http://se.nnetswitch.com
Home > Produkter > Media Converter > Snabb Media Converter > 10 / 100M Extern Media Converter

10 / 100M Extern Media Converter

    Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Money Gram,Western Union
    Incoterm: FOB,CIF
    Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
    Leverans Time: 4 dagar

Ladda ner:

Grundläggande information

Modell nr: NT-1100

Sändningshastighet: 100Mbps

Fiber Type: Dual Fiber, Multi Mode

Wavelength: 850nm

Connector Type: SC ;ST ;FC ;LC

Distance: 2KM

Ethernet Port QTY: One

MTBF: 1000,000 Hours

Working Temperature: -20°C~70°C

Dimension: 9.5cm*7cm*2.5cm

Weight: 0.16kg

Power Supply: 5V 1A

Additional Info

Förpackning: paket

Produktivitet: 5000pc/day

Märke: N-net

Transportfordon: Ocean,Land,Air,EXPRESS

Hemorten: Kina

Supply Förmåga: 5000PCS around 10-20 days

Certifikat: CE, FCC,ISO9001

HS-nummer: 8517622990

Hamn: Shenzhen,Shekou,Yantian

Produktbeskrivning

N-net 10 / 100M Extern Media Converter

NT-1100-serien är fiber till Ethernet Media Converter-icke-hanterade fristående mediaomvandlare, vilket ger dig möjlighet att välja mellan de mest populära fiberkablarna ST, SC eller FC. Denna fibermediaomvandlare kan omvandla elektriska signaler från 10Base-T och 100Base-TX-vridna par med optiska signaler på 100Base-FX. 10 / 100M extern media-omvandlare förlänger nätverksöverföringsavståndet från 100 m via kopparkablar till 120 km via fiberoptisk kabel.


Fiber till Ethernet Media Converter Snabba funktioner

  1. 10/100 Mbps autodetekterad, vilket underlättar nätverksuppgradering
  2. Inbyggd effektiv växlingskärna för att genomföra flödesstyrning och minska sändningspaket
  3. Full-duplex och halvduplex auto-avkänd eller DIP-switch inställning
  4. Stöd för automatisk känsla av MDI / MDI-X, vilket underlättar systeminstallation och installation
  5. DIP-switch som stöder inställningen halv / full duplex av FX.
  6. DIP-switch som stöder 10 / 100Mbps förvaring och framåt och 100Mbps genomskuren transmission.
  7. LFP-funktionen (Link Fault Pass-Through)
  8. Stödja överföringen av 100Base-FX eller STM-1, kompatibel med andra enheter
  9. Stöd för lågtidslagsöverföring
  10. Stödja överföringen av extra långa paket upp till 1600 byte
  11. Extrem låg strömförbrukning (mindre än 2W), pålitlig och stabil prestanda
  12. Alternativ i dubbelläge med enkelriktning eller dubbel-fiber med flera funktioner.
  13. DIP-switchfunktioner


Obs! När du ställer in TP-driftsläget (PIN-4 eller / och PIN-5) måste TP-porten vara i kraftläge (PIN-3 ON).



10 / 100M Fiber Media Converter Specifikationer


 Parameter

 Specifications

 Access mode

10/100Mbps

 Standard

IEEE802.3 10Base-T Ethernet, IEEE802.3u,100Base-TX/FX Fast Ethernet, IEEE802.3x Flow Control

 Wavelength

850nm/1310nm/1550nm

 Transmission distance

Dual-fiber Multi-mode: 2 km;

Dual-fiber single mode: 20/40/60/80/100/120 km;

Category-5 twisted pairs: 100m

 Port

One RJ45 port:

Connecting STP/UTP category-5 twisted pairs, EIA568A/B

One optical port:

Multi-mode Dual-fiber: SC or ST (50/125μm or 62.5/125μm)

Single mode Dual-fiber: SC or FC (9/125μm)

 Conversion means

Store and Forward mode or Cut-Through mode

 Buffer space

Built in 128Kb RAM for data buffer

 Flow control

Full duplex: flow control;

Half duplex: back pressure

 BER

<19-9

 MTBF

 100,000 hours

 LED indicator

 POER (power supply), FX LINK/ACT (optical link action)

 FDX (full duplex), TX LINK/ACT (TP cable link/action)

 TX 100 (TP cable rate 100M), FX100(fiber cable rate 100M)

 Power supply

 External: AC90~264V/DC100~380V input, 5V-12V output

 Power consumption

 <40W (the chassis at full load), <2W

 Operating temperature

 -10~55ºC

 Operating humidity

 5%~90%

 Maintaining temperature

 -40~70ºC

 Maintaining humidity

 5% ~ 90% non-condensing

 Dimensions

 71mm (W)×94mm (D)×26 mm (H) (external power supply)


Fiber till Ethernet Media Converter 10 / 100M applikation


media converter


Fast Fiber Media Converter Packing

2


Produktkategorier : Media Converter > Snabb Media Converter

E-posta denna leverantör
  • *Ämne:
  • *Meddelanden:
    Ditt meddelande måste vara mellan 20-8000 tecken
Kommunicera med leverantören?Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören