Kommunicera med leverantören? Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören

Shenzhen N-net Technology Co.,Ltd

Produkter

Home > Produkter > Media Converter > Snabb Media Converter > Snabb intern mediekonverterare

Snabb intern mediekonverterare
Snabb intern mediekonverterare
Snabb intern mediekonverterare
Snabb intern mediekonverterare

Snabb intern mediekonverterare

Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Western Union
Incoterm: FOB,CIF,EXW
Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
Leverans Time: 4 dagar

Grundläggande information

    Modell nr: NT-1100I

    Communication Mode: Full-Duplex & Half-Duplex

    Typ: Ethernet Switch

    Sändningshastighet: 10 / 100Mbps

    Hamnar: ≦ 8

    Internal Power Supply: Standalone, 10/100M

Additional Info

    Förpackning: paket

    Produktivitet: 50000

    Märke: N-net

    Transportfordon: Ocean,Land,Air,EXPRESS

    Hemorten: Kina

    Supply Förmåga: 50000

    Certifikat: CE, FCC,ISO9001

    HS-nummer: 8517622990

    Hamn: Shenzhen

Produktbeskrivning

Översikt

NT-1100I är en snabb intern mediekonverterare. På grund av sin unika funktion av länkfelsvarning mellan elektrisk port och optisk port kan den intelligenta 10 / 100M anpassningsbara snabba Ethernet-mediekonverteraren ersätta mediekonverteraren med nätverkshantering för att avsevärt minska systemkostnaden .

NT-1100I / NT-1100SI Ethernet-mediaomvandlare kan omvandla elektriska signaler från 10Base-T och 100Base – TX tvinnade par med optiska signaler på 100Base-FX. Den utvidgar nätverksöverföringsavståndet från 100 m via kopparkablar till 120 km via fiberoptisk kabel. Det gör det möjligt för data att sända i två olika medier av elektriska och optiska nätverk, antingen med tekniken för datalänk L2 lagra och framåt, eller genom ett av PHY L1 genomskärning). Den stöder överföring i dubbelfibrer i flera lägen eller dubbelfibrer i en enda läge.

Funktioner


10 / 100Mbps autosenserad, vilket underlättar uppgradering av nätverket

Inbyggd effektiv kopplingskärna för att implementera flödeskontroll och minska sändningspaket

Auto-sensed med full duplex och halv duplex

Stödjer automatisk känsla av MDI / MDI-X, underlättar driftsättning och installation av system

Stödjer halv / full duplex av FX.

Stöder 10/100 Mbps butik och framåt och 100 Mbps genomskinlig transmission.

Stöd för överföring av 100Base-FX eller STM-1, kompatibel med andra enheter

Stöder överföring med låg tidsfördröjning

Stöd för överföring av extra långa paket upp till 1600 byte

Extremt låg strömförbrukning (mindre än 2W), pålitlig och stabil prestanda

Alternativ i dubbelfibrer i enkelläge eller dubbelfiber i flera lägen.



Specifikationer


 Parameter

 Specifications

 Access mode

10/100Mbps

 Standard

IEEE802.3 10Base-T Ethernet, IEEE802.3u,100Base-TX/FX Fast Ethernet, IEEE802.3x Flow Control

 Wavelength

850nm/1310nm/1550nm

 Transmission distance

Dual-fiber Multi-mode: 2 km;

Dual-fiber single mode: 20/40/60/80/100/120 km;

Category-5 twisted pairs: 100m

 Port

One RJ45 port:

Connecting STP/UTP category-5 twisted pairs, EIA568A/B

One optical port:

Multi-mode Dual-fiber: SC or ST (50/125μm or 62.5/125μm)

Single mode Dual-fiber: SC or FC (9/125μm)

 Conversion means

Store and Forward mode or Cut-Through mode

 Buffer space

Built in 128Kb RAM for data buffer

 Flow control

Full duplex: flow control;

Half duplex: back pressure

 BER

<19-9

 MTBF

 100,000 hours

 LED indicator

 POER (power supply), FX LINK/ACT (optical link action)

 FDX (full duplex), TX LINK/ACT (TP cable link/action)

 TX 100 (TP cable rate 100M), FX100(fiber cable rate 100M)

 Power supply

 Internal: input AC90~264V/DC100~380V, output 5V1A

 Power consumption

 <40W (the chassis at full load), <2W

 Operating temperature

 -10~55ºC

 Operating humidity

 5%~90%

 Maintaining temperature

 -40~70ºC

 Maintaining humidity

 5% ~ 90% non-condensing

 Dimensions

 140mm (W)×110mm (D)×30 mm (H) (internal power supply)


Ansökan


internal media converter


Beställningsinformation


NT-1100I

10/100Base-T to 100Base-F, multi-mode, 2km, SC, standalone, internal power adaptor

NT-1100SI-25

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 25km, SC, standalone, internal power adaptor

NT-1100SI-40

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 40km, SC, standalone, internal power adaptor

NT-1100SI-60

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 60km, SC, standalone, internal power adaptor

NT-1100SI-80

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 80km, SC, standalone, internal power adaptor

NT-1100SI-100

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 100km, SC, standalone, internal power adaptor

NT-1100SI-120

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 120km, SC, standalone, internal power adaptor



Produktkategorier : Media Converter > Snabb Media Converter

Skicka förfrågan

Milla Lin

Ms. Milla Lin

E-post:

szjl@n-net.com.cn

Skicka förfrågan

Tel:86-755-83874688

Fax:86-755-3329728

Mobiltelefon:+8615999563479Contact me with Whatsapp

E-post:szjl@n-net.com.cn

Adress:5-6 floor, C Building, Yiyuantong Industrial Zone,Xuexiang Community, Bantian, Longgang District, Shenzhen, Guangdong