Kommunicera med leverantören? Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören

Shenzhen N-net Technology Co.,Ltd

Produkter

Home > Produkter > Media Converter > Snabb Media Converter > 10 / 100M intern Fiber Media Converter

10 / 100M intern Fiber Media Converter
10 / 100M intern Fiber Media Converter

10 / 100M intern Fiber Media Converter

Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Western Union
Incoterm: FOB,CIF,FCA
Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
Leverans Time: 4 dagar

Grundläggande information

    Modell nr: NT-S1100D

    Sändningshastighet: 10 / 100Mbps

    Ethernet Port QTY: 2

    Fiber Type: Single Mode, Single Fiber

    Wavelength: 1550nm, 1310nm

    Connector Type: SC

    Distance: 20km, 40km, 60km, 80km, 100km

    Working Temperature: -20~70℃

    Dimension: 9.5cm*7cm*2.5cm

    Weight: 0.16kg

    Package Info: 36pcs/carton Size:48cm*36cm*39cm

    Capacity: 5000pcs/day

    Warranty: 3 Years

    Power Supply: 5V1A

    MTBF: 10000

Additional Info

    Förpackning: Kartong

    Produktivitet: 5000pc/day

    Märke: N-net

    Transportfordon: Ocean,Land,Air,Express

    Hemorten: Kina

    Supply Förmåga: 5000PCS around 10-20 days

    Certifikat: CE,FCC,ISO9001

    HS-nummer: 8517622990

    Hamn: Shenzhen,Yantian

Produktbeskrivning

N-net 10 / 100M intern Fiber Media Converter

NT-S1100D Media Converter är en ny produkt som används för optisk överföring via höghastighets Ethernet. Fiber Converter kan växla mellan tvinnat par och optiskt och vidarebefordra över 10/100 Base-TX och 100 Base-Fx nätverkssegment, tillgodose långdistans-, höghastighets- och höghastighets-snabba Ethernet-arbetsgruppsanvändares behov och uppnå höga -hastighets fjärranslutning för upp till 120 km reläfria datornätverk. Med stabil och pålitlig prestanda, design i enlighet med Ethernet-standard och blixtskydd, är Fiber To Ethernet Media Converter särskilt tillämpligt på ett brett spektrum av fält som kräver en mängd bredbandsdatanät och högtillförlitlig dataöverföring eller dedikerat IP-dataöverföringsnätverk, såsom telekommunikation, kabel-tv, järnväg, militär, finans och värdepapper, tull, civil luftfart, sjöfart, kraft, vattenförbrukning och oljefält etc. och 10 / 100M Media Converter är en idealisk typ av anläggning för att bygga bredbandskampanät.


Ethernet Converter- funktioner

  1. 10 / 100Mbps autosenserad, vilket underlättar uppgradering av nätverket.
  2. Inbyggd effektiv kopplingskärna för att implementera flödeskontroll och minska sändningspaket.
  3. Auto-sensed med full duplex och halv duplex.
  4. Stödjer automatisk känsla av MDI / MDI-X, underlättar driftsättning och installation av system.
  5. Stödjer halv / full duplex av FX.
  6. Stöder 10/100 Mbps butik och framåt och 100 Mbps genomskinlig transmission.
  7. Stöd för överföring av 100Base-Fx eller STM-1, kompatibel med andra enheter.
  8. Stöder överföring med låg tidsfördröjning.
  9. Stöd för överföring av extra långa paket upp till 1600 byte.
  10. Extremt låg strömförbrukning (mindre än 2W), pålitlig och stabil prestanda.
  11. Alternativ i dubbelfibrer i enkelläge eller dubbelfiber i flera lägen.


Specifikationer för små fiber-omvandlare


 Parameter

 Specifications

 Access mode

10/100Mbps

 Standard

IEEE802.3 10Base-T Ethernet, IEEE802.3u,100Base-TX/FX Fast Ethernet, IEEE802.3x Flow Control

 Wavelength

850nm/1310nm/1550nm

 Transmission distance

Dual-fiber multi-mode: 2 km;

Dual-fiber single mode: 20/40/60/80/100/120 km;

Category-5 twisted pairs: 100m

 Port

One RJ45 port: 

Connecting STP/UTP category-5 twisted pairs, EIA568A/B

One optical port: 

Multi-mode Dual-fiber: SC or ST (50, 62.5/125μm)

Single mode Dual-fiber: SC or FC (9/125μm)

 Conversion means

Store and Forward mode or Cut-Through mode

 Buffer space

Built in 128Kb RAM for data buffer

 Flow control

Full duplex: flow control;

Half duplex: back pressure

 BER

<19-9

 MTBF

100,000 hours

 LED indicator

POER (power supply), FX LINK/ACT (optical link action)

FDX (full duplex), TX LINK/ACT (TP cable link/action)

TX 100 (TP cable rate 100M), FX100(fiber cable rate 100M)

 Power supply

Internal: AC90~264V/DC100~380V input

 Power consumption

<40W (the chassis at full load), <2W

 Operating temperature

-10~55ºC

 Operating humidity

5%~90%

 Maintaining temperature

-40~70ºC

 Maintaining humidity

5% ~ 90% non-condensing

 Dimensions

140 mm (W)×110 mm (D)×30 mm (H) (internal power supply)

Fast Media Converter- applikation

NT-S1100D


Fiber To Ethernet Converter Beställningsinformation


NT-1100D

10/100Base-T to 100Base-F, multi-mode, 2km, SC, standalone, internal power adaptor

NT-1100SD-25

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 25km, SC, standalone, internal power adaptor

NT-1100SD-40

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 40km, SC, standalone, internal power adaptor

NT-1100SD-60

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 60km, SC, standalone, internal power adaptor

NT-1100SD-80

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 80km, SC, standalone, internal power adaptor

NT-1100SD-100

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 100km, SC, standalone, internal power adaptor

NT-S1100D-120

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 120km, SC, standalone, internal power adaptor

Produktkategorier : Media Converter > Snabb Media Converter

Skicka förfrågan

Milla Lin

Ms. Milla Lin

E-post:

szjl@n-net.com.cn

Skicka förfrågan

Tel:86-755-83874688

Fax:86-755-3329728

Mobiltelefon:+8615999563479Contact me with Whatsapp

E-post:szjl@n-net.com.cn

Adress:5-6 floor, C Building, Yiyuantong Industrial Zone,Xuexiang Community, Bantian, Longgang District, Shenzhen, Guangdong