http://se.nnetswitch.com
Home > Produkter > Media Converter > Snabb Media Converter > 10 / 100M Dual Fiber Single-mode optisk Media Converter

10 / 100M Dual Fiber Single-mode optisk Media Converter

    Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Money Gram,Western Union, O/A
    Incoterm: FOB,CIF,FCA,EXW
    Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
    Leverans Time: 4 dagar

Ladda ner:

Grundläggande information

Modell nr: NT-1100S

Sändningshastighet: 100Mbps

Ethernet Port QTY: One

MTBF: 1000,000 Hours

Working Temperature: -20°C~70°C

Dimension: 9.5cm*7cm*2.5cm

Weight: 0.16kg

Fiber Type: Dual Fiber, Single Mode, Dual Fiber, Single Mode

Wavelength: 850nm, 1550nm, 1310nm

Connector Type: SC, ST, FC, LC

Distance: 20km, 40km, 60km, 80km, 100km, 120km

Power Supply: 5V 1A

Package Info: 36pcs/carton Size:48cm*36cm*39cm

Warranty: 3 Years

Additional Info

Förpackning: paket

Produktivitet: 5000pc/day

Märke: N-net

Transportfordon: Ocean,Land,Air,EXPRESS

Hemorten: Kina

Supply Förmåga: 5000PCS around 10-20 days

Certifikat: CE, FCC,ISO9001

HS-nummer: 8517622990

Hamn: Shenzhen,Shekou,Yantian

Produktbeskrivning

Översikt över NT-1100


NT-1100s är 10 / 100M Dual Fiber Single Mode Optic Media Converter. Automatiska förhandlingar skräddarsys automatiskt för att konvertera både halvduplex- och fullduplexsignaler, enligt IEEE802.3u-standarder. Internal Fast Media Converter gör det möjligt för data att sända i två olika medier av elektriska och optiska nätverk antingen genom tekniken för datalänk L2-lagring och framåt, eller genom en av PHY L1-genomskärning). 10 / 100M Dual Fiber Singellägesoptik Media Converter stöder överföring i dubbelläge med dubbelfunktion eller dubbelfibrer.



Funktioner


  1. 10/100 Mbps autodetekterad, vilket underlättar nätverksuppgradering
  2. Inbyggd effektiv växlingskärna för att genomföra flödesstyrning och minska sändningspaket
  3. Full duplex och halvduplex automatiskt avkänd
  4. Stöd för automatisk känsla av MDI / MDI-X, vilket underlättar systeminstallation och installation
  5. Stöd för halv / full duplex av FX.
  6. Stöd för 10 / 100Mbps förvaring och framåt och 100Mbps genomskärningstransmission.
  7. Stödja överföringen av 100Base-FX eller STM-1, kompatibel med andra enheter
  8. Stöd för lågtidslagsöverföring
  9. Stödja överföringen av extra långa paket upp till 1600 byte
  10. Extrem låg strömförbrukning (mindre än 2W), pålitlig och stabil prestanda
  11. Alternativ i dubbelläge med enkelriktning eller dubbel-fiber med flera funktioner.


Specifikationer


 Parameter

 Specifications

 Access mode

10/100Mbps

 Standard

IEEE802.3 10Base-T Ethernet, IEEE802.3u,100Base-TX/FX Fast Ethernet, IEEE802.3x Flow Control

 Wavelength

850nm/1310nm/1550nm

 Transmission distance

Dual-fiber Multi-mode: 2 km;

Dual-fiber single mode: 20/40/60/80/100/120 km;

Category-5 twisted pairs: 100m

 Port

One RJ45 port:

Connecting STP/UTP category-5 twisted pairs, EIA568A/B

One optical port:

Multi-mode Dual-fiber: SC or ST (50/125μm or 62.5/125μm)

Single mode Dual-fiber: SC or FC (9/125μm)

 Conversion means

Store and Forward mode or Cut-Through mode

 Buffer space

Built in 128Kb RAM for data buffer

 Flow control

Full duplex: flow control;

Half duplex: back pressure

 BER

<19-9

 MTBF

 100,000 hours

 LED indicator

 POER (power supply), FX LINK/ACT (optical link action)

 FDX (full duplex), TX LINK/ACT (TP cable link/action)

 TX 100 (TP cable rate 100M), FX100(fiber cable rate 100M)

 Power supply

 External: AC90~264V/DC100~380V input, 5V1A output

 Power consumption

 <40W (the chassis at full load), <2W

 Operating temperature

 -10~55ºC

 Operating humidity

 5%~90%

 Maintaining temperature

 -40~70ºC

 Maintaining humidity

 5% ~ 90% non-condensing

 Dimensions

 71mm (W)×94mm (D)×26 mm (H) (external power supply)



Ansökan

Internal Fast Media Converter


Beställningsinformation

NT-1100

10/100Base-T to 100Base-F, multi-mode, 2km, SC, standalone, external power adaptor

NT-1100S-20

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 20km, SC, standalone, external power adaptor

NT-1100S-40

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 40km, SC, standalone, external power adaptor

NT-1100S-60

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 60km, SC, standalone, external power adaptor

NT-1100S-80

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 80km, SC, standalone, external power adaptor

NT-1100S-100

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 100km, SC, standalone, external power adaptor

NT-1100S-120

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 120km, SC, standalone, external power adaptor


Produktkategorier : Media Converter > Snabb Media Converter

E-posta denna leverantör
  • *Ämne:
  • *Meddelanden:
    Ditt meddelande måste vara mellan 20-8000 tecken
Kommunicera med leverantören?Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören