http://se.nnetswitch.com
Home > Produkter > Media Converter > Snabb Media Converter > Adaptive Fast Optical Media Converter

Adaptive Fast Optical Media Converter

    Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Western Union
    Incoterm: FOB,CIF,FCA
    Min. Beställ: 1 Bag/Bags
    Leverans Time: 4 dagar
Grundläggande information

Modell nr: NT-1200

Hamnar: ≦ 8

Sändningshastighet: 10 / 100Mbps

Ethernet Port QTY: 2

Connector Type: SC

Power Supply: 9.5V 1A

MTBF: 100000

Working Temperature: -20~70℃

Dimension: 9.5cm*7cm*2.5cm

Weight: 0.16kg

Package Info: 36pcs/carton Size:48cm*36cm*39cm

Capacity: 5000pcs/day

Warranty: 3 Years

Additional Info

Förpackning: Kartong

Produktivitet: 5000pc/day

Märke: N-net

Transportfordon: Ocean,Land,Air,EXPRESS

Hemorten: Kina

Supply Förmåga: 5000PCS around 10-20 days

Certifikat: CE, FCC,ISO9001

HS-nummer: 8517622990

Hamn: Shenzhen,Yantian

Produktbeskrivning

Adaptive Fast Optical Media Converter


N-net NT-1200,3 Ports 10 / 100M Media Converter med inbyggd 2-ports 10M / 100Mbps självadaptiv omkopplare, som konverterar 2-oberoende 10Base-T eller 100Base-TX-twisted pair-elektrisk signal med 100Base-FX optisk signal. Genom att byta teknik och lagring och vidarebefordransteknik, realiserar Fast Media Converter datatransmissionen mellan två nätverksanslutningsmedier. Fiber to Ethernet Converter stöder optisk överföring under dubbelfibrer, flera lägen, dubbelfibreringsläge och single-fiber-enkelläge.


Fiber till Ethernet Media Funktioner



  1. 10/100 Mbps autodetekterad, vilket underlättar nätverksuppgradering
  2. Inbyggd effektiv växlingskärna för att genomföra flödesstyrning och minska sändningspaket
  3. Tillhandahållande av flera respektive 10M / 100Mbps adaptiva tvinnparkopplingsportar som implementerar säkerhetskopiering av elektriska portar och åtkomst av flera användare
  4. Stöd för fullduplex och halvduplex och detekteras automatiskt
  5. Stöd för automatisk känsla av MDI / MDI-X, vilket underlättar systeminstallation och installation
  6. Stödja överföringen av extra långa paket upp till 1552 byte
  7. Låg strömförbrukning, pålitlig och stabil prestanda;
  8. Alternativ i enkelläge i dubbelfiber, flerläge i dubbel fiber och singelmod i enkelfiber

10 / 100M Media Converter Specifikationer






 Parameter

 Specifications

 Access mode

 10/100Mbps

 Standard

 IEEE802.3 10Base-T Ethernet,

 IEEE802.3u,100Base-TX/FX Fast Ethernet,

 IEEE802.3x Flow control

 Wavelength

 850nm/1310nm/1550nm

 Transmission distance

 Multi-mode Dual-fiber: 2 km;

 Single mode Dual-fiber: 20/40/60/80/100/120 km;

 Single mode Single fiber: 20/40/60/80/100/120 km

 Category-5 twisted pairs: 100m

 Port

 RJ45 port:

 Connecting with STP/UTP category-5 twisted pairs

 Optical port:  

 Multi-mode: SC or ST (50, 62.5/125μm)

 Single mode: SC or FC (9/125μm)

 Single mode Single fiber: SC/FC (9/125μm)

 Flow control

 Full duplex: flow control; half duplex: back pressure

 Error rate

 <10-9

 MTBF

 100,000 hours

 LED indicator

 POWER (power supply); FX LINK/ACT (fiber link/action)

 FDX (FX full duplex), FX100 (fiber rate 100M)

 Power supply

 DC5V 1A (external)

 Power consumption

 3.5W

 Operating temperature

 -10~55ºC

 Operating humidity

 5%~90%

 Maintaining temperature

 -40~70ºC

 Maintaining humidity

 5% ~ 90% non-condensing

 Dimensions

 110mm(W)×82mm(D)×47mm(H) (external power supply)


10 / 100M Media Converter Application

Fast Standalone Fiber Media Converter

Standalone Fast Fiber Media Converter


Fiber till Ethernet Media Order Information

NT-1200

10/100Base-T to 100Base-F, 2TP ports, multi-mode, 2km, SC, standalone, external power  adaptor

NT-1200S-25

10/100Base-T to 100Base-F, 2TP ports,single mode, 25km, SC, standalone, external power adaptor

NT-1200S-40

10/100Base-T to 100Base-F, 2TP ports,single mode, 40km, SC, standalone, external power adaptor

NT-1200S-60

10/100Base-T to 100Base-F, 2TP ports,single mode, 60km, SC, standalone, external power adaptor

NT-1200S-80

10/100Base-T to 100Base-F, 2TP ports,single mode, 80km, SC, standalone,external power adaptorr

NT-1200S-100

10/100Base-T to 100Base-F, 2TP ports, single mode, 100km, SC, standalone, external power adaptor

NT-S1200-25

10/100Base-T to 100Base-F, 2TP ports, WDM(single fiber bi-direction), 25km, SC, standalone, external power adaptor

NT-S1200-40

10/100Base-T to 100Base-F, 2TP ports, WDM(single fiber bi-direction), 40km, SC, standalone, external power adaptor

NT-S1200-60

10/100Base-T to 100Base-F, 2TP ports, WDM(single fiber bi-direction), 60km, SC, standalone, external power adaptor

NT-S1200-80

10/100Base-T to 100Base-F, 2TP ports, WDM(single fiber bi-direction), 80km, SC, standalone, external power adaptor

NT-S1200-100

10/100Base-T to 100Base-F, 2TP ports, WDM(single fiber bi-direction), 100km, SC, standalone, external power adaptor

Produktkategorier : Media Converter > Snabb Media Converter

E-posta denna leverantör
  • *Ämne:
  • *Meddelanden:
    Ditt meddelande måste vara mellan 20-8000 tecken
Kommunicera med leverantören?Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören