, FCC,ISO9001

HS-nummer: 8517622990

Hamn: Shenzhen,Yantian

Produktbeskrivning

Översikt

NT-S1100-DIP-serien är med mediekonverteraren med DIP Switch. DIP-omkopplaren kan ställa in omvandlingsläge (lagring och framåt / genomskärning), driftläge (fullduplex / halvduplex), körhastighet (10 / 100M) och LFP-funktion (Link Fault Pass-Through).

LFP (LLCF / LLR) kan omedelbart larmadministratörer problemet med länkmedia och tillhandahålla effektiv lösning för att övervaka nätet. LLCF (Link Loss Carry Forward) betyder när en enhet som är ansluten till omvandlaren och TP-linjen förlorar länken, kommer omvandlarens fiber att koppla loss länken för sändning. LLR (Link Loss Return) betyder att när en enhet som är ansluten till omvandlaren och fiberledningen tappar länken, kommer omvandlarens TP-port att koppla loss länken för sändning. Båda kan omedelbart larmadministratörer problemet med länkmedia och tillhandahålla effektiv lösning för att övervaka nätet.

Funktioner


10/100 Mbps autodetekterad, vilket underlättar nätverksuppgradering

Inbyggd effektiv växlingskärna för att genomföra flödesstyrning och minska sändningspaket

Full-duplex och halvduplex auto-avkänd eller DIP-switch inställning

Stöd för automatisk känsla av MDI / MDI-X, vilket underlättar systeminstallation och installation

DIP-switch som stöder inställningen halv / full duplex av FX

DIP-switch som stöder 10 / 100Mbps förvaring och framåt och 100Mbps genomskuren transmission

LFP-funktionen (Link Fault Pass-Through)

Stödja överföringen av 100Base-FX eller STM-1, kompatibel med andra enheter

Stöd för lågtidslagsöverföring

Stödja överföringen av extra långa paket upp till 1600 byte

Extrem låg strömförbrukning (mindre än 2W), pålitlig och stabil prestanda

Alternativ i single-mode enfiber


DIP-switchfunktioner


DIP-Switch

Off(Default)

On

PIN-1

LFP function DISABLED

LFP function ENABLED

PIN-2

Store and forward conversion mode

Cut-Though conversion mode

PIN-3

Auto-Negotiation mode for TP port

Force operation mode for TP port

PIN-4

TP port operate in 100Mbps

TP port operate in 10Mbps

PIN-5

TP port operate in Full duplex mode

TP port operate in Half duplex mode

PIN-6

Fiber port operate in Full duplex mode

Fiber port operate in Half duplex mode

Obs! När du ställer in TP-driftsläge (PIN-4 eller / och PIN-5), måste TP-porten vara i kraftläge (PIN-3 ON)

Specifikationer

 Parameter

 Specifications

 Access mode

10/100Mbps

 Standard

IEEE802.3 10Base-T Ethernet, IEEE802.3u,100Base-TX/FX Fast Ethernet, IEEE802.3x Flow Control

 Wavelength

1310nm/1550nm or 1490nm/1550nm

 Transmission distance

Single-fiber single mode: 20/40/60/80/100 km;

Category-5 twisted pairs: 100m

 Port

One RJ45 port:

Connecting STP/UTP category-5 twisted pairs, EIA568A/B

One optical port:

Single mode Single-fiber: SC or FC (9/125μm)

 Conversion means

Store and Forward mode or Cut-Through mode

 Buffer space

Built in 128Kb RAM for data buffer

 Flow control

Full duplex: flow control;

Half duplex: back pressure

 BER

<19-9

 MTBF

 100,000 hours

 LED indicator

 POER (power supply), FX LINK/ACT (optical link action)

 FDX (full duplex), TX LINK/ACT (TP cable link/action)

 TX 100 (TP cable rate 100M), FX100(fiber cable rate 100M)

 Power supply

 External: AC90~264V/DC100~380V input, 5V1A output

 Power consumption

 <40W (the chassis at full load), <2W

 Operating temperature

 -10~55ºC

 Operating humidity

 5%~90%

 Maintaining temperature

 -40~70ºC

 Maintaining humidity

 5% ~ 90% non-condensing

 Dimensions

 71mm (W)×94mm (D)×26 mm (H) (external power supply)


Ansökan


fast fiber media converter


Beställningsinformation


NT-S1100-DIP--20

10/100Base-T to 100Base-F, WDM, single mode, 20km, SC, standalone, external power adaptor

NT-S1100-DIP-40

10/100Base-T to 100Base-F, WDM, single mode, 40km, SC, standalone, external power adaptor

NT-S1100-DIP-60

10/100Base-T to 100Base-F, WDM, single mode, 60km, SC, standalone, external power adaptor

NT-S1100-DIP-80

10/100Base-T to 100Base-F, WDM, single mode, 80km, SC, standalone, external power adaptor

NT-S1100-DIP-100

10/100Base-T to 100Base-F, WDM, single mode, 100km, SC, standalone, external power adaptor

Produktkategorier : Media Converter > Snabb Media Converter

E-posta denna leverantör
  • *Ämne:
  • *Meddelanden:
    Ditt meddelande måste vara mellan 20-8000 tecken
Kommunicera med leverantören?Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören