http://se.nnetswitch.com
Home > Produkter > Media Converter > Snabb Media Converter > Ethernet media converter 10 / 100M

Ethernet media converter 10 / 100M

    Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Western Union
    Incoterm: FOB,CIF,EXW
    Min. Beställ: 1 Bag/Bags
    Leverans Time: 4 dagar
Grundläggande information

Modell nr: NT-S1200

Kommunikationsläge: Andra

Typ: Ethernet Switch

Sändningshastighet: 100Mbps

Hamnar: ≦ 8

71mm (W)×94mm (D)×26 Mm (H) (external P: Standalone

Additional Info

Förpackning: paket

Produktivitet: 50000

Märke: N-net

Transportfordon: Ocean,Land,Air,EXPRESS

Hemorten: Kina

Supply Förmåga: 50000

Certifikat: CE, FCC,ISO9001

HS-nummer: 8517622990

Hamn: Shenzhen

Produktbeskrivning

Översikt


  • NT-1200-serien är 10/100 Mbps adaptiv snabb Ethernet Optical Media Converter, med inbyggd 2-ports 10M / 100Mbps självadaptiv omkopplare, som konverterar 2-oberoende 10Base-T eller 100Base-TX-twisted pair-elektrisk signal med 100Base-FX optisk signal .
  • Ethernet Media Converter 10 / 100Mbps utökar nätverksöverföringsområdet från 100m, gränsen för kopparlinjen, till 120Km (enkelläge full duplex).
  • Ethernet Media Converter 10 / 100Mbps stöder två olika typer av nätverksanslutningsmedia, 10 / 100Base-TX och 100Base-FX.
  • Genom att byta teknik och lagring och vidarebefordran teknik, realiserar Ethernet Media Converter 10 / 100Mbps dataöverföringen mellan två nätverksanslutningsmedia.
  • Ethernet Media Converter 10 / 100Mbps stöder optisk överföring i dual-fiber multi-mode, dubbelt fiber-enkelläge och single fiber-enkelläge




Funktioner



  1. 10/100 Mbps autodetekterad, vilket underlättar nätverksuppgradering
  2. Inbyggd effektiv växlingskärna för att genomföra flödesstyrning och minska sändningspaket
  3. Tillhandahålla flera respektive 10M / 100Mbps ada ptive partvinnad kopplingsportar som genomför backup av elektriska portar och om tillträde för flera användare
  4. Stöd för fullduplex och halvduplex och detekteras automatiskt
  5. Stöd för automatisk känsla av MDI / MDI-X, vilket underlättar systeminstallation och installation
  6. Stödja överföringen av extra långa paket upp till 1552 byte
  7. Låg strömförbrukning, pålitlig och stabil prestanda;
  8. Alternativ i enkelläge i dubbelfiber, flerläge i dubbel fiber och singelmod i enkelfiber



Specifikationer

 Parameter

 Specifications

 Access mode

 10/100Mbps

 Standard

 IEEE802.3 10Base-T Ethernet,

 IEEE802.3u,100Base-TX/FX Fast Ethernet,

 IEEE802.3x Flow control

 Wavelength

 850nm/1310nm/1550nm

 Transmission distance

 Multi-mode Dual-fiber: 2 km;

 Single mode Dual-fiber: 20/40/60/80/100/120 km;

 Single mode Single fiber: 20/40/60/80/100/120 km

 Category-5 twisted pairs: 100m

 Port

 RJ45 port:

 Connecting with STP/UTP category-5 twisted pairs

 Optical port:  

 Multi-mode: SC or ST (50, 62.5/125μm)

 Single mode: SC or FC (9/125μm)

 Single mode Single fiber: SC/FC (9/125μm)

 Flow control

 Full duplex: flow control; half duplex: back pressure

 Error rate

 <10-9

 MTBF

 100,000 hours

 LED indicator

 POWER (power supply); FX LINK/ACT (fiber link/action)

 FDX (FX full duplex), FX100 (fiber rate 100M)

 Power supply

 DC5V 1A (external)

 Power consumption

 3.5W

 Operating temperature

 -10~55ºC

 Operating humidity

 5%~90%

 Maintaining temperature

 -40~70ºC

 Maintaining humidity

 5% ~ 90% non-condensing

 Dimensions

 110mm(W)×82mm(D)×47mm(H) (external power supply)


Ansökan

Ethernet Media Converter 10/100Mbps

10/100Mbpsa Unmanaged Fiber Media Converter


Beställningsinformation

NT-1200

10/100Base-T to 100Base-F, 2TP ports, multi-mode, 2km, SC, standalone, external power  adaptor

NT-1200S-25

10/100Base-T to 100Base-F, 2TP ports,single mode, 25km, SC, standalone, external power adaptor

NT-1200S-40

10/100Base-T to 100Base-F, 2TP ports,single mode, 40km, SC, standalone, external power adaptor

NT-1200S-60

10/100Base-T to 100Base-F, 2TP ports,single mode, 60km, SC, standalone, external power adaptor

NT-1200S-80

10/100Base-T to 100Base-F, 2TP ports,single mode, 80km, SC, standalone,external power adaptorr

NT-1200S-100

10/100Base-T to 100Base-F, 2TP ports, single mode, 100km, SC, standalone, external power adaptor

NT-S1200-25

10/100Base-T to 100Base-F, 2TP ports, WDM(single fiber bi-direction), 25km, SC, standalone, external power adaptor

NT-S1200-40

10/100Base-T to 100Base-F, 2TP ports, WDM(single fiber bi-direction), 40km, SC, standalone, external power adaptor

NT-S1200-60

10/100Base-T to 100Base-F, 2TP ports, WDM(single fiber bi-direction), 60km, SC, standalone, external power adaptor

NT-S1200-80

10/100Base-T to 100Base-F, 2TP ports, WDM(single fiber bi-direction), 80km, SC, standalone, external power adaptor

NT-S1200-100

10/100Base-T to 100Base-F, 2TP ports, WDM(single fiber bi-direction), 100km, SC, standalone, external power adaptor

Produktkategorier : Media Converter > Snabb Media Converter

E-posta denna leverantör
  • *Ämne:
  • *Meddelanden:
    Ditt meddelande måste vara mellan 20-8000 tecken
Kommunicera med leverantören?Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören