http://se.nnetswitch.com
Home > Produkter > Media Converter > Snabb Media Converter > 10 / 100M oövervakad fibermediaomvandlare

10 / 100M oövervakad fibermediaomvandlare

    Betalning Typ: L/C,T/T,Paypal,Western Union
    Incoterm: FOB,CIF,FCA
    Min. Beställ: 1 Piece/Pieces
    Leverans Time: 4 dagar
Grundläggande information

Modell nr: NT-S1100

Communication Mode: Full-Duplex & Half-Duplex

Typ: Optisk omkopplare

Hamnar: ≦ 8

Sändningshastighet: 10 / 100Mbps

Ethernet Port QTY: 1

Fiber Type: Single Fiber, Single Mode

Wavelength: 1550nm

Connector Type: SC

Power Supply: 5V 1A

MTBF: 100000

Working Temperature: -20~70℃

Dimension: 9.5cm*7cm*2.5cm

Weight: 0.16kg

Package Info: 36pcs/carton Size:48cm*36cm*39cm

Capacity: 5000/day

Warranty: 3 Years

Distance: 20km, 40km, 60km, 80km, 100km

Additional Info

Förpackning: Kartong

Produktivitet: 5000pc/day

Märke: N-net

Transportfordon: Ocean,Land,Air,Express

Hemorten: Kina

Supply Förmåga: 5000PCS around 10-20 days

Certifikat: CE,FCC,ISO9001

HS-nummer: 8517622990

Hamn: Shenzhen,Yantian,Shekou

Produktbeskrivning

10 / 100M oövervakad fibermediaomvandlare


N-NET NT-S1100 har länkfelsvarning unik funktion mellan elektrisk port och optisk port, Fast Media Converter kan ersätta nätverkshanteringsmediaomvandlaren för att kraftigt minska systemkostnaden. Fiber to Ethernet Converter kan förlänga traditionell 10 / 100M snabb Ethernet till avståndet 120km genom optisk fiberlänk. Fiber till Ethernet Media Converter har stabil prestanda och god kvalitet. 6 LED-indikerade lampor kan fullt ut övervaka arbetsförhållandena för omvandlare. Det är lätt för slutanvändare att observera nätverksoperationer. GT-seriens externa nätaggregat Konverterare kan användas ensamma eller infogas i 14 slitsar omvandlarrack. Den är lämplig för användning av Nätverkscenter.


10 / 100M Media Converter F atures


  1. 10/100 Mbps autodetekterad, vilket underlättar nätverksuppgradering
  2. Inbyggd effektiv växlingskärna för att genomföra flödesstyrning och minska sändningspaket
  3. Full duplex och halvduplex automatiskt avkänd
  4. Stöd för automatisk känsla av MDI / MDI-X, vilket underlättar systeminstallation och installation
  5. Stöd för halv / full duplex av FX.
  6. Stöd för 10 / 100Mbps förvaring och framåt och 100Mbps genomskärningstransmission.
  7. Stödja överföringen av 100Base-Fx eller STM-1, kompatibel med andra enheter
  8. Stöd för lågtidslagsöverföring
  9. Stödja överföringen av extra långa paket upp till 1600 byte
  10. Extrem låg strömförbrukning (mindre än 2W), pålitlig och stabil prestanda
  11. Alternativ i enkelläge i enkelfiber


Snabba Media Converter Specifikationer

 Parameter

 Specifications

 Access mode

10/100Mbps

 Standard

IEEE802.3 10Base-T Ethernet, IEEE802.3u,100Base-TX/FX Fast Ethernet, IEEE802.3x Flow Control

 Wavelength

1310nm/1550nm

 Transmission distance

Single fiber single mode: 20/40/60/80/100 km

Category-5 twisted pairs: 100m

 Port

One RJ45 port: 

Connecting STP/UTP category-5 twisted pairs, EIA568A/B

One optical port: 

Single mode Single fiber: SC or FC (9/125μm)

 Conversion means

Store and Forward mode or Cut-Through mode

 Buffer space

Built in 128Kb RAM for data buffer

 Flow control

Full duplex: flow control;

Half duplex: back pressure

 BER

<19-9

 MTBF

100,000 hours

 LED indicator

POER (power supply), FX LINK/ACT (optical link action)

FDX (full duplex), TX LINK/ACT (TP cable link/action)

TX 100 (TP cable rate 100M), FX100(fiber cable rate 100M)

 Power supply

External: AC90~264V/DC100~380V input, 5V1A output

 Power consumption

<40W (the chassis at full load), <2W

 Operating temperature

-10~55ºC

 Operating humidity

5%~90%

 Maintaining temperature

-40~70ºC

 Maintaining humidity

5% ~ 90% non-condensing

 Dimensions

71mm (W)×94mm (D)×26 mm (H) (external power supply)

Media Converter Application


NT-S1100


Snabb Media Converter Beställningsinformation


NT-S1100-20

10/100Base-T to 100Base-F, WDM(single fiber bi-direction), 20km, SC, standalone, external power adaptor

NT-S1100-40

10/100Base-T to 100Base-F, WDM(single fiber bi-direction), 40km, SC, standalone, external power adaptor

NT-S1100-60

10/100Base-T to 100Base-F, WDM(single fiber bi-direction), 60km, SC, standalone, external power adaptor

NT-S1100-80

10/100Base-T to 100Base-F, WDM(single fiber bi-direction), 80km, SC, standalone, external power adaptor

NT-S1100-100

10/100Base-T to 100Base-F, WDM(single fiber bi-direction), 100km, SC, standalone, external power adaptor

Produktkategorier : Media Converter > Snabb Media Converter

E-posta denna leverantör
  • *Ämne:
  • *Meddelanden:
    Ditt meddelande måste vara mellan 20-8000 tecken
Kommunicera med leverantören?Leverantör
Milla Lin Ms. Milla Lin
Vad kan jag göra för dig?
Chat Nu Kontakta leverantören