http://se.nnetswitch.com
Home > Produkter > Media Converter > Snabb Media Converter > 10 / 100M Standlone Managed Fiber Media Converter

10 / 100M Standlone Managed Fiber Media Converter

    Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Money Gram,Western Union
    Incoterm: FOB,CIF,FCA
    Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
    Leverans Time: 4 dagar
Grundläggande information

Modell nr: NT-LM105

MTBF: 100000

Weight: 0.16kg

Package Info: 36pcs/carton Size:48cm*36cm*39cm

Capacity: 5000pcs/day

Warranty: 3 Years

Power Supply: 5V 1A

Dimension: -20~70℃, 0.16kg

Additional Info

Förpackning: Kartong

Produktivitet: 5000pc/day

Märke: N-net

Transportfordon: Ocean,Land,Air,Express

Hemorten: Kina

Supply Förmåga: 5000pcs around 10-20 days

Certifikat: CE, FCC,ISO9001

HS-nummer: 8517622990

Hamn: Shenzhen,Yantian

Produktbeskrivning

10 / 100M Standlone Managed Fiber Media Converter


N-net NT-LM105, snabbmediaomvandlare med låg förbrukning och högt motstånd mot elektromagnetisk störning av den optiska fibern gör sändningsdistansspridningen från 100m till flera decennier KM eller hundra KM, vilket också förbättrar kommunikationskvaliteten. Och gör servern, repeaters, switch, terminal PC anslutas enkelt. Fiber till Ethernet Converter är speciellt utformad för fjärrövervakning och hantering av dessa fibertransceiver moduler, strömmoduler situationen för fiberoptiska länken, som arbetar i hyllan, baserat på en bred används standard --- SNMP. Enkelt ger användarna stabila fiberoptiska IP-nätverkslösningar.


Fiber till Ethernet Media Converter Feature


1.Support LFP-funktion.

2.Support Q-in-Q-funktion, optisk port och Ethernet-port kan ställas in separat som dubbla Tag-portar, och kan ställas in som ISP Tag och ISP Tag TPID efter önskan.

3.Kan fråga och konfigurera driftsläge för varje port på lokala och fjärranslutna enheter, inklusive porthastighet, hel / halvduplex och flödesstyrning, etc., och kan visa realtidsstatus för varje port.

4.Support bandbredd-begränsande funktion: med ett steg på 64kps kan bandbredden ställas in mellan 0Mbps och 100Mbps vid behov.

5.Offer MIB bibliotek filer, stöd OpenView.Snmpc och andra program.

6.Support länk linjehastighet loopback, bekväm för linje debugging

10 / 100M Media Converter Grundläggande parameter


Structure Size

(H×W×D)

32mm×127mm×156mm

Optical Port

SC/PC.ST/PC.FC/PC.SFP

Working temperature(℃)

(0,45)

Storage

temperature(℃)

(-40,80)

Power dissipation(W)

Typical value:5W

Relative humidity 

5%~90% no condensing



Fast Media Converter Optisk portanslutning


NT-LM105 stöder hot plug-SFP-porten. När ett par optiska moduler är anslutna måste fyra krav uppfyllas.

1. Optiska våglängder måste vara desamma, speciellt för optiska optiska portar med enkel fiber, kräver optisk våg med sändnings-mottagning med skillnadsfrekvenser. Sändnings- och mottagningsoperationsvåglängderna bör matcha varandra (till exempel: om TX är 1310nm och motsatt ände RX bör vara 1310nm).

2. Mängden optiska moduler måste vara densamma.

3. De optiska krafterna måste matcha

4. Överensstämma med Ethernet-protokollet i IEEE802.3.IEEE802.3u.IEEE802.3z.IEEE802.3x.


Fiber till Ethernet Converter Network-buiding metod


Vid anslutning av produkter i nätverket måste reglerna i 3.1 följas

Regler för anslutning av optiska portar: för NT-LM105 fibermediaomvandlare, bygga nätverket enligt följande

Skissa kartor.

(1) manged media converter

(2) manged media converter

Produktkategorier : Media Converter > Snabb Media Converter

E-posta denna leverantör
  • *Ämne:
  • *Meddelanden:
    Ditt meddelande måste vara mellan 20-8000 tecken
Kommunicera med leverantören?Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören