http://se.nnetswitch.com
Home > Produkter > Media Converter > Snabb Media Converter > 10 / 100M Intern Fiber Media Converter

10 / 100M Intern Fiber Media Converter

    Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Western Union
    Incoterm: FOB,CIF,FCA
    Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
    Leverans Time: 4 dagar
Grundläggande information

Modell nr: NT-S1100D

Sändningshastighet: 10 / 100Mbps

Ethernet Port QTY: 2

Fiber Type: Single Mode, Single Fiber

Wavelength: 1550nm, 1310nm

Connector Type: SC

Distance: 20km, 40km, 60km, 80km, 100km

Working Temperature: -20~70℃

Dimension: 9.5cm*7cm*2.5cm

Weight: 0.16kg

Package Info: 36pcs/carton Size:48cm*36cm*39cm

Capacity: 5000pcs/day

Warranty: 3 Years

Power Supply: 5V1A

MTBF: 10000

Additional Info

Förpackning: Kartong

Produktivitet: 5000pc/day

Märke: N-net

Transportfordon: Ocean,Land,Air,Express

Hemorten: Kina

Supply Förmåga: 5000PCS around 10-20 days

Certifikat: CE,FCC,ISO9001

HS-nummer: 8517622990

Hamn: Shenzhen,Yantian

Produktbeskrivning

N-net 10 / 100M Intern Fiber Media Converter

NT-S1100D Media Converter är en ny produkt som används för optisk överföring via höghastighets Ethernet. Fiber Converter kan växla mellan twisted pair och optisk och reläterande över 10/100 Base-TX och 100 Base-Fx-nätverkssegment, möta långdistans-, höghastighets- och bredbandsnät Ethernet-arbetsgruppens användares behov, vilket ger hög -hastig fjärrsamkoppling för upp till 120 km reläfritt datanätverk. Med stabil och pålitlig prestanda, design i enlighet med Ethernet-standard och blixtskydd, är Fiber To Ethernet Media Converter särskilt tillämplig på ett brett spektrum av fält som kräver ett brett bredbandsdatanätverk och hög tillförlitlig datatransmission eller dedikerat IP-dataöverföringsnätverk, såsom telekommunikation, kabel-tv, järnväg, militär, finans och värdepapper, tull, civil luftfart, sjöfart, kraft, vattenskydd och oljefält mm och 10 / 100M Media Converter är en idealisk typ av anläggning för att bygga upp bredbandslägernätverket.


Ethernet Converter Funktioner


  1. 10/100 Mbps autodetekterad, vilket underlättar nätverksuppgradering
  2. Inbyggd effektiv växlingskärna för att genomföra flödesstyrning och minska sändningspaket
  3. Full duplex och halvduplex automatiskt avkänd
  4. Stöd för automatisk känsla av MDI / MDI-X, vilket underlättar systeminstallation och installation
  5. Stöd för halv / full duplex av FX.
  6. Stöd för 10 / 100Mbps förvaring och framåt och 100Mbps genomskärningstransmission.
  7. Stödja överföringen av 100Base-Fx eller STM-1, kompatibel med andra enheter
  8. Stöd för lågtidslagsöverföring
  9. Stödja överföringen av extra långa paket upp till 1600 byte
  10. Extrem låg strömförbrukning (mindre än 2W), pålitlig och stabil prestanda
  11. Alternativ i dubbelt fiber med dubbla fibrer eller i flera lägen.


Specifikationer för små fibermediaomvandlare


 Parameter

 Specifications

 Access mode

10/100Mbps

 Standard

IEEE802.3 10Base-T Ethernet, IEEE802.3u,100Base-TX/FX Fast Ethernet, IEEE802.3x Flow Control

 Wavelength

850nm/1310nm/1550nm

 Transmission distance

Dual-fiber multi-mode: 2 km;

Dual-fiber single mode: 20/40/60/80/100/120 km;

Category-5 twisted pairs: 100m

 Port

One RJ45 port: 

Connecting STP/UTP category-5 twisted pairs, EIA568A/B

One optical port: 

Multi-mode Dual-fiber: SC or ST (50, 62.5/125μm)

Single mode Dual-fiber: SC or FC (9/125μm)

 Conversion means

Store and Forward mode or Cut-Through mode

 Buffer space

Built in 128Kb RAM for data buffer

 Flow control

Full duplex: flow control;

Half duplex: back pressure

 BER

<19-9

 MTBF

100,000 hours

 LED indicator

POER (power supply), FX LINK/ACT (optical link action)

FDX (full duplex), TX LINK/ACT (TP cable link/action)

TX 100 (TP cable rate 100M), FX100(fiber cable rate 100M)

 Power supply

Internal: AC90~264V/DC100~380V input

 Power consumption

<40W (the chassis at full load), <2W

 Operating temperature

-10~55ºC

 Operating humidity

5%~90%

 Maintaining temperature

-40~70ºC

 Maintaining humidity

5% ~ 90% non-condensing

 Dimensions

140 mm (W)×110 mm (D)×30 mm (H) (internal power supply)

Fast Media Converter Application

NT-S1100D


Fiber till Ethernet Converter Beställningsinformation


NT-1100D

10/100Base-T to 100Base-F, multi-mode, 2km, SC, standalone, internal power adaptor

NT-1100SD-25

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 25km, SC, standalone, internal power adaptor

NT-1100SD-40

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 40km, SC, standalone, internal power adaptor

NT-1100SD-60

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 60km, SC, standalone, internal power adaptor

NT-1100SD-80

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 80km, SC, standalone, internal power adaptor

NT-1100SD-100

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 100km, SC, standalone, internal power adaptor

NT-S1100D-120

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 120km, SC, standalone, internal power adaptor

Produktkategorier : Media Converter > Snabb Media Converter

E-posta denna leverantör
  • *Ämne:
  • *Meddelanden:
    Ditt meddelande måste vara mellan 20-8000 tecken
Kommunicera med leverantören?Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören