http://se.nnetswitch.com
Home > Produkter > Media Converter > Snabb Media Converter > 10 / 100M Media Converter Dual Fiber SC SM

10 / 100M Media Converter Dual Fiber SC SM

    Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Western Union
    Incoterm: FOB,CIF,FCA
    Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
    Leverans Time: 4 dagar

Ladda ner:

Grundläggande information

Modell nr: NT-1100D

Hamnar: ≦ 8

Sändningshastighet: 10 / 100Mbps

Ethernet Port QTY: 1

Fiber Type: Dual Fiber, Single Mode, Multi Mode, Single Fiber

Wavelength: 850nm, 1550nm, 1310nm

Connector Type: SC

Distance: 2km, 20km, 40km, 60km, 80km, 100km, 120km

MTBF: 100000

Working Temperature: -20~70℃

Dimension: 9.5cm*7cm*2.5cm

Weight: 0.16kg

Package Info: 36pcs/carton Size:48cm*36cm*39cm

Capacity: 5000pcs/day

Warranty: 3 Years

Power Supply: 5V1A

Communication Mode: Full-Duplex & Half-Duplex

Typ: Andra

Additional Info

Förpackning: Kartong

Produktivitet: 5000pc/day

Märke: N-net

Transportfordon: Ocean,Land,Air,Express

Hemorten: Kina

Supply Förmåga: 5000PCS around 10-20 days

Certifikat: CE,FCC,ISO9001

HS-nummer: 8517622990

Hamn: Shenzhen,Yantian

Produktbeskrivning

N-net 10 / 100M Media Converter Dual Fiber SC SM


NT-1100D, Media Converter, kan implementera dataöverföring mellan twisted pair elektriska signaler och optiska signaler som är de två typerna av nätverksanslutningsmedia.Fiber Converter kan förlänga överföringsavståndet till 2kilometer (multi mode) eller 120 kilometer (singelmodus). Som en följd av Small Fiber Media Converters unika funktion av länkfelsvarning mellan elektrisk port och optisk port kan den ersätta mediekonverteraren med nätverkshantering för att kraftigt minska systemkostnaden. Att använda Fiber To Ethernet Media Converter är en ekonomisk lösning för att uppnå långdistansöverföringsbas på nuvarande status



10 / 100M Media Converter Funktioner

1. 10/100 Mbps autodetekterad, underlättar nätverksuppgradering

2. Inbyggd effektiv växlingskärna för att genomföra flödesstyrning och minska sändningspaket

3. Full duplex och halvduplex automatiskt avkänd

4. Stöd för automatisk känsla av MDI / MDI-X, vilket underlättar systeminstallation och installation

5. Stöd för halv / full duplex av FX.

6. Stöd för 10 / 100Mbps förvaring och framåt och 100Mbps genomskärningstransmission.

7. Stödja överföringen av 100Base-FX eller STM-1, kompatibel med andra enheter

8. Stöd för lågtidsfördröjning

9. Stödja överföringen av extra långa paket upp till 1600 byte

10. Extremt låg strömförbrukning (mindre än 2W), pålitlig och stabil prestanda

11. Alternativ i dubbelläge med dubbla lägen eller dubbel-fiber med flera lägen.

Ethernet Converter Application

NT-1100D

Snabb Media Converter Beställningsinformation

NT-1100I

10/100Base-T to 100Base-F, multi-mode, 2km, SC, standalone, internal power adaptor

NT-1100SI-25

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 25km, SC, standalone, internal power adaptor

NT-1100SI-40

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 40km, SC, standalone, internal power adaptor

NT-1100SI-60

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 60km, SC, standalone, internal power adaptor

NT-1100SI-80

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 80km, SC, standalone, internal power adaptor

NT-1100SI-100

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 100km, SC, standalone, internal power adaptor

NT-1100SI-120

10/100Base-T to 100Base-F, single mode, 120km, SC, standalone, internal power adaptor



Produktkategorier : Media Converter > Snabb Media Converter

E-posta denna leverantör
  • *Ämne:
  • *Meddelanden:
    Ditt meddelande måste vara mellan 20-8000 tecken
Kommunicera med leverantören?Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören